Karagöz ve Hacivat ile ilgili Kısa Bilgi

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Karagöz ve Hacivat ile ilgili Kısa Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  selami_kvc
  Üye
  Reklam

  Karagöz ve Hacivat ile ilgili Kısa Bilgi

  Reklam  Karagöz ve Hacivat ile ilgili Kısa Bilgi

  Forum Alev
  arkadaşlar bana edebiyattan:

  Karagöz ve Hacivat hakkında bilgi,ve
  bunların oyunu ve resimleri lazım
  ödevim bu bulabilirseniz çok sevinirim.:confused: :confused: :confused: 2. 2
  PILIPILI
  Üye

  --->: Karagöz ve Hacivat hakkında bilgi lazım

  Reklam  Karagöz
  Oyunun hiç şüphesiz başrol oyuncusu Karagöz’dür. Okumamış bir halk adamıdır. Hacıvat’ın kullandığı yabancı kelimeleri anlamaz ya da anlamaz görünüp, onlara yanlış anlamlar yükleyerek ortaya çeşitli nükteler çıkarırken bir taraftan da Türkçe dil kuralları ile yabancı kelimeler kullanan Hacıvat ile alay eder. Her işe burnunu sokar,her işe karışır, sokakta olmadığı zaman da evinin penceresinden uzanarak, ya da içerden seslenerek işe karışır. Dobra, zaman zaman patavatsız yapısından dolayı ikide bir zor durumlarda kalırsa da bir yolunu bulup işin içinden sıyrılır. Çoğu zaman işsiz, geçim derdindedir .Hacıvat’ın bulduğu işlere girip çalışır. Başında ışkırlak adı verilen oynak bir şapka vardır. Değişik oyunlarda rol icabı değişik kıyafetler içinde farklı Karagöz tasvirleri vardır. Kadın Karagöz , Gelin Karagöz , Eşek karagöz , Çıplak Karagöz , Bekçi Karagöz , Çingene Karagöz , Tulumlu Karagöz , Davulcu Karagöz , Ağa Karagöz v.s. (Velhasıl zavallının başına gelmeyen kalmaz..)

  Hacıvat
  Tam bir düzen adamıdır.Nabza göre şerbet verir, eyyamcıdır.Kişisel çıkarlarını her zaman ön planda tutar.Az buçuk okumuşluğundan dolayı yabancı sözcüklerle konuşmayı sever.Perdeye gelen hemen herkesi tanır, onların işlerine aracılık eder.Alın teriyle çalışıp kazanmaktan çok Karagöz’ü çalıştırarak onun sırtından geçinmeye bakar (Günümüzde de ne kadar çok Hacıvat var değil mi.. Entel görünmek için cümle aralarına yabancı kelimeler sıkıştıranlar, başkalarının sırtından geçinenler, çıkarcılar...). Değişik oyunlarda rol icabı değişik kıyafetler içinde farklı Hacıvat tasvirleri vardır. Keçi Hacıvat , Çıplak Hacıvat , Kadın Hacıvat ,Kahya Hacıvat vb.
 3. 3
  OPĞÜ
  Yeni Üye
  cok cok saol bende cok aradım 4. 4
  hakann1
  Yeni Üye
  Arkadaşlar Hacivat ve Karagöz oyunu lazım acil yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 5. 5
  hasretlik
  Yeni Üye
  yha mehta hakkında bilgi lasım yardımcı olun ltfn

 6. 6
  Ziyaretçi
  çook saolun çok yardımcı oldu...

+ Yorum Gönder
yşil ütüuüe-opğ,  hacivat ile karag,  opğmısdar,  karagöz ve hacivat hakkında bilgi,  hacivat ile karagöz hakkında kısa bilgiler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi