SuYun HaYatıMızDaki YeRi ve öNeMi

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden SuYun HaYatıMızDaki YeRi ve öNeMi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dj_GeCe
  Üye
  Reklam

  SuYun HaYatıMızDaki YeRi ve öNeMi

  Reklam  SuYun HaYatıMızDaki YeRi ve öNeMi

  Forum Alev


  suyun hayatımızdaki yeri ve önemi gerekiyor.işte içinde canlılar için önemi ßiz insanlar için önemi de oLursa daha iyi oLur...

  şiMdiden herŞey iÇin çoOok teŞeKKür eDerim... 2. 2
  Y-MaC
  Üye

  --->: SuYun HaYatıMızDaki YeRi ve öNeMi

  Reklam  Susuz yaşam mümkün değildir.İnsan gıda almadan haftalarca yaşayabilir.,fakat su içmeden birkaç gün yaşamını sürdürebilir.Biyologlar "susuz hayat olmaz" derler. Bu insanın biyolojik yapısının tartışmasız gerçeğidir.Antik çağda doktorlar hastalarını suyla tedavi ederdi. Su en eski güzellik malzemesi ve en iyi doğal ilaçtır. Temizler, canlandırır, zindeleştirir, güzelleştirir. Yani su hayat iksiridir.
  İnsan vücudunun %70’i sudan oluşmuştur.İnsan vücudu susuzluğa en fazla 3 gün dayanabilir.Su bize aynı zamanda doğal güzellik verir. Vücudu temizler ve önemli besin maddelerini organlara taşır. Suyun içerdiği mineraller ve eser miktardaki elementler dokular ve kemikler için hayati önemi olan yapı taşlarıdır.
  SU İLAÇTIR
  • Su, vücudu içten temizler.Saç ,deri,tırnaklar bunların hepsinin sağlıklı ve temiz olması için suya ihtiyacımız vardır.
  • Su,çok içildiğinde vücudun atıklardan temizlenmesini sağlar.
  • Su, fazla içildiğinde sindirim sistemi ve metabolizma,böbrekler,kalp ve dolaşım görevlerini daha iyi yaparlar.Bu da organlar ve özellikle deri için iyidir.
  • Su bize hayati önemi olan maddeleri sağlar.Taşıma aracı olan kan olmasa vücudumuzda hücreler metabolizma işlemini devam ettiremezler. Kan büyüme hücreleri ve organları hayati önemi olan maddelerle besler.Ne kadar fazla su içersek ,kan daha iyi akar ve vücut fonksiyonları daha iyi çalışır.
  • Su, doyurur ve diyetlerde çok içilmelidir.

  Bu yüzden içme ve kullanma suyu sürekli ve güvenilir bir şekilde temin edilebilmelidir.İnsanların içme,kullanma endüstri ve tarımsal sulama gibi ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra su çeşitli nitelik değişimlerine yani kirlenmeye uğramaktadır.Ayrıca kullanılan su tekrar doğaya geri verilmektedir.Bu nedenle içerik ve miktar açısından son derece kısıtlı olan su kaynakları da kirlenmektedir.Kullanılma özellikleri yok olmakta ve olumsuz sonuçlar açığa çıkmaktadır.
  Bütün bunların sonucu olarak çevre temizliğine dikkat etmeliyiz.İçme suyu kaynaklarımızın korunması daha uzun süre temiz ve sağlıklı su içmemizi sağlar.Ayrıca depolarda sağlıklı şekilde toplanan sular binalarda hidrofor depolarında bekletilmeden kullanılmalıdır.Hidrofor depoları en az yılda bir defa temizlenip bakımı yapılmalıdır.Şebekede basınç yeterli olduğu için hidrofor depoları kullanılmayıp içinde su bekletilmektedir.Bu bekleyen su şebeke kesintilerinde bina içine verilmektedir. Bu durum sakıncalıdır.Depoda bekleyen suyun belli aralıklarla kullanılması ve suya devirdaim yaptırılması gereklidir.Aksi takdirde hidrofor deposunda uzun süre bekleyen suyun özellikleri değişebilir.Şebekeden sağlıklı bir şekilde gelen suyu temiz ve bakımlı hidrofor depolarında toplayarak kullanmalıyız. Hidrofor depolarının bakımı ve temizliğini KASKİ Genel Müdürlüğüne müracaat edildiği zaman yapılmaktadır.

  yeter mi daha buluyımmı? 3. 3
  Y-MaC
  Üye
  *Sağlığımızı ve zindeliğimizi korur.
  *Vücudumuzun %75’i suyla kaplıdır.
  *Hücrelere O2 taşır.(Oksijen)
  *Cildi besler.
  *Susuz kalmak, önce ciltteki bozulma ve kırışıklıklardan belli olur.
  *Hücre, doku ve organların düzgün çalışması suya bağlıdır.
  *Gerekli olan protein, mineral ve B-C gibi vitaminleri vücudumuzda su taşır.
  *Su eklemlerin rahat çalışmasını sağlar.
  *Böbrekleri çalıştırır, toksinleri vücuttan atılmasını sağlar.
  *Burun kanallarımızı , gözlerimizi ve ağzımızı nemli tutar.
  *Kan miktarını dengeler enerjimizi korur.
  *Yakılan kaloriyi arttırır.(Zayıflamak için bol bol su önerilir)
  *Dışarıdan gelen ve strese bağlı zararlar karşısında iç organları korur.(Şok emici özelliği vardır) 4. 4
  system_18
  Üye
  SUYUN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ VE YERİ


  Su hayattır.
  Bedenimizin ortalama %70’i sudan oluşur. Su yaşamımızın sürdürülmesi için gereken temel besinlerdendir. Bedenimizin ısı dengesi, hücre içi yaşamın devamı, besinlerin yakılması, sindirilmesi suya bağlıdır. Suyun az alınması halinde ciddi sağlık sorunlarına kapı açılmış olur.  …………………………………………………………………………………………………..

  SUYUN İNSAN HAYATINDAKİ ÖNEMİ
  • Bir insanın her gün ortalama 1,5–2 lt. su tüketmesi gerekir.
  • Bir yetişkin günde yaklaşık 10 bardak su kaybeder.
  • Vücudumuzun %70’i sudur.
  • Yaşamak için ve beslenmek için su içmek zorundayız.
  • İnsan vücudu makinaya benzer
  • Su içme kültürünü geliştirmeliyiz.
  • Bir yetişkin günde ortalama 10 bardak su içmelidir.

  ……………………………………………………………………………………………….

  SPORCU NE KADAR SU İÇMELİDİR?
  Su ihtiyacı yaşa, cinsiyete, yağ oranına, hareket oranına, kıyafet ve ortam ısısına göre değişiklik gösterir. Sporcular daha çok su kaybeder. Ilık havada 2 lt. Egzersiz sonrası 4–4 lt su kaybedilebilir. Bunu için özellikle egzersiz sırasında sık sık ancak az su içilmelidir. Vücut 1 saatte 1lt. suyu apsorbe eder. Vücut susuz kalırsa dehitrasyona girer.

  DEHİTRASYON NEDİR?
  Vücudun ihtiyacı olan su miktarını alamadığı, susuz kalma durumuna dehitrasyon denir. Böyle bir durumda vücut zarar görmeye başlar ileri safhaları ise tehlike oluşturur. Su belirli aralıklarla ve gerektiği kadar alınmalıdır.


  DEHİTRASYON
  ( % )
  SIVI KAYBI
  ( lt. )
  ZAMAN
  ( saat)
  ETKİLER
  Dehitrasyon Başlangıcı.


  2


  1,5


  1
  —Düşük performans
  —Düşük adaptasyon

  Kramplar


  4–6

  3–4

  2–3
  —Yorgunluk
  —Koordinasyon bozukluğu
  Isı Tükenmesi
  6–8
  4,5–5
  3–4
  —Baş ağrısı
  —Baş dönmesi
  Isı Çarpması
  7–8
  5- +
  4- +
  —Yüksek Ateş
  —Bilinç kaybı
  …………………………………………………………………………………………………...

  SUYUN ÖNEMİ
  Bir yetişkin günde 10 bardak su kaybeder. Bu sebeple kaybedilen suyun yerine yenisinin konulması gerekir. Her ne kadar diğer içeceklerden su ihtiyacımızı karşıladığımızı düşünsek de kahve, çay ya da meşrubat gibi içecekler idrar söktürücüdür ve bedenimizin ihtiyacı olan suyu kaybetmemize yol açar.
  Su vücudumuz için çok önemlidir. Su kalori içermez, Bu nedenle de diyet yaparken de su ön plana çıkar. Yağ yakımında ve toksinlerin vücuttan atılmasında önemli rol oynayan su diyet ve egzersizlerde fazla abartıya kaçılmadan tüketilmelidir. Zira aşırı su tüketimi halinde bedenimiz ihtiyaç duyduğu vitaminleri de kaybeder.
  Su yaşamımızda vazgeçilmez olmasına karşın temel problem su içme kültürümüzü geliştirmeyişimizdir.
  …………………………………………………………………………………………………...

  SUYLA İLGİLİ BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?
  Su içmenin bizim için iyi olduğunu hepimiz biliyoruz ancak şunları biliyor muydunuz?
  Kanın %92’si su, BEYNİN %75’i su ve kasların %75’i sudur. Su ayrıca;

  - Vücudumuzdaki bütün hücrelerin çoğunluğunu oluşturmaktadır.
  - Hücrelere besin ve oksijen taşıyarak ve atıkları uzaklaştırarak kan lenf sistemimizin en büyük yardımcısıdır.
  - Böbreklerimizin toksit maddelerden temizlenmesine yardımcı olur.
  - Göz, ağız ve burun kanallarımızın nemlenmesine yardımcı olur.
  - Sıcak havalarda vücudumuzu serin tutar ve soğuk havalarda vücut izolasyonu sağlar.
  - Eklemlerin yağlanmasına yardımcı olur ve kan, ter, gözyaşı ve tükürüğün bir parçasıdır.  SUYUN ÖNEMİ
  İnsan vücudundaki,
  Karbonhidratlarının tümünü,
  Yağlarının tümünü,
  Proteinlerinin yarısını,
  Suyunun %10’unu
  Yitirise Yaşam Tehlikeye Girer.
  %20’lik su kaybı maalesef ölümle sonuçlanır. 5. 5
  CcC_cemil
  Aktifleşmemiş Üye
  bu kadar basit bişeyi googleden hemen buLabilirsin bnce...

 6. 6
  svnc
  Yeni Üye
  teŞeKKürLer ArKaDaŞım ßana daHa kaPsamLı ßir öDev lAzım ...
  aMa zAten ßuLdum yiNede çOk çOk teŞeKKür eDerim !!!

  bn konumda bu bnde pek bişi bulmadım..ulaşırsan ve yardımcı olursan gercekten çok sevınırım..en kısa zmnda lutfen...ayrıca google'de bulmak sandığınız kadar kolay değil..

 7. 7
  DarK~AnqeL
  Emekli
  " SU " ya verilen önemi
  İsrail’de SUYUN ÖNEMİ

  Dünya nüfusunun artması ve temiz su kaynaklarının azalması sebebiyle, önümüzdeki 15 yıl içinde kişi başına düşen kullanılabilir su miktarında % 35’lik bir azalma olacağı tahmin edilmektedir. Bu kıtlık, suyu 21. yüzyılın petrolü haline dönüştürecektir. Dünya Sağlık Örgütü, sudan kaynaklanan hastalıkların önüne geçmek için,temiz suyun önemine dikkat çekiyor Bu bakımdan temiz su temini ve suyun verimli kullanımı konusunda dünyada ileri araştırmalar yapılıyor. Su, İsrail için de çok önemli.

  Bu alanda büyük atılımlar gerçekleştiren güney komşumuz, bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceği “Uluslar arası Su ve Çevre Teknolojisi Haftası” kapsamında, 30 Ekim-1 Kasım 2007 tarihleri arasında kısa adı WATEC olan “Su Teknolojileri ve Çevre Kontrolü” konulu bir de fuar gerçekleştirecek. Hem bu fuarla ilgili bilgi vermek, hem de ülkenin su teknolojilerindeki konumunu göstermek amacıyla İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanlığı, İsrail Çevre Koruma Bakanlığı ve İsrail Dışişleri Bakanlığının ortaklaşa düzenledikleri bir tanıtım gezisine davet aldım. Telaviv merkezli 3 günlük bu geziye dünyanın birçok ülkesinden çevre gazetecileri davetliydi.

  Gezi kapsamında, Weizmann Bilim Enstitüsü, güneş enerjisi santrali, ileri atık su arıtma tesisi, deniz suyundan tatlı su üretme tesisleri, su sektöründe kullanılan plastikleri, filtreleri ve bağlantı elemanlarını üreten tesisler, su ürünleri üretim tesisi, ülkenin ana su tedarik işletmesi, gübrelerden biyogaz üreten tesis, Ziraat Fakültesi ve katı atık işleme tesisi gibi birçok işletme ziyaret edildi. Oldukça faydalı ve bilgilendirici olan bu gezinin su sektörüne yönelik izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım. Bu gezide yakından gördük ki, Israil suya büyük değer veriyor. Temiz su kaynakları kısıtlı olduğundan atık sular bile arıtılarak büyük ölçüde kullanılıyor. Ülke, arıtılmış suyun kullanım miktarı açısından Kaliforniya’dan sonra dünyada ikinci.

  Kurak bir iklim bölgesinde bulunan ülkede atık suların dörtte üçü arıtıldıktan sonra tekrar kullanılıyor ve kişi başına suyun geri kazanımı bakımından dünya lideri. Ikinci olan Ispanya’yla arasında büyük fark var. Orada atık suların geri kazanım oranı ancak %12.Telaviv’in güneyinde bulunan Shaf dan atık su arıtma tesisi, konusunda dünyadaki en büyük tesislerden biri.Toplam 2,3 milyon kişinin yaşadığı Telaviv bölgesinin 13 belediyesinden bu tesise yılda 130 milyon metreküp atıksu geliyor.

  Ülkenin toplam su tüketiminin yaklaşık % 8’iburada arıtılarak, güneydeki Negev çölünü sulamada kullanılıyor. Tatlı su kaynaklarının kısıtlı olması İsrail’i bir başka konuda yine dünya birinciliği kürsüsüne çıkarmış durumda. Şu an için deniz suyundan “ters ozmoz” yöntemiyle içme suyu üreten dünyanın en büyük tuz giderme tesisi İsrail’de bulunuyor. Aşkelon’daki tesiste günde 330 bin, yılda 110 milyon metreküp içme suyu,tonu (57 x 1,3 kuruş) cent gibi dünyanın en düşük maliyetiyle üretiliyor.

  Yap-işlet-devret yöntemiyle 250 milyon dolara yapılan ve 2005 yılında faaliyete geçen bu tesis 22 yıl boyunca deniz suyundan içme suyu üretecek.Bu tesisteki filtrelerle, suyun bir litresindeki tuz miktarı 40.000 miligram’dan 300 miligram’a düşürülüyor.Tesiste uygulanan bir yenilik var ki bununla önemli bir enerji tasarrufu sağlanıyor ve maliyetler düşürülüyor. Buda, arıtılmış suyun basıncının ham tuzlu suya aktarılmasıyla gerçekleştirilen enerji geri kazanım sistemi.

  Tesisin kendi enerji ihtiyacını karşılayan 80 MW gücünde bir de doğal gaz çevrim santrali var. Inşaat süresi dahil 25 yıllık kontratın bitiminde bu tesis Israil hükümetine devredilecek. Ülkenin yıllık su ihtiyacı 2 milyar metreküp. Bunun dörtte biri, yani 500 milyon metreküp su; tuzlu, acı ve atık suların arıtılmasıyla karşılanmakta.

  Bu arıtma tecrübesinin getirdiği bir de ihracat potansiyeli var. 2006da tuzlu su arıtma teknolojileriyle ilgili olarak 72 milyon dolarlık dış satım gerçekleştiren Israil, kıt bulunan suyu verimli kullanmada da zirvede. Düşük basınçlı tarımsal sulama sistemleriyle, % 70-80 arasında bir su randımanına erişmiş durumdalar. Suyu bitkilere ihtiyaç miktarınca vermeye yarayan ve su israfına engel olan damlama sulama tekniği, ülkenin tarım arazilerinin % 60’ında uygulanmakta. ABD’de ise bu oran ancak % 6.

  Damlama sulamayla bitkilere saatte 1 ile 20 litre arasında su vermek mümkün. Bu miktar, toprağın yapısına ve bitkinin türüne göre ayarlanabiliyor. Bu sistem, tuzlu ve acı sularla sulamayı da mümkün kılıyor. Ayrıca boruları toprağın 50 cm altına gömerek de sulama yapılabiliyor. Bu yöntemin bir avantajı da, fosforlu gübreleri doğrudan bitkinin köklerine ulaştırması.

  İsrail’de uygulanan bir diğer sulama metodu da “spray” sulama. Bu metotta her ağacın kendine mahsus bir püskürtücüsü var ve bu şekildeki sulamada % 85’lik bir randımana erişiliyor. Bu yöntemde saatte 30 ile 300 litre arası su harcanıyor. Bütün bir alanın topluca sulanmasını gerektiren ürünlerde uygulanan bir diğer yöntem ise “sprinkler” metodu. Bu uygulamada suyun % 70-80 inden yararlanabilirken, açık sulama ile suyun ancak % 40’ından faydalanılıyor ve gerisi israf oluyor.

  İsrail’de tarımsal sulama bilgisayar desteğiyle yürütülüyor. Sulama periyotları önceden programlanarak su israfı önleniyor. Normal su ve gübre miktarlarında bir sapma görüldüğünde sistem otomatik olarak kapanıyor. Toprağa gömülen rutubet sensörleri, toprağın su ihtiyacı konusunda sürekli bilgi akışı sağlıyor. Bitki gövdesinin ve meyvenin çapındaki değişiklikleri ölçen bazı özel sensörlerle sulama aralıkları belirlenebiliyor. Israil’de yıllık tarımsal üretim miktarı artarken, sulamadaki tasarruf yöntemleri sayesinde su tüketiminde bir azalma sağlanmış.

  Ülkede tüketilen su miktarı1994’ten bu yana hiç değişmemiş.Sulama uygulamalarının kazandırdığı bilgi ve teknoloji birikimiyle Israilli firmalar, dünyadaki damlama sulama pazarının % 50’sini kontrol eder hale gelmişler. Bu konuda çalışan firmalar, üretimlerinin % 80’nini ihraç ediyorlar. Bunlar arasında yıllık bütçesi 400 milyon dolara erişen firmalar var. 2006 yılı verilerine göre, İsrail’in su sanayisiyle ilgili toplam ihracatı 900 milyon dolara ulaşmış. Bu rakamın % 45’ini sulama ve tarımsal projeler oluşturuyor. Su vanaları ve ölçme cihazları % 27’lik, mühendislik ve projelendirme ise % 13’lük bir paya sahip. Ülkenin su sektörünü ilk başta tarımsal şirketler oluşturmuş.

  Ancak bu yapı değişiyor ve gittikçe çeşitleniyor. Ar-ge çalışmaları, tarımdan diğer su teknolojilerine doğru gelişim gösteriyor. Deniz suyunun, acı suların ve diğer tuzlu suların arıtılması, yer altı suyunun temini, kalite anlamında su güvenliği, atık suların geri kazanımı ve suyun saflaştırılması gibi konularda araştırmalar yoğunlaştırılmakta. 1950’lerde kurulan ulusal su şirketi Mekorot’un yıllık bütçesi 3 milyar dolar. Şirket yılda 600 milyon dolar’lık satış yapıyor. İsrail’in içme suyu ihtiyacının %90’ını, ülkenin toplam su tüketiminin %70’ini bu şirket karşılamakta.

  Ülkenin kuzeyinin yağışlı, güneyinin kurak ve çöl olması nedeniyle suyun güneye taşınması büyük önem taşıyor. Bu kurak bölgeye1960’lardan bu yana 13 milyar metreküpten fazla su taşınmış. Bu da ülkeye su boruları, pompa istasyonları ve su ölçme teknolojileri konusunda büyük bir ihtisas kazandırmış ve know-how satma imkanı doğurmuş.


  Küresel ısınmanın ve iklim değişikliklerinin bir yansıması olarak bazı bölgelerimizde görülen yağış azlığı ve barajlarımızdaki su seviyelerinin düşmesi, ülkemizde suyun değerini yeniden düşünmemize vesile oldu. Artık su zengini olmadığımızı idrak etmiş durumdayız. Şu anda Israil kadar suya muhtaç ve onun önemini kavramış bir ülke değiliz belki, ama su konusunda pek yakında tehlike çanları bizim için de çalıyor olacak. Suyu tasarruflu kullanmada güney komşumuzdan alacağımız çok dersler var.


 8. 8
  tubirik
  Yeni Üye
  yha bi rkadaşımız bn kapsamlı olarak bldm dedi nası bulmş bugün bna lazm lütfnn yasn :F

+ Yorum Gönder
suyun hayatımızdaki önemi kimya proje ödevi,  suyun hayatımızdaki yeri ve önemi kimya,  kimya proje ödevi suyun hayatımızdaki önemi,  kimya suyun hayatımızdaki yeri ve önemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi