Aklına geleni yaz

+ Yorum Gönder
20. Sayfa BirinciBirinci ... 171920
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Aklına geleni yaz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 229
  Filiz
  Bayan Üye
  İngilizler tarihleri boyunca hep çıkar savaşları yapmış sömürgeler elde etmiştir.Kendi kaynaklarının az olması nedeniyle gözleri sürekli başka ülkelerin zenginliklerinde olmuştur. Çanakkale'ye geldikleri gibi geri gitmek zorunda kalmışlardır.

 2. 230
  Filiz
  Bayan Üye
  Her ne kadar padişahın ağzından çıkan mutlak yapılmak zorunda olsa da adalet sistemi ve yargılanma bakımından Osmanlı devleti hukuku şeri hükümlere dayanıyordu.Bu nedenle de herkes kanun önünde eşit sayılıyordu.

 3. 231
  Filiz
  Bayan Üye
  Peygamber efendimizin övgüsüne layık olan ve bunun için mücadele eden ve hocasına Ak Şemsettine oldukça düşkün olan birinin içki içtiğini söylemek haksızlık ve iftiradan öteye gitmeyen bir davranış olur.

 4. 232
  Filiz
  Bayan Üye
  2.Beyazıt han bir çok kanun maddesi çıkartmış,Osmanlı devleti hukuku ve anayasasının temellerini atmıştır.Her padişah kanunlara büyük önem vermiştir.Özellikle Fatih Kanunnamesi Osmanlının büyümesinde önemli rol oynamıştır.

 5. 233
  Filiz
  Bayan Üye
  Ulubatlı Hasan adındaki Osmanlı askeri fetih sırasında sancağı surlara dikme başarısı göstermiştir.Bu olay yabancı tarihçiler tarafından da doğrulanmaktadır.

 6. 234
  Filiz
  Bayan Üye
  Özel olarak oluşturulmuş atlı ordunun adıdır.Bunla daima eğitim yaparak sürekli olarak savaşa hazır bir şekilde beklerlerdi.Orhan bey zamanında kurulmuş ve sayıları her geçen gün artmıştır.

 7. 235
  Filiz
  Bayan Üye
  Sekbanlar barış zamanında padişaha eşlik eder ava giderken emniyetini sağlarlar,savaş zamanı ise yeniçerilerle beraber savaşırlardı.

 8. 236
  Filiz
  Bayan Üye
  Lale devrinde 3. Ahmet'ten izin alınarak İbrahim Müteferrika tarafından matbaa Osmanlı'ya getirilmiştir. Bu dönemdeki en belirgin özelliklerden biri bu yeniliktir.

 9. 237
  Filiz
  Bayan Üye
  Bu sözler Atatürk'ün ilme ve bilime verdiği önemi anlatmak için bile yeter.Atatürk ilmi yakalarsak gelişmenin de mümkün olabileceğini biliyordu.İlim nerede olursa olsun almak ve kullanmak gereklidir.

 10. 238
  Filiz
  Bayan Üye
  Yurdumuzun parçalanmasını önlemek için bir olmalıyız ki kuvvetli olalım.Özellikle bu günlerde birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız vardır.Hepimiz aynı ülkede yaşamaktayız.Ayrılıklarımızı bırakıp birliklerimizi aramalıyız.

 11. 239
  Filiz
  Bayan Üye
  Atatürk kadınlar ve Türk kadınlarına büyük önem vermiş,onların da erkeklerle aynı haklara sahip olduğunu ve birinci sınıf vatandaş olduğunu sık sık dile getirmiştir.Modern Türk kadını imajını sürekli yenilemiştir.

+ Yorum Gönder
20. Sayfa BirinciBirinci ... 171920
bomba nasıl imha edilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 18 kişi