Yorumun nedir

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Yorumun nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 217
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devletinin çok büyümesi neticesinde İslam dini her kıtaya yayıldığı için Türk ve Müslüman olmak aynı anlamlara gelmiştir.Özellikle Avrupa devletlerinde Türk demek Müslüman demek oluyordu.

 2. 218
  Filiz
  Bayan Üye
  Fatih Sultan Mehmet inanç konusunda son derece modern düşünen bir padişahtı.Bu nedenle İstanbul'u feth ettiği zaman bile herkesin inançlarını dinlerini özgürce yaşamalarını garanti etmiştir.

 3. 219
  Filiz
  Bayan Üye
  Fatih devrinde Osmanlı tam anlamıyla büyümeye başlamış ,özellikle İstanbul'un alınmasından sonra Osmanlı Avrupa'ya açılmış,3 kıt'ada saltanatını hakim kılmıştır.Devlet yönetiminde büyük başarılar sağlanmıştır.

 4. 220
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devletinin cesur ve başarılı padişahlarından biridir 2.Bayezıt.Fakat onuda kötülemek için söylenmiş sözlerden biridir.Kendisi hem dindar hemde gözü pek bir padişahtı.

 5. 221
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlılarda vilayet ve sancak türü yönetim şekilleri vardı.Doğuda Diyarbekir sancağı vardı.Her sancakta da orayı idare eden yöneten bir lider bir devlet adamı vardı.

 6. 222
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devleti zamanında subaşılar vardı.Onlar şehrin emniyet asayiş ve çevre ile ilgili konularda görev yapar bulundukları bölgenin şehir yapılanması temizlik ve çevre düzenlemelerini temin ederlerdi.

 7. 223
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devletinde dış görünüş önemliydi.Örneğin bazı yeniçerilerin elleri genişlesin büyüsün diye durmadan sert mermer taşlara vurarak bunu yaparlardı.Bundaki gaye düşmana silahsız olarak attıkları tokat onları yere seriyordu.Onları gören diğer düşmanlar hepsi böyle diye korkuya kapılıyorlardı.Osmanlı tokatı dedikleri deyim budur.

 8. 224
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı İmparatorluğu altında olan tüm yerler adil bir şekilde yönetiliyordu.Özellikle Araplar kendileri Osmanlı himayesine girmişlerdir.Kendi emniyet ve refahları için böyle yapmışlardır.

 9. 225
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devletinde yönetim padişahlık bile olsa asıl önemli olan devletin daimliği yani devlettir.Bu nedenle taht kavgalarında taht sevdalısı olan ve devlete karşı çıkan şehzadeler öldürülmüşlerdir.

 10. 226
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devletinde 3.Murat zamanında kurulan rasathane uzun yıllar çalışmalarına devam etmiştir.Fakat Takuyiddin vefat edince o zaman ki şeyhülislam bu çalışmalrdan rahatsızlık duymuş ve bunu padişaha anlatarak yıkılmasına neden olmuştur.

 11. 227
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devletinde taht kavgaları olduğu zaman kan çok dökülmüştür.Hemen bütün padişahlar ya çocuklarını ya da kardeşlerinin ölümüne sebep olmuşlardır.Bu durumdan en çok yine kendileri zarar görmüştür.Zira düşmanlara sığınan şehzadeler de olmuştur.

 12. 228
  Filiz
  Bayan Üye
  Sultan Mustafanın aklında hafiflik olduğu ve bu makam için yeterli basireti olmadığı kanaati yüksektir.Çeşitli oyunlarla tahta çıkartıldı ve sonra yeniden indirilmiştir.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 27 kişi