Burun Kanaması

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Burun Kanaması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  AGMEHMET
  Özel Üye
  Reklam

  Burun Kanaması

  Reklam  Burun Kanaması

  Forum Alev


  Burun Kanaması


  DR. İLYAS YÜCER

  BURUN KANAMALARI BİR KAÇ DAMLA İLE KISA SÜREN KANAMALARDAN CİDDİ BOYUTLARDA BOL VE UZUN KANAMALARA KADAR GENİŞ BİR YELPAZE İÇERİSİNDE OLABİLİRLER. BU YÜZDEN HER BURUN KANAMASI ÇOK İYİ DEĞERLENDİRİLMELİDİR.

  Burun kanamaları lokal veya sistemik sebeplerle olabilmekte, hemen herkesin başına gelebilecek bir olay. Lokal sebepler arasında herhangi bir darbe, bir çarpma, spor yaparkenki burna gelen herhangi bir top olabilir, el hareketi olabilir, çarpma şeklinde olabilir, düşmeyle yere vurma şeklinde olabilir. Bunlar sonucunda olabileceği gibi, bazı iltihabi durumlarda vücutta bulunan bir burun enfeksiyonu veya yüksek ateşe bağlı olarak başka bir enfeksiyon durumunda da yine bir burun kanaması ortaya çıkabilmekte. Nadir olarak görülmekle birlikte burunda görülen tümörler de burun kanaması yapabilmekte, ama burun tümörleri daha çok son dönemlerinde burun kanamasına yol açabilmekte. Sistemik sebepler arasında da daha çok hastanın kanama eğiliminin olması, bazı pıhtılaşma faktörlerindeki eksikliklerin ortaya çıkması, bazı doğumsal bozuklukların olması, damar hastalıkların olması gibi etkenlerle burun kanamaları ortaya çıkmakta.

  BURUN KANAMALARININ EN SIK NEDENLERİNDEN BİRİ YÜKSEK TANSİYONA BAĞLI KANAMALARDIR. ÖZELLİKLE TANSİYON YÜKSELMESİNİN EN SIK BULGUSU OLAN BAŞAĞRISI SONRASINDA BURUN KANAYARAK RAHATLAMA HİSSİ VEREBİLİR.

  Tabi belli bir yaştan sonra, tansiyona bağlı olarak da bir burun kanaması görülmekte. Ancak tansiyona bağlı olan burun kanamalarında hastaların telaşlanmaları değil aksine sevinmeleri gerekmekte. Bunun sebebi de burun kanadığı zaman, aynı sigortanın atması gibi düşünmemiz gerekiyor. Sigorta attığı zaman tamiri mümkün, ama beyinde bir yer kanarsa o zaman ortaya çıkacak tablo bir felç tablosu oluyor. O yüzden hipertansiyonu yani yüksek tansiyonu olanlarda burun kanamasından korkmamalarını öneriyoruz. Sadece telaşlanmayıp, yapılması gerekenleri yapmaları gerekiyor

  ÇOCUKLARDA İSE EN SIK BURUN KANAMASI NEDENİ GEÇİRİLEN ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARIDIR. BUNUN YANINDA ALERJİ NEDENİYLE BURNUNU KAŞIYAN ÇOCUKLARDA DA KRONİK TAHRİŞE BAĞLI KANAMALAR OLABİLİR.

  Travmaların arasında özellikle çocuklarda görülen burun kanamalarında mikrotravmalar dediğimiz, çocukların parmaklarıyla burunlarını karıştırmaları sonucunda ortaya çıkan kanamalar söz konusu olmakta. Travmaları azaltmak nasıl mümkün olabilir, daha dikkatli olarak mümkün olabilir. Ne bileyim çocuklara, tırnaklarının kesilmesi en azından travmaları azaltabilmek açısından mümkün olabilir.
 2. 2
  2berkist
  Üye

  --->: Burun Kanaması

  Reklam  valla ben yazın sapkasız dısarı cıkamıom 2 satt durim hemn burnum kanar ne yazıkkı 3. 3
  MaviAdam
  Özel Üye
  SIK SORULAN SORULAR VE YANITLARI

  BURUN KANAMALARI  Tekrarlayan burun kanamalarının nedeni ne olabilir?

  Burun kanamalarının bir çok nedeni vardır: Genel (bütün vücudu ilgilendiren) nedenler arasında yüksek tansiyon ve kanın pıhtılaşma bozukluğuna neden olan hastalıklar (kan, karaciğer, böbrek hastalıkları gibi) başta gelir. Buruna ait nedenler arasında ise iltihaplanmalar (nezle, sinüzit gibi), burun dokusunun travması (darbeler, burun karıştırma gibi) ve tümörler sayılabilir.

  Tekrarlayan burun kanamalarının da nedeni bunlardan biri olabilir. Bir sağlık kurumuna müracaat edilmesini gerektirecek derecede şiddetli burun kanaması geçiren ve tekrarlayan kanamaları olan bütün hastaların, kanama durduktan sonra ciddi bir neden olup olmadığının araştırılması için bir Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir.


  Burun kanamasını evde nasıl durdurabilirim?

  Burun kanamalarının çoğu burnun ön kısmından kaynaklanır ve burun knatlarının 5-10 süreyle iki parmak arasında sıkılmasıyla durdurulabilir. Kanama bu yöntemle durmuyorsa doktora başvurmanız gerekir.

  Burun kanamasını doktorlar nasıl durdurur?

  Burun kanamasının yeri tepit edilebiliyorsa en etkili yöntem kanamanın olduğu damarın yakılmasıdır. Bu işlem kimyasal maddelerle veya elektriksel akım üreten cihazlarla yapılabilir. Kanamanın yeri tespit edilemediğinde veya yakma işlemine rağmen durdurulamadığında burun içine tampon yerleştirilmesi gerekir. Tampon uygulanmasına rağmen tampon çıkartıldıktan sonra kanamanın devam etmesi durumunda bazı hastalarda anjiografi işlemiyle veya ameliyatla kanamasının durdurulması gerekebilir.

  Burun Kanamaları


  Nedenleri
  Burun kanamaları, yaygın bir rahatsızlıktır ve çoğu zaman evde tedavi edilebilir. Burun kanamasının nedenleri arasında soğuk algınlığı ve alerjiler, burnun darbe görmesi, nemin az olması, yüksekliğin fazla olması, veya burnu sert bir cisimle karıştırmak gibi durumları sayabiliriz. Eğer kan damarları burnun yüzeyine çok yakınsa, en ufak bir darbede kanama olabilir.

  Evde Tedavi
  Burun kanamsı genellikle evde yapılacak bir tedaviyle durdurabilir.

  Düz bir şekilde oturun ve başınızı yavaşça öne doğru eğin. 10-15 dakika boyunca baş parmağınız ve işaret parmağınızla burnunuzu sıkı bir şekilde tutun. 10-15 dakika sonra burnunuzun hala kanayıp kanamadığını kontrol edin. Eğer kanıyorsa, aynı işlemi 10 dakika daha tekrarlayın. Burun kanamalarının çoğu 10-30 dakika boyunca uygulanan baskının ardından durur.

  Burun köprüsüne uygulayacağınız soğuk kompresle veya buzla kanamayı durdurabilirsiniz.

  Kanamanın ardından bir kaç saat istirhat etmenizi ve en az 12 saat burnunuzu sümkürme gibi eylemlerle zorlamamanızı tavsiye ediyoruz. Çok fazla aktivite ve uyaran kanamanın tekrarlamasına neden olabilir.

  Profesyonel Yardım Ne Zaman Alınmalı

  Şu durumlarda profesyonel yardıma ihtiyaç vardır:
  • burun köprüsüne 30 dakika boyunca yapılan baskıya rağmen kanamanın durmaması
  • burun köprüsünü tuttuğunuzda kanın boğazdan gelmesi
  • kanama bir darbe sonucu başlamış ve burnunuzun kırıldığından şüpheleniyorsanız

  Eğer sık sık burun kanamasıyla karşılaşıyorsanız, mutlaka doktora gitmelisiniz. Burun kanamasının hemen ardından doktora gitmeniz gerekmiyor, çünkü muayene esnasında kanama tekrar başlayabilir.

  Muayenede Sizi Neler Bekliyor

  Evde burun deliklerinize baskı yapmış olsanız da doktorunuz aynı işlemi tekrar yapacaktır. Bu genellikle problemin ortadan kalkmasını sağlar. Eğer işe yaramazsa, doktorunuz kanamanın yerini ve nedenini daha iyi tanımlayabilmek için genizden bir muayene yapacaktır. Doktorunuz, kanamayı durdurmak için daha invasif bir method izleyebilir.

  Önlemler

  Burun kanamalarını önlemek için alınabilecek pek çok tedbir vardır.

  • Evdeki havanın nemli olmasına dikkat edin (özellikle havanın kuru olduğu kış aylarında)
  • Yatak odasındaki sıcaklığı düşük tutun.
  • Burun deliklerinizin kuruduğunda nemli hava soluyun (örneğin duş alırken).
  • Her iki burun deliğine vazelin sürerek nemlendirin.
  • Çok fazla aspirin almayın.
  • Çok fazla steroid burun spreyleri kullanmayın.
  • Burnunuzu karıştırmaktan uzak durun.
  • Burnunuzdan kuvvetli bir şekilde nefes alıp vermekten sakının.

 4. 4
  Toprak
  Özel Üye
  Burun Kanamasının En Sık Görülen Nedenleri : Çocuklarda Burunla Oynama,Yetişkinlerde Yüksek Tansiyon.

  Etiler Memorial Polikliniği Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Doç. Dr. Erkan Tarhan, “ Burun kanamasının nedenleri” hakkında bilgi verdi.

  Burun kanaması kişileri endişelendiren ve sık karşılaşılan klinik bir tablodur. Genellikle iki şekilde görülür:

  Gençlerde ve çocuklarda sık tekrarlayan ve az miktarda olan kanamalar: Bu kanamalar çoğunlukla burnun 1 cm. gerisinde oluşmaktadır. Bu bölge kan damarlarının çok yoğun olduğu bir bölgedir.

  Çocuklarda burun kanamalarının en sık sebebi burun karıştırmadır. Çocuklar burunlarını karıştırarak bu kılcal damarlardan çok yoğun olan bölgeyi zedelemekte ve tekrarlayan burun kanamalarına neden olmaktadır. Kuru havalarda ve üst solunum yolu enfeksiyonu geçirenlerde de burun kanamaları sık görülmektedir.

  İleri yaştaki hastalarda görülen kanamalar: Şiddetli, kendiliğinden durmayan, çoğunlukla da burnun arka bölgelerinden kaynaklanan ve sıklıkla hastaneye yatırma zorunluluğu duyulan ciddi kanamalardır. Bu kanamalar daha çok tansiyon hastalarında ve kan sulandırıcı ilaç kullanımlarında ortaya çıkmakta, ciddi seyirli olmaktadır.

  Burun kanamalarının bölgesel nedenleri:

  Burna darbe alınması, burun kırıkları, yüz ve kafatası kırıkları, burun karıştırma, burna sıkılan kortizonlu ilaçlar, kokain kullanımı burun kanamasına neden olabilir.

  Ayrıca burundaki kıkırdak ve kemik eğriliklerinden dolayı da dar alandan hava hızlı akarak burnu kurutur, kabuklanmalar olur ve burun kanaması izlenebilir.

  Üst solunum yolu enfeksiyonları, nezle, grip, sinüzit gibi enfeksiyonlarla da sıklıkla burun kanamaları olabilmektedir.

  Burun, burun boşlukları ve genzin iyi ve kötü huylu tümörleri de yoğun burun kanamalarına neden olmaktadır. Ergenlik çağında erkek çocuklarda görülen damar tümörleri de şiddetli kanama yapabilmektedir.

  Doktor tavsiyesi olmadan alınan aspirin ve kan sulandırıcılar burun kanamasına neden oluyor

  Pıhtılaşma sorunları, hemofili, von Willebrand gibi pıhtılaşma hastalıkları, K vitamini eksikliği, ilaç veya hastalıklara bağlı kanda pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerin (trombositler) azalmasına neden olan durumlar, karaciğer hastalıkları ve alkol alımı burun kanamalarına yol açmaktadır.

  Toplumumuzda yanlış öğretiler sonucu birçok kişi gelişigüzel aspirin kullanmaktadır. Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçların doktor tavsiyesi olmadan kullanılması sonucu sadece burunda değil birçok alanda durdurulamayan kanamalar olmakta ve hastalarımız bundan zarar görmektedir.

  Aspirin kanama zamanını 1 hafta uzatmakta ve bu sürede tedavide pıhtılaşma problemleri yaşanmaktadır. Önerimiz kan sulandırıcı ilaçların bir teşhise dayanması, tedavi süresinin ilgili hekim tarafından belirlenmesi ve kanama-pıhtılaşma parametrelerinin düzenli kontrol edilmesidir.

  Yüksek tansiyon da burun kanamasına neden oluyor

  İleri yaşlarda yine sıklıkla kanamaya neden olarak tansiyon yüksekliği (hipertansiyon) ve damar sertliği olarak kaydedilmektedir. Bu arada bir anekdot olarak tansiyonu yüksek hastanın burun kanaması olmasının iyi bir durum olduğu böylece beyin kanaması olmadığı doğru olmayan bir inanıştır.

  Burun kanaması olmadan da hipertansif hastalarda beyin kanaması izlenmektedir. Hastalarımızı çok korkutan kanamalarda bile miktarlar bir su bardağından daha azdır. Vücudumuzda toplam 5 litre dolaşan kanın varlığı hatırlandığında durum daha iyi kavranacaktır.

  Hastalar hastaneye gelmeden karşılaştıkları burun kanamasında ne yapmalıdır?

  İlk olarak yapılmaması gerekenler sıralanacak olursa; baş geriye atılmamalı ve buruna pamuk, bez gibi evde ilk akla gelen ne varsa sokuşturulmamalıdır. Bu hareket, sadece burun kanamasının önden değil genizden gelmesini sağlar, kanamayı durdurmaz.

  Kafayı ıslatmak, boyuna buz koymak pek de işe yarayacak önlemlerden değildir. Doğrusu ise önce soğuk bir suyla burunu fazla sümkürmeden temizlemek ve bir elin 2 parmağı ile burun kanatlarından şiddetlice bastırmaktır. 5 dakika bastırdıktan sonra eğer hala kanıyorsa tekrar burun içini soğuk suyla temizlemek, pıhtıları uzaklaştırmak ve tekrar 2 parmakla burun kanatlarını bastırarak kanamayı durdurmak gerekir. Bu işlem birkaç kez tekrarlanabilir.

  Bu yolla burun kanamalarının yüzde 90’ı durmaktadır. Durmayan kanamalar içinse KBB uzmanına başvurulmalıdır.

  Gerektiğinde cerrahi yöntem uygulanıyor

  Burnun arka kısmında kanaması olan, kan sulandırıcı ilaç kullanan, hipertansiyonu olan, burnunda nefes almayı engelleyici balon, tampon vs. gibi materyal bulunan yaşlı kalp, akciğer ve solunum problemli hastalarla, kanamaları tekrarlayanlar mutlaka hastaneye yatırılarak yakın izlemde tutulmalı ve gerekli testler yapılarak uygun ilaçlar verilmelidir.

  Tabi bu anlatılanlara rağmen kanaması devam eden hastalar da olmaktadır. Bu çok küçük yüzdeyi oluşturan hastalarımızda ameliyathanede gerekli müdahaleler yapılarak kanayan damar bağlanmakta veya o damarı tıkayıcı işlemlere gereksinim duyulmaktadır.

  Hastanın kanaması burun eğriliğinden kaynaklanıyorsa bu eğrilik ameliyatla mutlaka düzeltilmedir.

  Sonuç olarak, burun kanamaları önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Bu olayın nedeni mutlaka araştırılmalı ve varsa altta yatabilecek daha ciddi hastalıklar ortaya çıkartılarak tedavi edilmelidir.


 5. 5
  Petibör
  Üye
  Paylaşım için Teşekkürler.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Tek bir burun deliğinden gelirse tehlikelimi bana olduda üstelik 2 defa

+ Yorum Gönder
az miktarda burun kanaması,  yüksek tansiyon ve burun kanaması,  yuksek ates burun kanamasi,  tansiyon burun kanaması,  ateş ve burun kanaması
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi