Kulak Yıkatmak 'Ölümcül' Olabilir...

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Kulak Yıkatmak 'Ölümcül' Olabilir... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  rengigül
  Usta Üye
  Reklam

  Kulak Yıkatmak 'Ölümcül' Olabilir...

  Reklam  Kulak Yıkatmak 'Ölümcül' Olabilir...

  Forum Alev
  Kulak Yıkatmak 'Ölümcül' Olabilir

  Kanser, AIDS ve şeker hastalarının kulak yıkatmaları ölümle sonuçlanabilir.  Kanser, AIDS ve şeker hastalarının, dış kulak yolunda mikrop girmesine karşı çok duyarlı olduğunu belirten uzmanlar kulak yıkatmanın bu hastalarda ölümle sonuçlanabileceğini söyledi.
  Kulak yıkama suyu ile dış kulak yoluna girecek ve antibiyotik tedavisine direnç gösteren bakteriler, hastalık oluşturup yayıldığı takdirde ölümle sonuçlanabilen sorunlar yaratabilir.
  Buşon yani kulak kiri temizliğinde en sık görülen olumsuz yan etkinin kulak zarının delinmesi olduğunu söyleyen Bayındır Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin, özellikle kemoterapi gören kanser hastaları ile AIDS ve şeker hastaları açısından dikkatli olunması gerektiğini söyledi.
  Prof. Dr. Nuri Özgirgin, "Buşon temizliği" olarak adlandırılan kulak yıkama işleminin, hekim tarafından önerilmediği sürece yapılmasının doğru olmadığını söyledi.
  Kulak temizliğinde kulak çöpü yerine nemli bir pamukla, görünen yerdeki kirin alınmasının yeterli olduğunu dile getiren Özgirgin, çöplerin kulağın girişine fazla sokulmaması gerektiğini belirtti.
  Bağışıklık Sistemi Baskılananlar İçin Risklidir
  Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin de enfeksiyona karşı duyarlı olduğuna dikkati çeken Özgirgin, şunları kaydetti:
  "Kulak yıkama suyunda var olabilecek antibiyotik tedavisine direnç gösteren bazı bakteriler, kulağın yıkanması sırasında dış kulak yolu cildine girerlerse ve burada çoğalıp çevre dokulara yayılırsa ciddi bir durum ortaya çıkar. Dış kulak yolunun hemen altındaki bölge ve kafa kaidesi gözenekli bir dokuya sahiptir. Enfeksiyon, hayati öneme sahip olan bu bölgede kolay ilerler. İşte kulak yıkama suyu ile buraya girecek antibiyotik tedavisine direnç gösteren bakteriler, hastalık oluşturup yayıldığı takdirde ölümle sonuçlanabilen sorunlar oluşturabilir. Bu nedenle kulağı yıkanacak hastaların durumlarının önceden bilinmesinde yarar vardır. Bunu da ancak doktor sorgulayabilir."
  Kulak Zarı Delinebilir
  Özgirgin, buşon temizliğinin kulak-burun-boğaz hekimleri tarafından yapılması gerektiğini belirterek, "Buşon temizliği sırasında en sık görülen komplikasyon, kulak zarının delinmesidir. Eğer üzerine enfeksiyon eklenmez ise genelde bu tip kulak zarı delikleri kendiliğinden kapanır" dedi.
  Daha önceden kulak zarı delik hastalarda, yıkama suyunun orta kulağa kaçarak iltihaplanmaya neden olabileceğini ifade eden Özgirgin, buşon temizliğinin yıkama, küretle veya forsepsle tutma ya da vakumlu sistemlerle (aspiratör) çekme şeklinde yapıldığını söyledi. Prof. Özgirgin, en sık kullanılan kulak yıkama yönteminde, suyun temiz ve vücut ısısında olmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirterek, "Aksi takdirde baş dönmesine neden olabilir. Ayrıca kullanılacak şırınga da temiz olmalıdır" diye konuştu. 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Kulak Yıkatmak 'Ölümcül' Olabilir...

  Reklam  Kanser, AIDS ve şeker hastalarının kulak yıkatmaları ölümle sonuçlanabilir
  Çok önemli bir paylaşm...
  Emeğinize sağlık
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi