Sinüzit hastalığı

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Sinüzit hastalığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Sinüzit hastalığı

  Reklam  Sinüzit hastalığı

  Forum Alev
  Sinüsler ve Sinüzit

  Sinüsler burun etrafındaki kemikler (etmoid ve sfenoid) üst çene kemikleri (maksiller) ve alın kemiği (frontal) içinde bulunan hava dolu boşluklardır. Bu boşluklar genellikle burun içine açıldıkları kanallarındaki tıkanıklıklar nedeniyle iltihaplandığında ortaya çıkan enfeksiyona sinüzit adı verilir. Sinüzitin akut ve kronik (müzmin) olmak üzere iki tipi vardır.  Sinüzitin belirti ve bulguları nelerdir ?

  Soğuk algınlıklarını ve nezleyi hemen takiben ortaya çıkan akut sinüzit farklı yaş gruplarında farklı belirtiler verebilir. Erişkinlerde ve büyük çocuklarda burun tıkanıklığı; sarı yeşil veya kanlı burun akıntısı; gözlerin etrafında ağrı; diş ağrısı ile karışabilen yanak ağrısı; yüzde basınç hissi; öne eğilmekle artan yüz veya baş ağrısı kötü ağız kokusu belirtileri bulunabilir. Bazen de kuru öksürük hafif ateş veya mide rahatsızlığı şikayetleri görülebilir. Küçük çocuklarda da yukardaki şikayetler bulunabilir ancak genellikle bu şikayetlerini iyi ifade edemezler. Hastalık yüksek ateş ve iltihaplı burun akıntısı nedeniyle her zamankinden biraz daha şiddetli ve 10 günü geçen bir "soğuk algınlığı" zannedilebilir.  Kkronik sinüzitte belirtilerin süresi üç aydan uzundur. Koyu burun akıntısı geniz akıntısı burun tıkanıklığı koku alamama özellikle geceleri artan öksürük belirtileri görülebilir.  Doktora ne zaman başvurmak gerekir ?

  Sinüzit belirtileri bazen soğuk algınlığı ve allerji ile karıştırılabilir. Eğer sinüzitiniz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza başvurun.  Sinüzit önlenebilir mi ?

  Günlük hayatınızdaki koşullarda bazı değişikler yaparak sinüzit riskini azaltabilirsiniz. Kış aylarında özellikle kaloriferli evlerde iyice kuruyan havayı solunum yolları için ideal olan %35-%50 nem oranına ulaşacak şekilde bir buhar makinesi ile nemlendirin. Soğuk algınlıkları sırasında bol su için uçak seyahatinden ve sualtı dalışlardan kaçının şikayetler uzun sürdüğünde doktorunuza başvurun. Allerjiniz varsa allerji önlemlerine ve tedavisine her zaman özen gösterin.  Sinüzit nasıl teşhis edilir ?

  Akut sinüzit genellikle doktorun belirtileri ve muayene bulgularını değerlendirmesi sonucunda teşhis edilir; bazen bir röntgen filmi gerekebilir. Kronik sinüzit teşhisi ise daha zordur ve burunun endoskop adı verilen optik aletlerle muayenesinden sonra sinüslerin bilgisayarlı tomografi incelemesi gerekebilir.  Sinüzit nasıl tedavi edilir ?

  Akut sinüzit genellikle kullanma süresi 10 gün olan ve ağızdan alınan antibiyotikler dekonjestan ilaçlar ve burun spreyleri ile tedavi edilir. İspatlanmış allerjisi olan kişilerde antihistaminik türü ilaçlar da tedaviye eklenebilir.  Kronik sinüzitte daha uzun süreli ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavilerinden yarar görmeyen hastalarda ameliyatla tedavi gerekir. Günümüzde sinüzit ameliyatlarının çoğunluğu dışarıdan görünür bir kesi yapılmaksızın burun deliği içinden endoskopik yöntemle yapılmaktadırÇocuklarda sinüzit farklı mıdır ?

  Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları erişkinlerden daha sık görüldüğü ve sinüzit belirtileri daha silik seyrettiği için teşhis de daha zordur. Çocuklarda aşağıdaki belirtilerin varlığı sinüziti düşündürmeli ve doktor muayenesi yapılmalıdır 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Sinüzit hastalığı

  Reklam  İnsanların genellikle soğuk aldıklarında ortay çıkan bu hastalık çok şiddetli baş ağrılarına neden olmaktadır.Sinüzit olanların hemen hepsinde başın ön tarafında ağrı olmaktadır.Bu hastalığın tedavisinde ilaçlar kullanılmaktadır.Fakat tekrarlama olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi