Kulak Çınlaması

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Kulak Çınlaması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Kulak Çınlaması

  Reklam  Kulak Çınlaması

  Forum Alev
  KULAK ÇINLAMASI

  Gerçekte dışarıdan gelen bir sesli uyaran olmadan hastanın ses algılamasına kulak çınlaması (tinnitus) denir. Bu ses değişik tonlarda ve özelliklerde olabilir. Hastalar kimi zaman bir çınlama,kimi zaman uğultu, rüzgar sesi veya bir makinenin çalışma sesi gibi tarif edebilirler. Bunların hepsine birden tinnitus adı verilir.

  Tinnitusa neden olabilecek çok sayıda sebep vardır. Bunlar arasında kulak kiri (buşon) gibi basit sebepler olabileceği gibi iyi ya da kötü huylu tümörler gibi ciddi sebeplerde olabilir. Kulak çınlaması daha çok ileri yaşlardaki kimselerde görülmesine rağmen her yaşta görülebilir. En sık görülen sebepler olarak şunlar sayılabilir:
  -İç kulağın yaşlanması
  -Kulağa giden damarlarda daralma
  -Hipertansiyon
  -Gürültülü ortamlarda bulunma
  -Orta kulak iltihapları
  -Dış kulak rahatsızlıkları
  -Kolesterol ve diğer yağların yüksek oluşu
  -P¤¤¤olojik faktörler (depresyon , gerginlik)
  -Kullanılan ilaçlar (aspirin,bazı antibiyotikler..)
  Bunların dışında; daha seyrek görülen sebepler çok uzun bir liste oluştururlar.
  Tinnitusun bir hastalık olmayıp, başka bir hastalığın belirtisi olduğu unutulmadan teşhis konulmaya çalışılmalıdır. Ancak tinnitusun gerçek sebebi çoğunlukla tesbit edilemediği için tedavide hedef tinnitusun azaltılması olmaktadır. Kulak çınlamasının nedeni araştırılırken en sık uygulanan tetkikler şunlardır.

  -Odiometrik tetkikler (orta kulak ve iç kulak ölçümleri)
  -Tansiyon ölçülmesi
  -Kan tahlilleri (kan şekeri, kolesterol,karaciğer,guatr tetkikleri)
  -Radyolojik İncelemeler (Normal grafiler, bilgisayarlı tomografi,manyetik resonans)

  Yapılan tetkikler sonucunda eğer tinnitusa sebep olabilecek bir hastalık bulunursa, o hastalığın tedavisi yapılmaya çalışılır. Ancak mevcut hastalığın başarılı tedavisi bile tinnitusu ortadan kaldırmayabilir. Sebebi belli olsun olmasın tinnitusu azaltmak için en sık başvurulan yöntem ilaç tedavisidir. Bu amaçla; iç kulağa giden kan akımını arttırıcı ilaçlar kıllanılır. Tinnitus eğer hastanın günlük yaşamını etkileyecek kadar şiddetliyse, tinnitus masker denilen ve işitme cihazına benzer cihazlar faydalı olabilmektedir. Tinnitus nedeniyle uykuya dalmakta zorlanan hastalar için pratik bir yöntem olarak, yatmadan önce 15-20 dk süre ile walkman dinlemek olabilir. Bu tinnitusu geçici olarak kaldırabilir

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Kulak Çınlaması

  Reklam  Kulak çınlamalarına bir çok neden vardır.Bazı hastalıkların kulak çınlaması yapması yada sebepsiz olarak oluşan kulak çınlamalrı da olabilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi