Kulak sağlığı sorunları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Kulak sağlığı sorunları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Kulak sağlığı sorunları

  Reklam  Kulak sağlığı sorunları

  Forum Alev
  Kulak sağlığı sorunları

  * Kulak Bozuklukları:
  Kulak bir biyolojik harikadır. Havadaki ses dalgalarını gelişmiş kanallardan geçirip iç kulağa gönderir ve onları beynin yorumlayabileceği işaretlere çevirir. Özellikle orta ve iç kulaktaki kompleks (karışık) mekanizma yalnız duymamızı değil, aynı zamanda dengemizi korumamızı da sağlar.

  Kulaklar buruna ve boğaza östaki borusuyla bağlıdırlar, orta kulak, kulak arkasındaki çıkıntı kemiğe (mastoid) (kafatasının bal peteği veya sünger gibi olan kısmı) bağlıdır. Onun için orta kulaktaki bir iltihap mastoide geçebilir.

  Bu girift durum sebebiyle kulak iltihap kapmaya, doğuştan olan bozukluklara ve kaza ve iş çevresinin getirebileceği zedelenmelere açıktır.

  * Kulak Kiri:
  Dış kulak yolunda bulunan koyu sarı maddenin miktarı bazen artış göstererek kulak yolunu tıkar. Balmumu kıvamında olan bu madde işitmeyi zorlaştırır.

  Dış kulak yolunu tıkayan maddeyi kendi başınıza çıkarmaya çalıştığınız takdirde işi daha da zorlaştırabilirsiniz. İyice sıkışan madde kulak zarına basınç yapacak ve belki de yırtılmasına sebep olacaktır.

  Bir kulak doktoru, "kulak yıkama aparatı" ile kulak yolundaki bu fazla maddeyi kolayca çıkaracak ve belli bir müddet sonra kontrole gelmenizi isteyebilecektir.

  * Kulak Çınlaması:
  Belirtiler
  Kulakta zil, uğultu, ıslık gibi sesler duymak.
  Kulak çınlaması etrafta gürültü olmadığı zaman duyulan rahatsız edici sestir.
  Bu hem herhangi bir kulak rahatsızlığının hem de kalp damarlarına bağlı hastalıklar ve kansızlık dahil başka hastalıkların belirtisi olabilir. Bu seslerin duyulmasına neden olan mekanizma anlaşılamamıştır. Kulak çınlaması ekseriyetle işitme kaybına bağlıdır.

  Teşhis
  Kulaklarınızdaki zil sesi, vızıltı ya da benzer seslerin görünürde bir kaynağı yoksa, muhtemelen kulak çınlaması sorununuz vardır. Bu gibi sesler ara sıra ya da sürekli olabilir ve ses yüksekliği değişebilir.kaip sesleriyle de eşzamanlı olabilir. Kulak çınlamasında.doktorunuz önce enfeksiyon, kulak tıkanması, otoskleroz, menier hastalığı, akustik travma, irsi sağırlık ya da iş şartlarının neden olduğu işitme kaybı gibi bozuklukların varlığını araştıracaktır. Doktorunuz kulağınızdaki sesin nedenini belirlemek için bir dizi test yapabilir, kulağınızı muayene ettikten ve işitme testlerini yaptıktan sonra bilgisayarlı tomografi çekilmesini de önerebilir.

  Tedavi
  Kulaktan gelen sesler çok rahatsız edicidir, fakat kendi başına sağlığı tehlikeye sokmaz. Bazı vakalarda çınlama hemen tedavi edilir ve geçer. Kulak salgısı, yabancı bir madde veya orta kulak iltihabı böyle vakalardır. Neticede işitme kaybı ekseriyetle ortadan kalkar. Ancak birçok olayda belirtiye neden olan etkenin tedavi edilmesi çınlamayı kesebilir de kesmeyebilir de, çınlamayı durdurmanın bir yolu bulunamadığında müzik sesi ile (örneğin geceleri saatli radyoyla) veya bazı vakalarda kulak çınlaması maskesiyle (işitme aleti gibi kullanılan ve kulakta duyulandan daha hoş sesler çıkaran alet) bu ses bastırılabilir, işitme özürlülerde kullanılan alet çevredeki sesleri yükselttiğinden çınlamayı azaltabilir. Eğer kulaklarınız çınlıyorsa yüksek sesten, nikotinden, kafeinden ve alkonden uzak durun. Bunlar çınlamayı artırır. Ekseriyetle, bu rahatsız edici duruma katlanmayı öğrenmek gerekecektir. Başka çare yoktur.

  * Yırtılmış veya Delinmiş Kulak Zarı:
  Belirtiler:
  - Kulak ağrısı.
  - Kısmi işitme kaybı.
  - Hafif kulak kanaması veya akıntısı.
  Kulağınıza hiçbir zaman hiçbir şey sokmamanız önerilir. Çünkü bu harekette kulak zarını parçalama riski vardır. Bazen kulak zarı, pamuk sarılmış ufak kulak temizleme saplarıyla veya küçük sivri şeylerle temizlenirken veya kaşınırken delinebilir. Diğer delinme sebepleri kulağa atılan bir tokat ve patlamalar olabilir. Her ikisi de kulaktaki hava basıncında ani olarak değişim gösterir.
  Böyle durumlarda hemen doktora müracaat etmelidir. 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: Kulak sağlığı sorunları

  Reklam  Diğer Konularımız

  Kulak Sağlığı Nedir
  Kulak Kepçesi Ve Diş Kulak Yolu Kanserleri
  Protez Kulak (Yeniden Kulak Oluşturma)+ Yorum Gönder
biyolojik kulak
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi