Tükürük Bezi TaşLarının Teşhis ve Tedavisindeki Endoskopik Yöntem NereLerde YapıLabiLiyor?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Tükürük Bezi TaşLarının Teşhis ve Tedavisindeki Endoskopik Yöntem NereLerde YapıLabiLiyor? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  naberya?
  Bayan Üye
  Reklam

  Tükürük Bezi TaşLarının Teşhis ve Tedavisindeki Endoskopik Yöntem NereLerde YapıLabiLiyor?

  Reklam  Tükürük Bezi TaşLarının Teşhis ve Tedavisindeki Endoskopik Yöntem NereLerde YapıLabiLiyor?

  Forum Alev
  Tükürük bezi taşlarının teşhis ve tedavisindeki endoskopik yöntem nerelerde yapılabiliyor?
  Bu yöntem yurt dışında İsviçre, Almanya, İsrail ve Fransa'da yapılmaktadır. Ülkemizde de bu konunun öncülüğü tarafımızdan yapılmıştır. Böylelikle bu konuda Türkiye de dünya öncüleri arasına girmiştir.

  Yukarıdaki endoskopik görüntülerde aynı hastanın çene altı tükürük bezinde bulunan üç adet taşın ardı sıra endoskop yardımıyla kanal içerisinden çıkarılması ve taşlar temizlendikten sonra tükürük bezi kanalının görüntüsü izlenmekte.

  Yandaki resimlerde yanak (parotis) tükürük bezi kanalı içerisindeki taşların "basket" denilen arç ile endoskopik olarak çıkarılması gösterilmekte.

  Çıkartılmış olan değişik büyüklükte taşlar görülmekte.
  Yandaki resimlerde doğrudan kanal içerisinden çıkarılamayacak kadar büyük taşların lazer ya da pnomatik taş kırıcılar ile kırıldıktan sonra çıkartılması gösterilmekte.
  Yandaki resimlerde çene altı tükürük bezinin ağız içerisindeki kendi doğal kanalının girişinden itibaren en ince dalcıklarına kadar tükürük bezi içerisindeki seyrinin aşama aşama görüntüleri izlenmekte.

 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Tükürük Bezi TaşLarının Teşhis ve Tedavisindeki Endoskopik Yöntem NereLerde YapıLabiLiyor?

  Reklam  Endeskopik yöntemler hastaların teşhis ve tedavisinde kullanılmaktadır.Bu bölgeye kamera yardımı ile girilmesi ve tanı konması gerekir ise de tedavi edilmesi amaçları taşımaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi