Akut Süpüratif Otitis Media-Kulak Burun Boğaz

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Akut Süpüratif Otitis Media-Kulak Burun Boğaz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Reklam

  Akut Süpüratif Otitis Media-Kulak Burun Boğaz

  Reklam  Akut Süpüratif Otitis Media-Kulak Burun Boğaz

  Forum Alev
  Akut Süpüratif Otitis Media-Kulak Burun Boğaz


  Akut Supuratif Otitis Media : Akut, bakteriyel ve eksudatif orta kulak enfeksiyonudur. En sık rastlanan patojenler: Pnömokok, Hemofilus influenza, Moraksella kataralis ve Streptokokdur.

  Bu etkenler için seçilecek antibiyotikler: Amoksisilin, Amoksisilin+Klavulonik asit, Sulbaktam, Ko-trimoksazol, Sefuroksim veya Sefaklor olabilir. Bu antibiyotikler sistemik olarak verilir. Akut otitlerde orta kulakta damarlanmanın bol ve dış kulak yoluyla dışarı doğru drenaj olması nedeniyle topikal kulak damlaları kullanılmaz.

  6 klinik safhası vardır.
  1- Hiperemi safhası (1.-2.gün) :
  Çok ağrılıdır, işitme normaldir, akıntı yoktur, zar kırmızı görünümdedir. Bu safhada gelen hastaya antibiyotik, analjezik, antipiretik verilir ve takip edilir.

  2- Eksudasyon safhası (3.-5.gün) :
  Çok ağrılıdır, işitme orta kulaktaki eksuda nedeniyle azalmıştır, akıntı yoktur, zar dışa doğru bombe ve sarı-kırmızı-kahverengi görünümdedir. Bu safhada gelen hastaya antibiyotik, analjezik, antipiretik verilir, timpanik membran parasentez bıçağı ile açılarak drenaj sağlanarak bir sonraki safhada oluşacak iyileşmesi daha zor olan spontan perforasyon yerine zamanında uygun drenaj temin eden ve iyileşmesi gayet kolay olan düzgün bir açıklık yapılır, akıntının aspirasyonu ve hastanın takibi yapılır.

  3- Supurasyon safhası (6.-8.gün) :
  Zarda spontan perforasyon meydana gelir, dışarıya akan pürülan birikim nedeniyle ağrı büyük ölçüde diner, azalmış işitme devam eder. Burada aynı medikal tedavi ve akıntının düzenli aspirasyonu yapılır. Spontan perforasyon genellikle 2 mm kadar genişliktedir. Kızamık, Kızıl gibi hastalıklar sırasında gelişen otitis medialarda geniş bir timpanik membran perforasyonu oluşur. Bu perforasyonlara ilaveten kemik zincirde inflamasyona bağlı erozyonlar ve kopukluklar meydana gelebilir. Bu tip kulak iltihabına akut nekrotizan otitis media denir.

  4- Koalesans safhası (9.-10.gün) :
  Enfeksiyon bu safhada mastoide ulaşarak mastoid hava hücreleri arasındaki ince kemik septalarda erimeler meydana gelir, mastoiditin geliştiği safhadır. Bu safhada yoğun medikal tedavi ve aspirasyona cevap vermeyen bir mastoidit varsa, kortikal mastoidektomi ameliyatı yapılır.

  5- Komplikasyon safhası:
  Otojen komplikasyonların en sıklıkla geliştiği safhadır.

  6- Rezolüsyon safhası:
  İyileşme safhasıdır.
 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Akut Süpüratif Otitis Media-Kulak Burun Boğaz

  Reklam  Orta kulak iltihaplanması her zaman görülmektedir.Buna neden olan durumların başında banyo yapma yüzme denize girmek gelmektedir.Buradaki bakterilerin insanların kulaklarında iltihaplanmalara neden olmaktadır.+ Yorum Gönder
akut süpüratif otitis media,  H66.0 Akut Süpüratif Otitis Media
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi