Kulak tüpü nasıl takılır - kulakta sıvı birikimi - kulak tüpü hakkında

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Kulak tüpü nasıl takılır - kulakta sıvı birikimi - kulak tüpü hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kulak tüpü nasıl takılır - kulakta sıvı birikimi - kulak tüpü hakkında

  Reklam  Kulak tüpü nasıl takılır - kulakta sıvı birikimi - kulak tüpü hakkında

  Forum Alev
  kulak tüpü nasıl takılır - kulakta sıvı birikimi - kulak tüpü hakkında

  Prof. Dr. Muharrem Gerçeker, genellikle fark edilmeyen ve çocukların yarı sağır hale gelmesine neden olan kulakta su toplanmasını modern tıbbın nasıl giderdiğini anlattı: Kulak zarı çizilerek sıvı boşaltılır ve çizilen yere bir havalandırma tüpü yerleştirilir

  İçinde bulunduğumuz kış günlerinde zaman zaman çevremizde yakınlarımızın birisinin çocuğunun kulağında su olduğunu ve nedenle ameliyat edilerek zarının çizildiğini ve buraya tüp takıldığını duymaktayız. 'Seröz otit media' adı verilen orta kulak iltihabında nedir bu tüp takılımı? Bu konuyu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muharrem Gerçeker'le konuştuk..

  - Kulakta su toplanması nasıl olur?

  - Normalde orta kulak boşluğunda çok az miktarda sıvı bulunur. Çeşitli sebeplerle bu sıvının artması sonucu sağlam kulak zarı arkasında bir birikim olur ve hastalık ortaya çıkar. Başlangıçta renksiz ve akıcı olan bu sıvı zamanla koyulaşır, rengi sararır, özellikleri değişir adeta zamk gibi yapışkan bir vasıf alır ve şikayetler de ciddileşir. Çocukluk çağında sık görülen bu hastalık, özellikle işitme kaybı yapması ve bazen de sessiz seyrederek çocuğun sosyal hayatı ve eğitiminde olumsuz gelişmelere yol açmasıyla dikkati çeken önemli bir sağlık sorunudur.

  - Hastalığın belirtileri neler?

  - En önemli belirtisi işitme kaybı.

  Kayıp bir veya iki kulakta görülebilir. Genellikle hafif olduğundan dikkati çekmeden devam edebilir. Tedavi edilmeyip ilerlerse daha ciddi ve kalıcı bazı kulak hastalıkları ortaya çıkabilir; orta kulak iltihabı, kulak zarında delinme veya yapışma ile akıntı gibi daha gürültülü belirtiler görülebilir. Böyle çocukların bir kısmı şikayetini yani işitme kaybını net olarak ifade edebilir hatta ilave olarak kulağında bir ses olduğunu, gürültü veya su sesi duyduğunu söyleyebilir. Vakaların bir kısmında ise çocuklar olayın farkında olmadıklarından dolayı günlük hayatlarında çevreye ilgisiz ve vurdumduymaz halleri ya da sorulara verdikleri değişik cevaplarla dikkati çekebilir. Çocuklarda sık olan bu hastalık nadiren farklı sebeplere bağlı olarak yetişkinlerde de görülebilir.

  - Hastalığın nedeni belli mi?

  - Bugün için nedeni tam olarak belli değil. Ancak en çok kabul edilen görüş, orta kulaktaki sıvıyı genzimize boşaltan borunun -biz buna östaki borusu diyoruz- düzensiz çalışması ve tıkanıklığıdır. Bu tıkanıklığa yol açan en önemli sebep geniz etinin büyüyüp şişmesidir. Bebek ve çocuklarda doğumla gelen ve yutağın üst bölümünde, burnun arka kısmının gerisinde bulunan, normalde 3-4 yaşlarda kaybolması gereken bu doku eğer kalır, şişer ve büyürse hem burnu hemde östaki borusunu tıkar. Sonuçta orta kulaktaki sıvı boşalamaz ve artarak birikir, böylece hastalık ortaya çıkar. Östaki borusunu tıkayan diğer sebepler arasında genetik unsurlar, hamilelik ve doğuma ait bazı faktörler, bağışıklık azlığı, alerji, sık üst solunum yolu hastalıkları, burun tıkanıklığı yapan diğer hastalıklar kontrolsüz ve rastgele ilaç alımı ile hava kirliliği sayılabilir.

  Bebek huysuzsa ve hep kulağını tutmak istiyorsa

  - Bu konuda anne-babaya düşen görevler nelerdir?

  - Sessiz seyreden pek çok vaka dikkatli bir gözlemle belirlenebilir. Anne-babanın dikkat edecekleri en temel konu: Bebeklerinde sebepsiz bir huzursuzluk devamlı bir eliyle kulağını tutmak oynamak kaşımak, kulağı yastığa sürtecek şekilde başını sağa sola oynatmak. Daha büyük çocuklarda, televizyonun çok yakından seyredilmesi. Ana okulu, kreş ve ilköğretimde eğitici, öğretmen ve yöneticilerin uyarılarına dikkat edilmesi. Çocuğun bazı konuşmalara cevap vermemesi veya ilgisiz cevap vermesi...

  - Hastalığın tedavisindeki umut veren gelişmeleri bize söyleyebilir misiniz?

  - Tedavide amacımız işitme kaybını gidererek çocuğun normal duymasını sağlamak. Bunun için temel şart orta kulakta biriken sıvıyı bir şekilde azaltıp yok etmektir. Bunun için çeşitli ilaçlar -antibiyotik, antialerjik, kortizon ve burun damlaları- değişik sürelerde kullanılabilir. İlaç tedavisinin yetersiz olduğu ve beraberinde bazı burun patolojilerinin de bulunduğu hallerde ameliyata başvurulur. Genel anestezi altında mikroskop yardımıyla kulak zarı çizilerek sıvı boşaltılır hem akışın devamını sağlamak ve hem de orta kulak havalanmasını temin etmek için çizilen yere bir havalandırma tüpü yerleştirilir. Aynı operasyon sırasında burun ve genizde tıkanıklık yapan sebepler de giderilir.

  - Havalandırma tüpü ne işe yarıyor?

  - Ventilasyon ya da havalandırma tüpleri metal veya sentetik yapıda, vücuda zararlı veya yan etkisi olmayan iç çapı bir mm civarında olan tıbbi malzemelerdir. Değişik renk ve tipte olabilirler. Bu tüpler 6 ay - 1 yıl zar üzerinde kalabilir, çok defa bu sürenin içinde sonuna doğru kendiliğinden zardan ayrılarak dış kulak yoluna gelir ve kolayca alınırlar. Süresinde atılmayan tüpler de yine hekim tarafından mikroskop altına alınır. Gerek zarın çizilmesinin ve gerek havalanma tüplerinin kulak zarına bir zararı yoktur. Tersine işitmenin düzeltilmesinde çok faydalıdır. Çocuğun tüplü olduğu sürece aşırı efordan kaçınması, burnunu şiddetli sümkürmemesi, denize, havuza veya banyoya girerken kulağını tıkayıcı tedbirler alması ve su kaçmasını önlemesini tavsiye ediyoruz.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: kulak tüpü nasıl takılır - kulakta sıvı birikimi - kulak tüpü hakkında

  Reklam  Çok nadir görülen bir hastalıktır.Kulakta fazla sıvı birikmesi ve işitme kaybı ile ortaya çıkar.Doktorların buraya bir tüp yerleştirmesi ile buradaki fazla sıvı boşaltılır.+ Yorum Gönder
kulak tüpü nasıl takılır,  kulağa tüp nasıl takılır,  kulak pili nasıl takılır,  kulak tüpünün yan etkileri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi