Sinema bilet fiyatları düşsün teklifi!

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kültür Sanat Haberleri Bölümünden Sinema bilet fiyatları düşsün teklifi! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Sinema bilet fiyatları düşsün teklifi!

  Reklam  Sinema bilet fiyatları düşsün teklifi!

  Forum Alev

  'SİNEMA BİLET FİYATLARI DÜŞSÜN' TEKLİFİ!

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Türkiye'de sinema biletlerinin fiyatlarının yüksek olduğuna dikkati çekerek yeni teklifte bulundu.  Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Türkiye'de genel gelir dağılımı içinde sinema biletlerinin fiyatlarının yüksek olduğuna dikkati çekerek, ''Sinemacılar bunu göz önünde bulundurarak belki belli dönemlerde gündüz-gece-özel gösterimler şeklinde belli kategorilerde fiyat ayarlamaları yapabilirler'' dedi.
  Çelik, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, bu yılki sinemayı destekleme projelerine başvuruların 1 Şubatta başlayacağını duyurdu. ''Yoğun başvuruyla karşılaşıyoruz'' diyen Çelik, bu yıl sinemaya 15 milyon TL bütçe ayrıldığını, bunun yaklaşık yüzde 80'inin uzun metrajlı filmler için kullanılacağını kaydetti.
  Abdurrahman Çelik, filmler değerlendirilirken 'fazla sayıda filme az destek' mi, yoksa 'az filme çok miktarda destek' anlayışının mı benimseneceği'' sorusuna, ''Bu kararı tamamen destekleme kurulu verecek. Burada bakanlık herhangi bir ön talepte bulunmuyor. O anki projelerin olabilirliğine göre belirlenecek. Zaten önce proje, sonra bütçe konuşuluyor'' yanıtını verdi.
  ''Kriz ortamında film üretiminin düşmesi ve sinema yapımlarının geçen yıllara göre azalması gibi bir durumu bekleyip beklemedikleriyle'' ilgili soru üzerine de Çelik, ''En az geçen yıl üretilen film kadar yapım üretileceğini düşünüyorum. Şu an piyasada hazırlanan projelerin bir çoğunu bildiğim için üretimde bir düşüşün olabileceğini tahmin etmiyorum'' dedi.
  -''KRİZDE, BİLET FİYATI AYARLAMASI...''-
  Sinema seyircisi sayısında da azalma beklemediğini belirten Çelik, ''Bu tür kriz ortamlarında genellikle sinema seyircisi bir miktar artış gösterir'' dedi.
  Ancak bu durumun sinemanın ''en ucuz eğlence araçlarından'' görüldüğü Avrupa ve Amerika için söz konusu olduğuna dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:
  ''Oralarda insanların gelirleriyle sinema biletleri arasındaki oran çok fazla, dolayısıyla sinema biletleri onlar için çok ucuz. Kriz dönemlerinde de insanlar diğer eğlencelerden kısıtlıyor ama sinemayı asla kısmıyor. Bu göstermiştir ki ABD'deki kriz 6 ayını geçmesine rağmen sinemada yüzde 12 artış var. Sonuç olarak aslında kriz dönemlerinde sektörde izleyici sayısının arttığı gerçek.
  Ama Türkiye'de genel gelir dağılımı içinde sinema biletlerinin fiyatları biraz yüksek, dolasıyla muhtemelen bu da tamamen ticari bir olay olduğu için sinemacılar, bunu göz önünde bulundurarak belki belli dönemlerde gündüz-gece-özel gösterimler şeklinde belli kategorilerde fiyat ayarlamaları yapabilirler. Bu bağlamda da Türkiye'de izleyici sayısının düşeceğini tahmin etmiyorum.''
  Abdurrahman Çelik, Türkiye'de izleyici sayılarının belli yıllarda düşmesini de vizyona giren Türk filmlerine bağlayarak, ''Türkiye'de geçen yıla baktığımız zaman bir 'Recep İvedik', bir 'AROG' ve 'Muro'yu topladığımız zaman, bunlara giden izleyici sayısı birden Türkiye'deki izleyici sayısını yüzde 25-30 civarında artırabiliyor,'' diye konuştu.

  AA
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: 'sinema bilet fiyatları düşsün' teklifi!

  Reklam  türkiyede son dönemlerde çok ilerleyen türk sineması vizyona girer girmez meraklıları sinama izlemek için yarışıyor öğrenciye ve normal kişilere yapılan fiyat tarifeleri şimdilerde fena değil+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi