İzmir'in Üç Boyutlu Dijital Haritası Hazırlandı

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kültür Sanat Haberleri Bölümünden İzmir'in Üç Boyutlu Dijital Haritası Hazırlandı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  İzmir'in Üç Boyutlu Dijital Haritası Hazırlandı

  Reklam  İzmir'in Üç Boyutlu Dijital Haritası Hazırlandı

  Forum Alev
  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Türkiye'nin en kapsamlı ve güncel üç boyutlu Sayısal Kent Rehberi'nin yeni sürümü tanıtıldı.

  Çetin Emeç Toplantı Salonu'ndaki sunuma Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da katıldı.

  Başkan Kocaoğlu, Belediye Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni İzmir Üç Boyutlu Sayısal Kent Rehberi'nin, harita üzerine giydirilen canlı kamera görüntüleriyle şehrin her an izlenebileceği dünyadaki ilk rehber olacağını söyledi.

  Kocaoğlu, "Dünyadaki ilk gerçek zamanlı kamera görüntüleri bu rehber üzerinde olacak. Şehrimizin zenginliklerini keşfetmek isteyen gerek yerli ve yabancı turistler gerekse yatırım yapmak isteyenler için önemli bir arama motoru olacak. Üç boyutlu rehberle adeta şehrin üzerinde sörf yapacaksınız." dedi.

  İzmir Üç Boyutlu Sayısal Kent Rehberi'ne "www.izmir.bel.tr" adresinden erişilebiliyor. İlk etapta Konak Meydanı'nda bulunan ve daha sonra şehrin önemli noktalarına yerleştirilecek kameralarla ekranda yeni bir pencere açmaksızın, harita üzerinde canlı görüntülere ulaşılabilecek. Dünyanın her yerinden internet tutkunları, rehber sayesinde İzmir'le ilgili bilgilere keşfederek ve eğlenerek ulaşabilecek. Kullanıcılar, çalışma masalarının başındayken kendilerini İzmir'in sokaklarında adım adım geziyor gibi hissedecek.

  İnternet kullanıcıları, yirmi ilçeyi kapsayan üç boyutlu rehberde sorgulama yaparak Büyükşehir Belediyesi yetki alanındaki binalar ve kullanım amaçları, iş yeri adları, sağlık ve eğitim alanındaki resmî ve özel kurum bilgileri, eczaneler, ulaşım noktaları, önemli tarihî binalar ve bilgileri, kültür ve turizm tesisleriyle bina ve yolların fotoğrafları, ayrıca İzmir Nazım İmar Planı'na ulaşabilecek.

  Rehber, kaçak yapılaşmanın belirlenmesinde de önemli bir altlık oluşturacak. İzmir'e su sağlayan bölgelerdeki arsenik ölçüm değerleriyle körfez kirlilik haritası da yer alacak.

  Kamu kurumlarının yanı sıra özel kurum ve kuruluşların da ihtiyacı olan bilgiler açısından güncel bir veri tabanı oluşturacak rehber, bu konudaki önemli bir boşluğu dolduracak.

  Yangın, alt yapı ve yol çalışmaları, su kesintisi, trafik ve hava durumu, körfez kirlilik haritası, şehirli ilgili haberler ve vatandaşları ilgilendiren anlık bilgiler de dahil olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çeşitli faaliyetleri, projeleri, açılışlar, kültür ve sanat etkinlikleri rehber üzerinde "Kent Günlüğü" kısmında yer alacak. Rehber, kullanıcıların, şehirle ilgili konum bilgilerine yönelik öneri veya şikâyetlerini harita üzerinden işaretleyerek belediyeye bildirmesine de imkan sağlayacak.

  Ayrıca her kullanıcı, adres tarifi yaparak başka bir kullanıcıya harita gönderebilecek, kendi haritasını tasarlayacak ve katmanını oluşturabilecek.

  Büyükşehir Belediyesi'nin yetki alanındaki ilçe belediyelerinde görevlendirdiği Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü personeli tarafından Coğrafi Adres Bilgi Sistemi projesiyle gerçek zamanlı güncelliği sağlanan rehber sayesinde İzmir'e dokunmak daha kolay olacak.

 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: İzmir'in Üç Boyutlu Dijital Haritası Hazırlandı

  Reklam  Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan İzmir şehri rehberliği farklı boyutlarda ele almak için dikkat çekici bir proje uygulamaya başlanmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi