Altın Varak Yapımı Tasarımı

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kültür Sanat Haberleri Bölümünden Altın Varak Yapımı Tasarımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kemal Bektaş
  Cezalı
  Reklam

  Altın Varak Yapımı Tasarımı

  Reklam  Altın Varak Yapımı Tasarımı

  Forum Alev
  ALTIN VARAK NASIL YAPILIR


  Sevgili Dostlar;

  Nette dolaştım durdum. El emeği göz nuru olan Altın Varak İşlemesi ile ilgili farklı farklı metotları anlatmaktalar . Uzun süredir profesyonelce yaptığım muhtelif çalışmalarım doğrultusunda adını Altın Varak yapıştırması adını koydukları muhtelif garip uygulamalardan rahatsız oldum ve bu işin doğrusunu sizlere anlatma ihtiyacı duydum. Sizlere en son yaptığım Atakum Amısos hotelinde yaptığım Altın varak çalışmalarından da bazı kesitler göstererek size doğru olanını anlatmaya çalışacağım.  Öncelikle bu işi yapmak için gerekli materyaller nelerdir oradan başlayalım:


  MALZEME :

  Kaliteli İmitasyon Altın Varak Yaprağı

  Mix Solüsyon yapıştırıcı  Muhtelif numaralarda seramik uçlu sentetik yağlı boya ressam fırçaları miks süt yapıştırıcı sürmek için  Maskelemek amacıyla Dar ve geniş kağıt bant,  Altın varağı yapıştırmak için muhtelif numaralarda zemin fırçaları

  merox fırça muhtelif numaralarda


  150 ve 180 numara sünger zımpara  mix solüsyon koymak için için küçük kadeh (cam kadehde olabilir, dondurma kadehi de olabilir)


  Malzeme taşıma çantası  sentetik ve selülozik tiner (Sentetik tineri patina eskitmede selülozik tineride iş bitimi fırçaların temizliğinde kullanmak üzere.)
  Selülozik dolgu verniği
  Selülozik oksit sarı boya
  İpek Mat vernik
  Ahşap patina boyası (Matbaa mürekkebi bir süre sonra çirkin görüntü vereceğinden akmalar olacağından tercih edilmez) ve patina da kullanılacak temiz yumuşak pamuksuz 2 adet bez
  Öncelikle Altın varak yapacağınız ortam sessiz, sıfır rüzgarlı ve gayet temiz tozsuz ışıklı net görebileceğimiz bir oda Oda
  Altın varak yapılacak malzemeyi yüksekte tutabileceğiniz 4 adet muhtemelen boş tiner tenekeleri
  Altın yaprak Varağın dağılmaması için 4X4 metrelik Laminantların altına konulan elyaf şilte


  Not defteri ve kalem
  İhtiyaca göre muhtelif malzemeler  GELELİM YAPILIŞINA


  Genelde neti dolaştığımda yada bu işi yaptığını söyleyen arkadaşlarıma sorduğumda söyledikleri bir şey var “Öncelikle varak uygulanacak yüzey yaldız karışımı vernikle boyanır.Sebebi ise Yaldızla boyamamızın sebebi varağın tam yapışamama probleminde varak rengine yakın bir renk çıkması için.” Derler. Yada sizi varak çalışması yaparken gördüklerinde “ bende yapmıştım, 8 senedir yapıyorum, ve size öğretmeye çalışırlar. Kendilerinin de yapabileceklerini söylemekle kalmazlar sizinle bir güzel varak yapıştırmaya çalışırlar. Ve sonucunda sizden iyi yaptıklarını söylerler. Hatta adını sulu altın varak koyarak sonuçta çıkan malzeme karşısında son derece zerafetten uzak bir görüntüyle karşı karşıya kalarak emeğiniz ve paranız heba olmaktadır. Çizilmelerle aynı seri boyaların rengi bir birini tutmamakta ve malzemeniz yamalı bohçaya dönmektedir.Sulu varak diye bir şey yoktur dostlar. Onun adı yaldız boyadır. Çizildiğinde bozulduğunda tamiri de güçtür. Altın varağın is yüzyıllardır tamiri mümkündür.
  Bu işin belli kuralları vardır dostlar. İşte kuralları:

  1. İyi bir İmitasyon Altın Varak seçimi yapmalısınız Size sorun yaratmayacak yapıştığı malzemeyi salmayacak iyi kavrayacak ve altın rengini daima verecek bozulmayacak sorun yaşadığınızda size çözüm sunacak Altın varağı seçmelisiniz
  2. İyi bir Mix süt Altın varak yapıştırıcısı seçmelisiniz. Yapıştırma sütünün kuruma ve yapıştırma anına kadar geçen süreyi iyi gözlemlediğiniz bir yapıştırıcı olmalıdır.
  3. Her ahşapta Altın varağın kuruma süreci farklıdır. Ayrıca ; Hava akımında, Sıcakta, soğukta, nemli ortamda kuruma süreçleri farklıdır. sorun yaşadığınızda size çözüm sunacak Altın varak yapıştırma sütünü seçmelisiniz
  4. Varak yapacağınız malzemenin oylumuna göre muhtelif numaralarda yapıştırma fırçalarını bulundurmalısınız. Yağlı boyada kullandığınız fırçalar Varak yapıştırmada kullanılmaz. Tercihen yer fırçaları, zebra kılı fırçaları kullanınız. Sert fırçalar varağı delecektir.Her fırçanın belli istikamette belli oylumlara gireceğini, yapacağınız fırça darbelerinin Altın varak yaprağını ya ezer, ya parçalar, toz eder sonuçta varak yaptığınızı sanarsınız ki vernik attığınızda bu bölgeler siyah görünecektir.
  5. Mobilya varak işleminde birinci kural ahşabın dibini görmediğine varak yapmayınızdır. Zemini siz görün onun üzerine işlemleri siz yaptırın her aşaması kontrolünüzde olsun.
  6. Altın varak çalışması yapacağınız yer gayet sessiz, tozsuz, hava akımsız, rüzgarsız, her şeyi net olarak görebileceğiniz ölçüde ışıklı olmalıdır. Tozlu ortamda yapılan varak bozuk olarak çıkar. Yapıştırıcıya yapışır ve varaklar çok çirkin çıkar yada yapışmazlar.Rüzgarlı ortamda da varaklar uçuşur.  Bu kuralları sıraladıktan sonra gelelim varağın yapılışına;  Öncelikle varak yapacağınız ahşap gayet temiz pürüzleri giderilmiş olmalıdır. Üzerine dolgu verniği atılarak kurumasını müteakip tüm oylumlarıda dahil zımparalanır. Tüm pürüzler giderilir.
  Kaygan bir zemin elde edilir. Daha sonra komple malzemeye oksit sarı boya atılır. Pürüzlü yer kaldıysa yine o pürüzler düzeltilir. Kurumasını müteakip malzeme artık sizin hünerli ellerinize gelmiştir. Yukarıda belirtilen kuralları da göz önüne alarak önce bölüm bölüm kuruyunca yapıştırmaya yetişeceğiniz kadarını miks yapıştırıcı sütünü iyice yayın.


  Burada dikkat edeceğiniz bir husus kesinlikle sütünüzü her yerde aynı tabakada yayınız. Aksi takdirde varağınız dalgalı olacaktır. Piyasada satılan varak sütlerinin yapıştırma süreleri farklı farklıdır. Benim çalıştığım miks sütün bekleme süresi 2 saat civarıdır. Tercihan 3-5 saat sürenidir. Yaprak yaprak alarak yapışacak zemine koyup fırçaya vereceğiniz darbe ile yapıştırmaya devam ediniz. Ek kısımlarını da kaybetmek için fırça ile gayet yumuşak tarzda ileri geri hareketiyle bu kısımları gizleyebilirsiniz.
  Tüm işlem bittiğinde genel kontrolü müteakip bozuk olan zeminleri tekrar bozuk zemin boyunca miks süt sürüp aynı bekleme süresinde bekleyip o bölgeleri yapıştırarak tamir edersiniz.

  Varak yapıştırma işi bittiğinde patina ile eskitme işlemine başlarsınız. Ahşap patina boyasını sentetik tinerle açarak istediğiniz renkte altın rengini elde etmek için kendinize bir renk skalası yapıp istediğiniz rengi yakalayıncaya kadar sentetik tiner ile açınız. Rengi yakaladığınızda patina ile eskitme işlemine başlayınız. Tercihan varaklara zarar vermemeniz için birinci kat vernikten hemen sonra yapınız. Eskitmeyi çok kısa sürede tamamlayınız. Sürdüğünüzde en fazla bekleme süresi 8 saniye olmalıdır Bu zaman süresine dikkat etmediğinizde varaklar simsiyah olacaktır.
  Daha sonra vernikleme işlemine devam ediniz. Altın varak da en güzel hoş görüntü ipek mat vernik iledir. Tercihen 2-3 kat vernik atıp varaklama işlemini sonlandırıp kurumaya bırakınız.

  Evet sevgili dostlar kısaca size Altın varak ile ilgili teferruatlı bilgi vermiş bulunmaktayım. Şunu unutmayın. Bu işlemler gayet zevkli olup çıkan üründe size neşe kaynağı verecektir. Size istediğiniz kadar varak işlemesini anlatsam tüm iş sizin el maharetinize ustalık hünerinize ve yerli yerinde kullanacağınız muhtelif numaralardaki yapıştırma amacıyla kullanacağınız fırça darbelerine bağlıdır. Fırça darbelerini ayarlamadığınız sürece uygun koşullara kurallara uymadığınız sürece başarılı olamazsınız. Adınız varakçı değil boyacıdır. (Boyacı kardeşlerimi tenzih ederim.)


  BU bir sanattır. Osmanlıdan beridir uygulanan zerafetin simgesi olarak günümüze kadar ulaşmış olup şu anda bile sayılı varakçılar kalmıştır. İşin maddi kazanç boyutunda ise herkes altın varakçı olmaktadır. Bu işi yapacak olan bu işi severek sanki çocuğunuzu okşar sever gibi fırçalarla varağa uygulama yaparsanız ancak başarılı olabilirsiniz.Bu işi yaparken benim çalışmamı izleyen dostlarıma daima derim buyurun size öğreteyim sizde yapın becerebilirseniz diye söylerim. Zevkle de öğretmek isterim. Asla hobi olarak yaptığım çalışmamı sizlerden esirgemem. Bu amaçla da sizlere bir ışık tutmak amacıyla da bu yazımı hazırladım sizlerin istifadesine sunmaktan onur duyuyorum. Yardım almak istediğinizde bana bu siteden görevli arkadaşların yardımı ile ulaşabilirsiniz.

  Sevgili Dostlar bu meşakkatli işin sonunda en can alıcı nokta burasıdır. Bu işin mutluluğuda budur. Başarmak ve zerafetle birlikte bu işin zevkini ve sefasını bu şekilde sürmektir.İşte başarmanın gururu ile dünyanın en mutlu insanı sizsiniz.

  Saygılar.

  MUSTAFA KEMAL BEKTAŞ
  [/B]
  [/B][/SIZE]  mkbektas.55@hotmail.com
  Sorularınız İçin iletişim : 0.535.972 20 63
 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Altın Varak Yapımı Tasarımı

  Reklam  açacağınız konu başlıkları çok uzun olmamalı iki kelimeden olsa dahi yeterlidir lütfen dikkat edlim.
 3. 3
  Kemal Bektaş
  Cezalı
  ok. tşkrr ederim 4. 4
  Ziyaretçi
  verdiğiniz bilgiler ve bu boyama tekniğini çok güzel anlatmişsınız teşekkür ederiz . çalışmalarınız içinde ayrıca başarılar dileriz ..

 5. 5
  Kemal Bektaş
  Cezalı
  bende çok tskr ederim. gönlünüze sağlık

 6. 6
  Kemal Bektaş
  Cezalı 7. 7
  Kemal Bektaş
  Cezalı
 8. 8
  Kemal Bektaş
  Cezalı+ Yorum Gönder
varak yapımı,  patina boyası,  altın varak boya nasıl yapılır
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi