Bugüne kadar ülkemizi yönetenler

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kültür Sanat Haberleri Bölümünden Bugüne kadar ülkemizi yönetenler ile ilgili Kısaca Bilgi
  1. 1
    horsemen27
    Yeni Üye
    Reklam

    Bugüne kadar ülkemizi yönetenler

    Reklam



    Bugüne kadar ülkemizi yönetenler

    Forum Alev
    Türkiye Cumhuriyeti CumhurBaşkanları




    1. Mustafa Kemal Atatürk( 29 Ekim 1923 :: 10 Eylül 1938 )


    2. İsmet İnönü ( 10 Eylül 1938 :: 22 Mayıs 1950 )


    3. Celal Bayar ( 22 Mayıs 1950 :: 27 Mayıs 1960 )


    4. Cemal Gürsel ( 27 Mayıs 1960 :: 28 Mart 1966 )


    5. Cevdet Sunay( 28 Mart 1966 :: 6 Nisan 1973 )

    6. Fahri Korutürk ( 6 Nisan 1973 :: 6 Nisan 1980 )

    7. Kenan Evren ( 12 Eylül 1980 :: 9 Eylül 1989 )

    8. Turgut Özal ( 9 Kasım 1989 :: 17 Nisan 1993 )

    9. Süleyman Demirel ( 16 Mayıs 1993 ::16 Mayıs 2000 )

    10. Ahmet Necdet Sezer ( 16 Mayıs 2000 ::2007)




    Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri


    Kurtuluş Savaşı dönemi

    1Mustafa Kemal Atatürk.3 Mayıs 1920 :: 24 Ocak 1921Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti

    2 Mustafa Fevzi Çakmak.24 Ocak 1921 :: 19 Mayıs 1921Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti

    3Mustafa Fevzi Çakmak19 Mayıs 1921 :: 9 Temmuz 1922Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti

    4Hüseyin Rauf Orbay12 Temmuz 1922 :: 4 Ağustos 1923Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti

    5Ali Fethi Okyar.......14 Ağustos 1923 :: 27 Ekim 1923Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti

    Cumhuriyet Dönemi

    1. Hükümet - Mustafa İsmet İnönü, 1. hükümeti1 Kasım 1923 :: 6 Mart 1924Cumhuriyet Halk Fırkası

    2. Hükümet - Mustafa İsmet İnönü, 2. hükümeti6 Mart 1924 :: 22 Kasım 1924 Cumhuriyet Halk Fırkası

    3. Hükümet - Ali Fethi Okyar22 Kasım 1924 :: 3 Mart 1925Cumhuriyet Halk Fırkası

    4. Hükümet - Mustafa İsmet İnönü, 3. hükümeti4 Mart 1925 :: 1 Kasım 1927 Cumhuriyet Halk Fırkası

    5. Hükümet - Mustafa İsmet İnönü, 4. hükümeti1 Kasım 1927 :: 27 Eylül 1930 Cumhuriyet Halk Fırkası

    6. Hükümet - Mustafa İsmet İnönü, 5. hükümeti27 Eylül 1930 :: 4 Mayıs 1931 Cumhuriyet Halk Fırkası

    7. Hükümet - Mustafa İsmet İnönü, 6. hükümeti 4 Mayıs 1931 :: 1 Mart 1935 Cumhuriyet Halk Fırkası

    8. Hükümet - Mustafa İsmet İnönü, 7. hükümeti 1 Mart 1935 :: 25 Ekim 1937 Cumhuriyet Halk Partisi

    9. Hükümet - Mahmud Celal Bayar, 1. hükümeti 25 Ekim 1937 :: 11 Kasım 1938 Cumhuriyet Halk Partisi

    10. Hükümet - Mahmud Celal Bayar, 2. hükümeti 11 Kasım 1938 :: 25 Ocak 1939 Cumhuriyet Halk Partisi

    11. Hükümet - Refik İbrahim Saydam, 1. hükümeti 25 Ocak 1939 :: 3 Nisan 1939 Cumhuriyet Halk Partisi

    12. Hükümet - Refik İbrahim Saydam, 2. hükümeti 3 Nisan 1939 :: 8 Temmuz 1942 Cumhuriyet Halk Partisi
    Ahmet Fikri Tüzer 8 Temmuz 1942 :: 9 Temmuz 1942 Cumhuriyet Halk Partisi

    13. Hükümet - Mehmet Şükrü Saraçoğlu, 1. hükümeti 9 Temmuz 1942 :: 9 Mart 1943 Cumhuriyet Halk Partisi

    14. Hükümet - Mehmet Şükrü Saraçoğlu, 2. hükümeti 9 Mart 1943 ::
    7 Ağustos 1946 Cumhuriyet Halk Partisi

    15. Hükümet - Mehmet Recep Peker 7 Ağustos 1946 :: 10 Eylül 1947 Cumhuriyet Halk Partisi

    16. Hükümet - Hasan Hüsnü Saka, 1. hükümeti 10 Eylül 1947 :: 10 Haziran 1948 Cumhuriyet Halk Partisi

    17. Hükümet - Hasan Hüsnü Saka, 2. hükümeti 10 Haziran 1948 :: 16 Ocak 1949 Cumhuriyet Halk Partisi

    18. Hükümet - Mehmet Şemsettin Günaltay 16 Ocak 1949 :: 22 Mayıs 1950 Cumhuriyet Halk Partisi

    19. Hükümet - Ali Adnan Ertekin Menderes, 1. hükümeti 22 Mayıs 1950 :: 9 Mart 1951 Demokrat Parti

    20. Hükümet - Ali Adnan Ertekin Menderes, 2. hükümeti 9 Mart 1951 :: 17 Mayıs 1954 Demokrat Parti

    21. Hükümet - Ali Adnan Ertekin Menderes, 3. hükümeti 17 Mayıs 1954 :: 9 Aralık 1955 Demokrat Parti

    22. Hükümet - Ali Adnan Ertekin Menderes, 4. hükümeti 9 Aralık 1955 :: 25 Kasım 1957 Demokrat Parti

    23. Hükümet - Ali Adnan Ertekin Menderes, 5. hükümeti 25 Kasım 1957 :: 27 Mayıs 1960 Demokrat Parti

    24. Hükümet - Cemal Gürsel, 1. hükümeti27 Mayıs 1960 :: 5 Ocak 1961Sivil olmayan hükümet - 1. Milli Birlik Komitesi Hükümeti

    25. Hükümet - Cemal Gürsel, 2. hükümeti 5 Ocak 1961 :: 27 Ekim 1961 Sivil olmayan hükümet - 2. Milli Birlik Komitesi Hükümeti

    Emin Fahrettin Özdilek27 Ekim 1961 :: 20 Kasım 1961 Sivil olmayan hükümet

    26. Hükümet - Mustafa İsmet İnönü, 8. hükümeti 20 Kasım 1961 :: 25 Haziran 1962 Cumhuriyet Halk Partisi

    27. Hükümet - Mustafa İsmet İnönü, 9. hükümeti 25 Haziran 1962 :: 25 Aralık 1963 Cumhuriyet Halk Partisi

    28. Hükümet - Mustafa İsmet İnönü, 10. hükümeti 25 Aralık 1963 :: 20 Şubat 1965 Cumhuriyet Halk Partisi

    29. Hükümet - Suad Hayri Ürgüplü 20 Şubat 1965 :: 27 Ekim 1965Adalet Parti

    30. Hükümet - Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 1. hükümeti 27 Ekim 1965 :: 3 Kasım 1969Adalet Parti

    31. Hükümet - Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 2. hükümeti 3 Kasım 1969 :: 6 Mart 1970Adalet Parti

    32. Hükümet - Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 3. hükümeti 6 Mart 1970 :: 26 Mart 1971Adalet Parti

    33. Hükümet - İsmail Nihat Erim, 1. hükümeti 26 Mart 1971 :: 11 Aralık 1971 Milli Birlik hükümeti

    34. Hükümet - İsmail Nihat Erim, 2. hükümeti11 Aralık 1971 :: 22 Mayıs 1972Milli Birlik hükümeti - Nihat Erim - Ferit Melen

    35. Hükümet - Ferit Sadi Melen 22 Mayıs 1972 :: 15 Nisan 1973 Geçici hükümet - 12 Mart Dönemi, İlhan Öztrak Hükümeti

    36. Hükümet - Mehmet Naim Talu 15 Nisan 1973 :: 26 Ocak 1974 Geçici hükümet - 12 Mart Dönemi, Naim Talu Hükümeti

    37. Hükümet - Mustafa Bülend Ecevit, 1. hükümeti26 Ocak 1974 :: 17 Kasım 1974Cumhuriyet Halk Partisi + Milli Selamet Partisi

    38. Hükümet - Mahmut Sadi Irmak 17 Kasım 1974 :: 31 Mart 1975 Geçici hükümet

    39. Hükümet - Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 4. hükümeti........31 Mart 1975 :: 21 Haziran 1977........Adalet Parti - 1.Milli Cephe Hükümeti

    40. Hükümet - Mustafa Bülend Ecevit, 2. hükümeti 21 Haziran 1977 :: 21 Temmuz 1977 Cumhuriyet Halk Partisi

    41. Hükümet - Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 5. hükümeti........21 Temmuz 1977 :: 5 Ocak 1978........Adalet Parti - 2.Milli Cephe Hükümeti

    42. Hükümet - Mustafa Bülend Ecevit, 3. hükümeti 5 Ocak 1978 :: 12 Kasım 1979 Cumhuriyet Halk Partisi

    43. Hükümet - Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 6. hükümeti 12 Kasım 1979 :: 12 Eylül 1980Adalet Parti

    44. Hükümet - Saim Bülend Ulusu.........21 Eylül 1980 :: 13 Aralık
    1983Sivil olmayan hükümet - 12 Eylül Dönemi, Bülent Ulusu Hükümeti

    45. Hükümet - Turgut Özal, 1. hükümeti 13 Aralık 1983 :: 21 Aralık
    1987 Anavatan Partisi

    46. Hükümet - Turgut Özal, 2. hükümeti 21 Aralık 1987 :: 31 Ekim
    1989 Anavatan Partisi
    Ali Hüsrev Bozer 31 Ekim 1989 :: 9 Kasım 1989 Anavatan Partisi

    47. Hükümet - Yıldırım Akbulut 9 Kasım 1989 :: 23 Haziran 1991 Anavatan Partisi

    48. Hükümet - Ahmet Mesut Yılmaz, 1. hükümeti 23 Haziran 1991 :: 20 Kasım 1991 Anavatan Partisi

    49. Hükümet - Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 7. hükümeti 20 Kasım 1991 :: 16 Mayıs 1993 Doğru Yol Partisi
    Erdal İnönü 16 Mayıs 1993 :: 25 Haziran 1993 Sosyal Demokrat Halkçı Parti

    50. Hükümet - Tansu Penbe Çiller, 1. hükümeti 25 Haziran 1993 :: 5 Ekim 1995 Doğru Yol Partisi

    51. Hükümet - Tansu Penbe Çiller, 2. hükümeti 5 Ekim 1995 :: 30 Ekim 1995 Doğru Yol Partisi

    52. Hükümet - Tansu Penbe Çiller, 3. hükümeti 30 Ekim 1995 :: 6 Mart 1996 Doğru Yol Partisi

    53. Hükümet - Ahmet Mesut Yılmaz, 2. hükümeti 6 Mart 1996 :: 28 Haziran 1996 Anavatan Partisi

    54. Hükümet - Necmettin Erbakan 28 Haziran 1996 :: 30 Haziran 1997 Refah Partisi + Doğru Yol Partisi

    55. Hükümet - Ahmet Mesut Yılmaz, 3. hükümeti 30 Haziran 1997 :: 11 Ocak 1999 Anavatan Partisi + Demokratik Sol Parti

    56. Hükümet - Mustafa Bülent Ecevit, 4. hükümeti 11 Ocak 1999 :: 28 Mayıs 1999 Geçici hükümet

    57. Hükümet - Mustafa Bülent Ecevit, 5. hükümeti 28 Mayıs 1999 :: 19 Kasım 2002 Demokratik Sol Parti

    58. Hükümet - Abdullah Gül 19 Kasım 2002 :: 12 Mart 2003 Adalet ve Kalkınma Partisi

    59. Hükümet - Recep Tayyip Erdoğan 12 Mart 2003:: 2007 Adalet ve Kalkınma Partisi





    Genelkurmay Başkanlarımız





    Orgeneral.Mustafa İsmet İNÖNÜ (3 Mayıs 1920 :: 10 Kasım 1921 )

    Mareşal...Fevzi ÇAKMAK (12 Temmuz 1922 :: 3 Mart 1924 (Orgeneral) 3 Mart 1924 :: 12 Ocak 1944 (Mareşal) )

    Orgeneral.Mehmet Kazım ORBAY (12 Ocak 1944 :: 30 Temmuz 1946 )

    Orgeneral.Salih OMURTAK (1 Ağustos 1946 :: 8 Haziran 1949 )

    Orgeneral.Apdurrahman Nafiz GÜRMAN (10 Haziran 1949 :: 6 Haziran 1950 )

    Orgeneral.Mehmet Nuri YAMUT (5 Haziran 1950 :: 10 Nisan 1954 )

    Orgeneral.Ahmet Nurettin BARANSEL (28 Mayıs 1954 :: 25 Ağustos 1955 )

    Orgeneral.İsmail Hakkı TUNABOYLU (25 Ağustos 1955 :: 10 Ekim 1957 )

    Orgeneral.İbrahim Feyzi MENGÜÇ (11 Ekim 1957 :: 22 Ağustos 1958 )

    Orgeneral.Mustafa Rüştü ERDELHUN (23 Ağustos 1958 :: 27 Mayıs 1960 )

    Orgeneral.Ragıp GÜMÜŞPALA (3 Haziran 1960 :: 4 Ağustos 1960 )

    Orgeneral.Cevdet SUNAY (4 Ağustos 1960 :: 16 Mart 1966 )

    Orgeneral.A. Cemal TURAL (16 Mart 1966 :: 16 Mart 1969 )

    Orgeneral.Memduh TAĞMAÇ (16 Mart 1969 :: 29 Ağustos 1972 )

    Orgeneral.Ö. Faruk GÜRLER (29 Ağustos 1972 :: 6 Mart 1973 )

    Orgeneral.Semih SANCAR (6 Mart 1973 :: 7 Mart 1978 )

    Orgeneral.Ahmet Kenan EVREN (7 Mart 1978 :: 1 Temmuz 1983 )

    Orgeneral.Nurettin ERSİN (1 Temmuz 1983 :: 6 Aralık 1983 )

    Orgeneral.Mustafa Necdet ÜRUĞ (6 Aralık 1983 :: 2 Temmuz1987 )

    Orgeneral.Necip TORUMTAY (24 Temmuz 1987 :: 3 Aralık 1990 )

    Orgeneral.Doğan GÜREŞ (6 Aralık 1990 :: 30 Ağustos 1994 )

    Orgeneral.İsmail Hakkı KARADAYI (30 Ağustos 1994 :: 30 Ağustos 1998 )

    Orgeneral.Hüseyin KIVRIKOĞLU (30 Ağustos 1998 :: 28 Ağustos 2002 )

    Orgeneral.Hilmi ÖZKÖK (28 Ağustos 2002 :: 28 Ağustos 2006 )

    Orgeneral.Yaşar BÜYÜKANIT (28 Ağustos 2006


    alıntıdır....

    beğendiyseniz rep....



  2. 2
    koyboy92
    Emekli

    --->: Bugüne kadar ülkemizi yönetenler

    Reklam



    paylaşım için saol genel kültür oldu







  3. 3
    horsemen27
    Yeni Üye
    eyw kardeş saolasın bunları bilmeyen insanlar var (büyük çoğunluğunu)







+ Yorum Gönder
ülkemizi yöneten kişiler,  ülkemizi yönetenler,  ülkemizi yöneten kişilerin adları,  ulkemizi yoneten kisiler,  ülkemizi yönetenlerin isimleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi