Hz Salih'in Kavminin Dişi Deve İle Denenmesi

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Hz Salih'in Kavminin Dişi Deve İle Denenmesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ENGİN
  Özel Üye
  Reklam

  Hz Salih'in Kavminin Dişi Deve İle Denenmesi

  Reklam  Hz Salih'in Kavminin Dişi Deve İle Denenmesi

  Forum Alev
  Hz. Salih'in Kavminin Dişi Deve İle Denenmesi
  Dedi ki: "Ey kavmim, görüşünüz nedir söyler misiniz? Eğer ben Rabbimden apaçık bir belge üzerindeysem ve bana tarafından bir rahmet vermişse, bu durumda O'na isyan edecek olursam Allah'a karşı bana kim yardım edecektir? Şu halde kaybımı arttırmaktan başka bana (hiçbir yarar) sağlamayacaksınız. Ey kavmim, size işte bir ayet olarak Allah'ın devesi; onu serbest bırakın, Allah'ın arzında yesin. Ona kötülük (vermek niyeti)yle dokunmayın. Yoksa sizi yakın bir azap sarıverir." (Hud Suresi, 63-64)
  Dedi ki: "İşte, bu bir dişi devedir; su içme hakkı (bir gün) onun, belli bir günün su içme hakkı da sizindir. Ona bir kötülükle dokunmayın, sonra büyük bir günün azabı sizi yakalar. (Şuara Suresi, 155-156)
  Gerçek şu ki Biz, bir fitne (imtihan ve deneme konusu) olarak o dişi deveyi kendilerine göndereniz. Şu halde sen onları gözleyip-bekle ve sabret. "Ve onlara, suyun aralarında kesin olarak pay edildiğini haber ver. Su alışsırası (kiminse, o) hazır bulunsun." Derken arkadaşlarını çağırdılar, o da bıçağını kapıp 'hayvanı ayağından biçip yere devirdi.' (Kamer Suresi, 27-29)
  En 'zorlu bedbahtları' ayaklandığında, Allah'ın elçisi onlara dedi ki: "Allah'ın (deneme için size gönderdiği) devesine ve onun su içme-sırasına dikkat edin." (Şems Suresi, 12-13) 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Hz Salih'in Kavminin Dişi Deve İle Denenmesi

  Reklam  Hz Salih'in Kavminin Dişi Deve İle Denenmesi;hz salihin kavmi emanet edilen dişi deveyi halkın kesmesi ile imtihan edilmiştir+ Yorum Gönder
semud kavminin dişi deve ile denenmesi,  hz.salihin kavmi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi