Kuran-ı Kerim’i Öğrenmenin ve Okumanın Fazileti

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Kuran-ı Kerim’i Öğrenmenin ve Okumanın Fazileti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kuran-ı Kerim’i Öğrenmenin ve Okumanın Fazileti

  Reklam  Kuran-ı Kerim’i Öğrenmenin ve Okumanın Fazileti

  Forum Alev
  Kuran-ı Kerim’i Öğrenmenin ve Okumanın Fazileti
  “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Kur’an’ı okuyup Ona sahip çıkan kimseye (ahirette): “Oku ve (cennetin derecelerine) yüksel, dünyada iken nasıl ağır ağır okuyor idiysen öyle oku! Zira senin makamın, okuduğun en son âyetin seviyesindedir.” denir.” (Ebu Davut, Tirmizi, İbnu Mace)
  “Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerim’i öğrenen ve öğretendir.” (Buhari, Tirmizi, Ebu Davut, İbnu Mace)
  “Ümmetimin en faziletli ibadeti Kur’an-ı Kerim okumaktır.” (Ebu Nuaym)
  “Kur’an okuyunuz; çünkü O, kıyamet günü, okuyanlarına şefaatçi olacaktır.” (Müslim)
  “Bir grup, ALLAH’ın kitabını okuyup Ondan ders almak üzere ALLAH’ın evlerinden birinde biraraya gelecek olsalar, mutlaka üzerlerine sekinet iner ve onları ALLAH’ın rahmeti bürür. Melekler de kanatlarıyla sararlar. ALLAH, onları, yanında bulunan yüce cemaatte anar.” (Ebu Davut, Müslim, Tirmizi, İbnu Mace)
  “Kur’an-ı Kerim’den tek harf okuyana bile bir sevap vardır. Her hasene on misliyle (kayda geçer.) Elif-Lam-Mim bir harftir demiyorum. Aksine elif bir harf, lam bir harf, mim de bir harftir diyorum.” (Tirmizi)
  “Kur’an okuyan ve maharet sahibi kimse muhterem ve itaatkar olan gezici meleklerle beraberdir. Kur’an okuyan, kıraatinde zorlanarak kekeleyen kimseye iki mükafat vardır.” (Buhari, Müslim)
  “Bir kimseye Kur’an-ı Kerim okumak nimetini verirler de, başka bir kimseye kendisine verilenden daha büyük bir nimet verildiğini sanırsa, ALLAH Teâlâ’nın büyük dediği şeyi küçültmüş olur.” (Taberani)
  “Şarkı söyleyen cariyesini dinleyen kimsenin dinleyişinden daha fazla, ALLAH Kuran okuyanı dinler.” (İbni Mace)

  **********
  Ebu Hureyre (RadıyALLAHü anh): “Hangi evde Kur’an-ı Kerim okunursa orada bolluk ve bereket çoğalır, şeytanlar uzaklaşır ve melekler oraya hücum eder. Hangi evde Kur’an okunmazsa, o evde darlık, sıkıntı, huzursuzluk baş gösterir. Rahmet melekleri oradan uzaklaşır ve şeytanlar orayı istilâ eder.” (İhyâu’ Ulûmi’d-Din)
  Amr b. As (r.a.): “Kur’an’ı okuyan nübüvveti koltuklamış sayılır. Ancak kendisine vahyedilmiyor.” (İhyâu’ Ulûmi’d-Din)
  Ahmed b. Hanbel (r.a.): “Rüyamda ALLAH Teala’ya, “Sana en çok ne ile yaklaşılabilir?” diye sordum. ALLAH Teala: “Kur’an okumakla.” buyurdu.” (İhyâu’ Ulûmi’d-Din)
  Süfyan-ı Sevri (r.a.): “Kişi (ALLAH rızası için) Kur’an-ı Kerim’i okuduğu zaman, melek onun alnından öper.” (İhyâ)
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Kuran-ı Kerim’i Öğrenmenin ve Okumanın Fazileti

  Reklam  Kuran-ı Kerim’i Öğrenmenin ve Okumanın Fazileti; kuran bir mucize aslında kimse farketmiyor yada hiç birimiz farketmiyoruz allahın kullarıyla olan bağlantısı onun sözü onun seslenişi bir anlamda o sebeple her şekilde onu okumak allah ile irtibat değilmidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi