Emaneti korumakla ilgili ayet - islamın emanete verdiği önem

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Emaneti korumakla ilgili ayet - islamın emanete verdiği önem ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Emaneti korumakla ilgili ayet - islamın emanete verdiği önem

  Reklam  Emaneti korumakla ilgili ayet - islamın emanete verdiği önem

  Forum Alev
  emaneti korumakla ilgili ayet - islamın emanete verdiği önem


  Emanete ihanet etmemek, dinimizin titizlikle üzerinde durduğu ahlaki görevlerimizden biridir. Korunmak ve saklanmak amacı ile insana verilen maddi ve manevi her türlü eşya emanet sayılır. Emin olmak aynı zamanda peygamberlerin sıfatlarındandır.

  Kur’anı Kerim’de; “Allah size emanetleri ehline vermenizi, insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder” (Nisa 58) buyurulmuştur. Bir önceki konuda belirttiğimiz hadis-i şerifte emanete hıyanet eden kimselerin ikiyüzlülüğünbelirtilerini taşıdıkları vurgulanmıştır. Emaneti inkar etmek, korumamak ya da kötüye kullanmak hep hıyanet sayılmıştır.

  Para ve mal cinsinden olan emanetler, maddi emanet sınıfına girer. Bunların korunması, istendiğinde eksiksiz olarak sahiplerine geri verilmesi gerekir. Özellikle devlet malının korunmasında özel bir dikkat gösterilmelidir. Çünkü o mallarda yoksul ve yetimlerin hakları olduğu gibi, bizden sonraki kuşakların da hakarı vardır.

  Allah’ın emir ve yasakları ile bize anlatılan kişi veya devlet sırları hep manevi emanetlerdendir. Bütün görevlerimiz, aklımız, sağlığımız, ailemiz ve onun her türlü güvenliği de manevi emanetlerdendir.

  İçinde okuduğumuz okul, gezdiğimiz yol, dinlendiğimiz park gibi kamuya ait mallar toplumsal emanetlerdendir. Bunlara iyi bakmak ve görevlerimizi yapmak, bu emanetleri korumak demektir. Çünkü Allah;

  “Ey mü’minler, Allah’a, peygambere hainlik etmeyin. Bile bile aranızdaki emanetlere de hainlik etmeyin” (Enfal 27) buyurmuştur.

  Emanete ihanet etmemek, birey ve toplum yaşamı için son derece önemli bir konudur. Aksi halde ulus ve devlet felakete sürüklenir. Güven kalmaz ve toplum zarar görür.

  alıntı
 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: emaneti korumakla ilgili ayet - islamın emanete verdiği önem

  Reklam  Bir Müslümanın güvenilir olması gerekir. Bu güvenirliği emaneti korumak ile en güzel şekilde gösterdiği için dinimiz bu konuya büyük önem vermektedir.+ Yorum Gönder
emaneti korumak ile ilgili ayet ve hadisler,  Emaneti korumak konulu bir calisma yap,  kuranda emaneti korumak ile ilgili ayetler,  emaneti korumak ile ilgili kısa ayetler,  islamda emanet kavramı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi