Kuranı Kerimde Rüyalar Hakkındaki Ayetler Ve Türkçe Manaları

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Kuranı Kerimde Rüyalar Hakkındaki Ayetler Ve Türkçe Manaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Kuranı Kerimde Rüyalar Hakkındaki Ayetler Ve Türkçe Manaları

  Reklam  Kuranı Kerimde Rüyalar Hakkındaki Ayetler Ve Türkçe Manaları

  Forum Alev
  Kuranı Kerimde Rüyalar Hakkındaki Ayetler Ve Türkçe Manaları
  Enfal Suresi 43. Ayet
  Hani Allah, sana rüyandan onları az gösteriyordu; eğer sana onları açık gösterseydi, korkacak ve kumanda da tartışacaktınız. Fakat Allah, selamete bağladı; çünkü O, bütün sinelerin özünü bilir.
  Yusuf Suresi 4. Ayet
  Bir vakit Yusuf babasına: "Babacığım, ben rüyada onbir yıldızla güneşi ve ayı gördüm. Gördüm ki, onlar bana secde ediyorlar." dedi.
  Yusuf Suresi 5. Ayet
  Babası: "Yavrum, rüyanı kardeşlerine anlatma, sonra sana bir tuzak kurarlar; çünkü şeytan, insana belli bir düşmandır.
  Yusuf Suresi 36. Ayet
  Onunla birlikte zindana iki delikanlı daha girdi. Birisi: rüyada kendimi şarap sıkarken görüyorum." dedi. Diğeri: "Ben, rüyada kendimi basımın üstünde bir ekmek götürürken görüyorum, ondan kuşlar yiyor. Bize bunun tabirim haber ver; çünkü biz seni iyilik sevenlerden görüyoruz." dedi.
  Yusuf Suresi 41. Ayet Ey zindan arkadaşlarım, gelelim rüyanıza: "Biriniz, efendisine yine şarap sunacak, diğeri asılacak ve kuşlar basından yiyecek; işte fetvasını istediğiniz mesele halledildi!" dedi. Yusuf Suresi 43. Ayet
  Bir gün hükümdar: rüyamda yedi arık ineğin yemekte olduğu yedi semiz inek ve yedi yeşil başakla diğer yedi kuru başak görüyorum. Ey efendiler, eğer rüya tabir ediyorsanız, bana rüyamı halledin!" dedi.
  Yusuf Suresi 44. Ayet
  Dediler ki: rüya dediğin, demet demet hayallerdir, biz ise hayallerin tabirini bilmiyoruz."
  Yusuf Suresi 46. Ayet
  Gelip: "Yusuf, ey dosdoğru kişi, "yedi semiz inek. bunları yedi arık inek yiyor ve yedi yeşil başakla diğer yedi kuru başak" rüyasını bize tabir et, ümit ederim ki, o insanların yanına cevapla dönerim, ola ki, değerini bilirler dedi.
  Yusuf Suresi 100. Ayet
  Ana ve babasını taht üzerine çıkardı, hepsi Yusuf için secdeye kapandılar. Yusuf da:"Ey babacığım, işte bundan önceki rüyamın yorumu bu; gerçekten Rabbim onu gerçekleştirdi, cidden bana iyilikte bulundu;çünkü beni zindandan çıkardı; şeytan benimle kardeşlerimin arasını dürtüştürdükten (bozduktan) sonra sizi çölden buraya getirdi. Gerçekten Rabbim, dilediği şey için aldığı tedbirde çok hoş davranır. Gerçek şu ki, O, herşeyi çok iyi bilen, her yaptığın bir hikmete göre yapandır!
  Yusuf Suresi 101. Ayet
  Ey Rabbim, Sen bana mülkten bir nasip verdin ve bana rüyaların tabirinden bir ilim öğrettin. Gökleri ve yeri yaratan Rabbim, dünya ve ahirette benim velim Sensin! Benim ruhumu müslüman olarak al ve beni iyiler arasına kat!" dedi.
  Enbiya Suresi 5. Ayet
  (Onlar): "Bunlar bir takım karışık rüyalar; yok onu kendisi uydurdu; yok o bir şairdir; öyle değilse, önceki peygamberlerin gönderdikleri gibi, bize bir mucize getirsin!" derler.
  Saffat Suresi 102. Ayet
  (Oğlu) yanında koşma çağına gelince : "Yavrum, ben seni rüyamda boğazladığımı görüyorum. Artık bak ne düşünürsün?" dedi. (Çocuk da): "Babacığım sana ne emrediliyorsa yap! Beni inşaallah sabredenlerden bulacaksın!" dedi.
  Saffat Suresi 105. Ayet
  ...rüyaya gerçekten sadakat gösterdin, işte Biz güzel davrananları böyle mükafatlandırırız."
  Fetih Suresi 27. Ayet
  Andolsun ki, Allah gerçekten peygamberine o rüyayı hakkıyla doğru gösterdi, Şanıma yemin ederim ki, İnşaallah Mescid-i Haram'a güvenlik içinde başlarınızı kazıtarak, kırkarak korkusuzca gireceksiniz! Ancak O, sizin bilmediğiniz şeyleri bildi de ondan önce yakın bir fetih verdi.
 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Kuranı Kerimde Rüyalar Hakkındaki Ayetler Ve Türkçe Manaları

  Reklam  Rüyalar hakkında kuranı kerim hem bilgi vermektedir hem de peygamberlerin hayatından örnekler vermektedir. Hazreti Yusuf'un on bir yıldız ve güneşin önünde eğilmesi bir rüyaydı fakat gerçek olmuştur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi