Kuranda geçen av ile ilgili ayetler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Kuranda geçen av ile ilgili ayetler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Kuranda geçen av ile ilgili ayetler

  Reklam  Kuranda geçen av ile ilgili ayetler

  Forum Alev
  Kuranda geçen av ile ilgili ayetler

  konu etiketleri:kuranda geçen av ile ilgili ayetler,av hakkında ayetler,av

  Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla


  Ey iman edenler, akitleri yerine getirin. İhramlı iken avlanmayı helal saymaksızın ve size okunacaklar dışta tutulmak üzere, hayvanlar size helal kılındı. Şüphesiz Allah, dilediği hükmü verir.


  (MAİDE SURESİ / 1)


  Ey iman edenler, Allah'ın şiarlarına, haram olan ay'a, kurbanlık hayvanlara, (onlardaki) gerdanlıklara ve Rablerinden bir fazl ve hoşnutluk isteyerek Beyt-i Haram'a gelenlere sakın saygısızlık etmeyin. İhramdan çıktınız mı artık avlanabilirsiniz. Sizi Mescid-i Haram'dan alıkoyduklarından dolayı bir topluluğa olan kininiz, sakın sizi haddi aşmaya sürüklemesin. İyilik ve takva konusunda yardımlaşın, günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah'tan korkup-sakının. Gerçekten Allah (ceza ile) sonuçlandırması pek şiddetli olandır.


  (MAİDE SURESİ / 2)


  Sana, kendilerine neyin helal kılındığını sorarlar. De ki: "Bütün temiz şeyler size helal kılındı." Allah'ın size öğrettiği gibi öğretip yetiştirdiğiniz avcı hayvanlarının yakalayıverdiklerinden de -üzerine Allah'ın adını anarak- yiyin. Allah'tan korkup-sakının. Şüphesiz Allah, hesabı çabuk görendir.


  (MAİDE SURESİ / 4)


  Ey iman edenler, Allah görünmezlikte (gaybte) kendisinden kimin korktuğunu ortaya çıkarmak için ellerinizin ve mızraklarınızın erişeceği avdan bir şeyle andolsun sizi deneyecektir. Artık kim bundan sonra haddi aşarsa, onun için acı bir azab vardır.


  (MAİDE SURESİ / 94)


  Ey iman edenler, siz ihramlıyken avı öldürmeyin. Sizden kim onu kasıtlı olarak (taammüden) öldürürse, cezası, hayvandan öldürdüğünün bir benzeridir. Buna da, Kabe'ye ulaşmış bir kurbanlık olarak içinizden adalet sahibi iki kişi hükmedecektir. Veya yoksulları doyurmak veya onun dengi oruç tutmak olan bir keffaret vardır. Böylelikle işlediğinin vebalini tadmış olsun. Allah geçmişte olanı bağışladı. Ama kim tekrarlarsa, Allah ondan öc alacaktır. Allah üstün ve güçlü olandır, öc sahibidir.


  (MAİDE SURESİ / 95)


  Deniz avı ve onu yemek size ve (yeryüzünde) dolaşanlara bir yarar olarak helal kılındı. İhramlı olduğunuz sürece kara avı ise size haram kılınmıştır. O'na (götürülüp) toplanacağınız Allah'tan korkup-sakının.


  (MAİDE SURESİ / 96)
 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Kuranda geçen av ile ilgili ayetler

  Reklam  Av konusunda ihramlı iken kara avının yasak olduğu normal şartlarda ise deniz ve kara avının insanlar için faydalı birer yarar olduğu buyrulmaktadır.+ Yorum Gönder
kuranda avlanmak,  kuranda avcılık,  av ile ilgili ayetler,  kuranda av ile ilgili ayetler,  kuranı kerimde avcılık
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi