Ziyana uğrayanlar ile ilgili ayetler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Ziyana uğrayanlar ile ilgili ayetler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Ziyana uğrayanlar ile ilgili ayetler

  Reklam  Ziyana uğrayanlar ile ilgili ayetler

  Forum Alev
  Ziyana uğrayanlar  • 2. Sure (Bakara Suresi), 26. Ayet
   Allah bir sivrisineği, ondan daha da ötesi bir varlığı örnek olarak vermekten çekinmez. İman edenler onun, Rablerinden (gelen) bir gerçek olduğunu bilirler. Küfre saplananlar ise, "Allah örnek olarak bununla neyi kastetmiştir?" derler. (Allah) onunla bir çoklarını saptırır, bir çoklarını da doğru yola iletir. Onunla ancak fasıkları saptırır.
  • 2. Sure (Bakara Suresi), 27. Ayet
   Onlar, Allah'a verdikleri sözü, pekiştirilmesinden sonra bozan, Allah'ın korunmasını emrettiği bağları (iman, akrabalık, beşeri ve ahlâki bütün ilişkileri) koparan ve yeryüzünde bozgunculuk yapan kimselerdir. İşte onlar ziyana uğrayanların ta kendileridir.
  • 2. Sure (Bakara Suresi), 121. Ayet
   Kendilerine kitab verdiğimiz kimseler, onu gereği gibi okurlar. İşte bunlar ona inanırlar. Onu inkar edenlere gelince, işte onlar ziyana uğrayanların ta kendileridir.
  • 3. Sure (Âl-i İmrân Suresi), 85. Ayet
   Kim İslam'dan başka bir din ararsa, (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır.
  • 4. Sure (Nisâ Suresi), 119. Ayet
   "Onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları kuruntulara sokacağım ve onlara emredeceğim de (putlara adak için) hayvanların kulaklarını yaracaklar. Yine onlara emredeceğim de Allah'ın yarattığını değiştirecekler." Kim Allah'ı bırakıp da şeytanı dost edinirse şüphesiz o, apaçık bir hüsrana düşmüştür.
  • 4. Sure (Nisâ Suresi), 120. Ayet
   Şeytan onlara (birçok) va'dde bulunur ve onları kuruntulara sürükler. Oysa şeytan, ancak aldatmak için onlara vaadde bulunuyor.
  • 4. Sure (Nisâ Suresi), 121. Ayet
   İşte onların barınağı cehennemdir. Ondan bir kaçış yolu bulamazlar.
  • 5. Sure (Mâide Suresi), 5. Ayet
   Bu gün size temiz ve hoş şeyler helâl kılındı. Kendilerine kitap verilenlerin yiyecekleri size helâl, sizin yiyecekleriniz de onlara helâldir. Mü'min kadınlardan iffetli olanlarla, daha önce kendilerine kitap verilenlerden olan iffetli kadınlar da, mehirlerini vermeniz kaydıyla; evlenmek, zina etmemek ve gizli dost tutmamak üzere size helâldir. Her kim de inanılması gerekenleri inkar ederse bütün işlediği boşa gider. Ahirette de o, ziyana uğrayanlardandır.
  • 5. Sure (Mâide Suresi), 52. Ayet
   İşte kalplerinde bir hastalık (nifak) bulunanların, "Başımıza bir felaketin gelmesinden korkuyoruz" diyerek onların arasında koşup durduklarını görürsün. Ama Allah yakın bir fetih veya katından bir emir getirir ve onlar içlerinde gizledikleri şeye (nifaka) pişman olurlar.
  • 5. Sure (Mâide Suresi), 53. Ayet
   (O zaman) iman edenler derler ki: "Sizinle beraber olduklarına dair var güçleriyle Allah'a yemin edenler şunlar mı?" Bunların çabaları boşa çıkmıştır. Böylece ziyan edenler olmuşlardır.
 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Ziyana uğrayanlar ile ilgili ayetler

  Reklam  Kuranı kerimde ziyana uğrayanlardan bahsederken maldan mülkten bahsedilmez. Bir insanın en çok zarar ettiği şeyler imanı huyu ve insanlarla olan ilişkilerini koparmalarından ileri gelir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi