Verilen Söze bağlı kalmak ile ilgili ayetler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Verilen Söze bağlı kalmak ile ilgili ayetler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Verilen Söze bağlı kalmak ile ilgili ayetler

  Reklam  Verilen Söze bağlı kalmak ile ilgili ayetler

  Forum Alev
  Verilen Söze bağlı kalmak hakkında ayetler

  2. Sure (Bakara Suresi), 40. Ayet
  Ey İsrailoğulları ! Size verdiğim nimeti hatırlayın. Bana verdiğiniz sözü yerine getirin ki ben de size verdiğim sözü yerine getireyim. Yalnız benden korkun.
  2. Sure (Bakara Suresi), 80. Ayet
  Bir de dediler ki: "Bize ateş, sayılı birkaç günden başka asla dokunmayacaktır." Sen onlara de ki: "Siz bunun için Allah'tan söz mü aldınız? -Eğer böyle ise, Allah verdiği sözden dönmez-. Yoksa siz Allah'a karşı bilemeyeceğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?"
  3. Sure (Âl-i İmrân Suresi), 75. Ayet
  Kitap ehlinden öylesi vardır ki, ona yüklerle mal emanet etsen, onu sana (eksiksiz) iade eder. Fakat onlardan öylesi de vardır ki, ona bir dinar emanet etsen, tepesine dikilip durmadıkça onu sana iade etmez. Bu da onların, "Ümmîlere karşı (yaptıklarımızdan) bize vebal yoktur" demelerinden dolayıdır. Onlar, bile bile Allah'a karşı yalan söylerler.
  3. Sure (Âl-i İmrân Suresi), 76. Ayet
  Hayır! (Gerçek, onların dediği değil.) Kim sözünü yerine getirir ve Allah'a karşı gelmekten sakınırsa şüphesiz Allah da sakınanları sever.
  5. Sure (Mâide Suresi), 1. Ayet
  Ey iman edenler! Akitlerinizi yerine getirin. İhramlı iken avlanmayı helâl saymamanız kaydıyla, okunacak (bildirilecek) olanlardan başka hayvanlar, size helal kılındı. Şüphesiz Allah istediği hükmü verir.
  6. Sure (En'âm Suresi), 152. Ayet
  Rüşdüne erişinceye kadar yetimin malına ancak en güzel şekilde yaklaşın. Ölçüyü ve tartıyı adaletle tam yapın. Biz herkesi ancak gücünün yettiği kadarıyla sorumlu tutarız. (Birisi hakkında) konuştuğunuz zaman yakınınız bile olsa adil olun. Allah'a verdiğiniz sözü tutun. İşte bunları Allah size öğüt alasınız diye emretti.
  8. Sure (Enfâl Suresi), 72. Ayet
  İman edip hicret eden ve Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad edenler ve (muhacirleri) barındırıp (onlara) yardım edenler var ya, işte onlar birbirlerinin velileridir. İman edip hicret etmeyenlere gelince, hicret edinceye kadar, onların velayetleri size ait değildir. Eğer din konusunda sizden yardım isterlerse, sizinle aralarında sözleşme bulunan bir kavme karşı olmadıkça, yardım etmek üzerinize borçtur. Allah yaptıklarınızı hakkıyla görendir.
  8. Sure (Enfâl Suresi), 73. Ayet
  İnkar edenler de birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunların gereğini yapmazsanız yeryüzünde bir karışıklık ve büyük bir bozulma olur.
  9. Sure (Tevbe Suresi), 1. Ayet
  Allah ve Resûlünden,kendileriyle antlaşma yapmış olduğunuz müşriklere bir ültimatomdur:
  9. Sure (Tevbe Suresi), 2. Ayet
  Yeryüzünde dört ay daha dolaşın. Şunu bilin ki, siz Allah'ı âciz bırakacak değilsiniz; Allah ise, inkârcıları perişan edecektir. 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Verilen Söze bağlı kalmak ile ilgili ayetler

  Reklam  Kuranı kerimde bazı kavimlerin Allah'tan dilekleri olduğu ve bu dileklere karşılık Allah'ın emirlerini yerine getireceklerine dair söz ettiklerinden bahseder.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi