Şeytanın dostları ile ilgili ayetler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Şeytanın dostları ile ilgili ayetler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Şeytanın dostları ile ilgili ayetler

  Reklam  Şeytanın dostları ile ilgili ayetler

  Forum Alev
  Şeytanın dostları hakkında ayetler

  4. Sure (Nisâ Suresi), 76. Ayet
  İman edenler, Allah yolunda savaşırlar. İnkâr edenler de tâğût yolunda savaşırlar. O halde siz şeytanın dostlarına karşı savaşın. Şüphesiz şeytanın hilesi zayıftır.
  4. Sure (Nisâ Suresi), 119. Ayet
  "Onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları kuruntulara sokacağım ve onlara emredeceğim de (putlara adak için) hayvanların kulaklarını yaracaklar. Yine onlara emredeceğim de Allah'ın yarattığını değiştirecekler." Kim Allah'ı bırakıp da şeytanı dost edinirse şüphesiz o, apaçık bir hüsrana düşmüştür.
  4. Sure (Nisâ Suresi), 120. Ayet
  Şeytan onlara (birçok) va'dde bulunur ve onları kuruntulara sürükler. Oysa şeytan, ancak aldatmak için onlara vaadde bulunuyor.
  4. Sure (Nisâ Suresi), 121. Ayet
  İşte onların barınağı cehennemdir. Ondan bir kaçış yolu bulamazlar.
  6. Sure (En'âm Suresi), 121. Ayet
  Üzerine Allah adı anılmayan (hayvan)lardan yemeyin. Çünkü bu şekilde davranış fasıklıktır. Bir de şeytanlar kendi dostlarına sizinle mücadele etmeleri için mutlaka fısıldarlar. Onlara boyun eğerseniz şüphesiz siz de Allah'a ortak koşmuş olursunuz.
  7. Sure (A'râf Suresi), 27. Ayet
  Ey Âdemoğulları! Avret yerlerini kendilerine açmak için, elbiselerini soyarak ana babanızı cennetten çıkardığı gibi, şeytan sizi de saptırmasın. Çünkü o ve kabilesi, onları göremeyeceğiniz yerden sizi görürler. Şüphesiz biz şeytanları, iman etmeyenlerin dostları kılmışızdır.
  7. Sure (A'râf Suresi), 30. Ayet
  Allah bir kısmına hidayet etti, bir kısmına da sapıklık layık oldu. Çünkü onlar Allah'ı bırakıp şeytanları dost edinmişlerdi. Kendilerinin de doğru yolda olduklarını sanıyorlardı.
  16. Sure (Nahl Suresi), 63. Ayet
  Allah'a andolsun, senden önceki ümmetlere peygamberler gönderdik. Fakat şeytan onlara işlerini güzel gösterdi. O, bugün de onların dostudur ve onlar için elem dolu bir azap vardır.
  16. Sure (Nahl Suresi), 98. Ayet
  Kur'an okuduğun zaman, kovulmuş şeytandan Allah'a sığın.
  16. Sure (Nahl Suresi), 99. Ayet
  Gerçek şu ki; şeytanın, inanan ve yalnız Rablerine tevekkül eden kimseler üzerinde bir hakimiyeti yoktur.
  16. Sure (Nahl Suresi), 100. Ayet
  Şeytanın hakimiyeti, sadece onu dost edinenler ve Allah'a ortak koşanlar üzerindedir.
  18. Sure (Kehf Suresi), 50. Ayet
  Hani biz meleklere, "Adem için saygı ile eğilin" demiştik de İblis'ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rabbinin emri dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da İblis'i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz? Halbuki onlar sizin için birer düşmandırlar. Bu, zalimler için ne kötü bir bedeldir!
  19. Sure (Meryem Suresi), 45. Ayet
  "Babacığım! Doğrusu ben, sana, çok esirgeyici Rahmân tarafından bir azabın dokunmasından, böylece şeytana bir dost olmandan korkuyorum."
  22. Sure (Hac Suresi), 3. Ayet
  İnsanlardan kimi vardır ki, hiçbir bilgisi olmadığı halde Allah hakkında tartışmaya girer ve her azgın şeytanın ardına düşer.
  22. Sure (Hac Suresi), 4. Ayet
  Şeytan hakkında, "Her kim onu dost edinirse mutlaka o kimseyi saptırır ve onu cehennem azabına sürükler" diye yazılmıştır. 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Şeytanın dostları ile ilgili ayetler

  Reklam  Allah'a inanmayanlar ve kötülük yapma konusunda kendilerine aşan kimseler şeytanın yolunda oldukları için onlar şeytanın dostları olarak kabul edilmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi