Sera Etkisi Nedir?

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Sera Etkisi Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Bera
  Üye
  Reklam

  Sera Etkisi Nedir?

  Reklam  Sera Etkisi Nedir?

  Forum Alev
  Sera Etkisi Nedir?
  Uzun dönemde, yeryüzünün, güneşten aldığı enerji kadar enerjiyi uzaya vermesi gerekir. Güneş enerjisi yeryüzüne kısa dalga boyu radyasyon olarak ulaşır. Gelen radyasyonun bir bölümü, yeryüzünün yüzeyi ve atmosfer tarafından geri yansıtılır. Ama bunun büyük bölümü, atmosferden geçerek yeryüzünü ısıtır. Yeryüzü bu enerjiden, uzun dalga boyu, kızılötesi radyasyonla kurtulur.
  sera etkisi.jpg

  Gezegenimizin yüzeyi tarafından yukarıya salınan kızılötesi radyasyonun büyük bölümü atmosferdeki su buharı, karbondioksit ve doğal olarak oluşan diğer “sera gazları” tarafından emilir. Bu gazlar enerjinin, yeryüzünden geldiği gibi doğrudan uzaya geçmesini engeller. Birbiriyle etkileşimli birçok süreç (radyasyon, hava akımları, buharlaşma, bulut oluşumu ve yağmur dahil) enerjiyi atmosferin daha üst tabakalarına taşır ve enerji oradan uzaya aktarılır. Bu daha yavaş ve dolaylı süreç bizim için bir şanstır; çünkü yeryüzünün yüzeyi enerjiyi uzaya hiç engelsiz gönderebilseydi, o zaman yeryüzü soğuk ve yaşamsız bir yer, Mars gibi çıplak ve ıssız bir gezegen olurdu.
  Atmosferdeki gazların gelen güneş ışınımına karşı geçirgen, buna karşılık geri salınan uzun dalgalı yer ışınımına karşı çok daha az geçirgen olması nedeniyle Yerküre’nin beklenenden daha fazla ısınmasını sağlayan ve ısı dengesini düzenleyen bu doğal süreç sera etkisi olarak adlandırılmaktadır.
  sera etkisi.gif
  Atmosferdeki Sera Etkisi
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Sera Etkisi Nedir?

  Reklam  Güneşten dünyamıza ulaşan ışınların atmosferde bulunan gazlar tarafından tutulur. Bu gazlar bu ışınları tutarak dünyamızın daha fazla ısınmasına sebep oluyor buna sera etkisi deniliyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi