Türkiye, küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salımında Dünya rekortmenlerinden biri

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Türkiye, küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salımında Dünya rekortmenlerinden biri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Türkiye, küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salımında Dünya rekortmenlerinden biri

  Reklam  Türkiye, küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salımında Dünya rekortmenlerinden biri

  Forum Alev
  Türkiye, küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salımında Dünya rekortmenlerinden biri
  Açık Toplum Enstitüs ü'nün hazırladığı "Karbondioksit Salımları Araştırması" raporunda, Türkiye'nin, küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salımında 1990-2004 yılları arasında yüzde 74,4 artışla dünya rekortmenlerinden biri olarak kabul edildiği bildirildi.
  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden Doç. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ile Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi'nden Doç. Dr. Yıldız Arıkan'ın hazırladığı raporda, iklim değişikliğinin temel nedeni olarak bilinen küresel karbondioksit salımlarına Türkiye'nin katkısı AB ülkeleriyle karşılaştırmalı bir şekilde ele alınırken, Türkiye'de salımların sektörel ve coğrafi dağılımları, ulusal salımlara kişilerin bireysel katkıları ile görece büyüklükleri incelendi.
  Raporda, küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salımında 1990-2004 yılları arasında yüzde 74,4 artışla dünya rekortmenlerinden biri olan Türkiye'nin, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Ek 1 (Sanayileşmiş Ülkeler) listesinde yer alan 41 ülke içinde karbondioksit ve diğer gaz salımları oranı açısından açık farkla birinci geldiği belirtildi.
  Türkiye'nin, kişi başına salımlar açısından en alt sıralarda olmasına rağmen, nihai enerji tüketimi başına sera gazı salımlarında AB içinde 1. sırada yer alan Belçika ile aynı değere sahip olduğu belirtilen raporda, verimsiz altyapının yanı sıra ülkenin kömür, doğal gaz ve petrol gibi en büyük küresel ısınma etkenlerine büyük bağımlılık içinde olduğuna dikkat çekildi. Türkiye'de rüzgar, güneş, hidrolik ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına rağbet edilmediği ileri sürülen raporda, termik santrallerin Türkiye'nin toplam karbondioksit salımında yüzde 20 payla 3. sırada yer aldığına işaret edildi.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Türkiye, küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salımında Dünya rekortmenlerinden biri

  Reklam  İnsan olarak hepimiz bu dünyada yaşıyoruz. Dünyayı daha kötü bir hale getirmemek için doğayı korumalı ve zararlı olabilecek etkilerden uzak durmalıyız.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi