Küresel ısınma mültecileri

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Küresel ısınma mültecileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Küresel ısınma mültecileri

  Reklam  Küresel ısınma mültecileri

  Forum Alev
  Küresel ısınma mültecileri  Onlar Alaska’nın gerçek sahipleri. İki bin yıldan fazla bir süredir bölgenin güneybatısındaki Newtok köyünde yaşayan Yupik Eskimoları küresel ısınma nedeniyle köylerinden tahliye edilecek ilk Amerikalı mülteciler olarak tarihe geçti. Yupik’ler, bugünlerde, ABD’nin başkanlık yarışında Cumhuriyetçi aday John McCain’in yardımcısı olarak seçtiği valileri “rujlu pitbull” Sarah Palin’den destek görememekten yakınıyorlar. Yıllar önce hayatlarını alt üst edecek tehlikenin...
  yaklaştığının farkındaydılar. Dedeleri anlattıkları her hikâyenin sonunda “bir gün buralardan göçmek zorunda kalacağız” derlerdi... Şimdi dedelerinin doğup büyüdüğü köylerini terk etmek ve Anchorage’a göç etmek zorundalar.Guardian gazetesi, yaklaşan felaketin hepimizden önce farkına varan ve değişime tanıklık eden bu halka dünkü baskısında geniş bir yer verdi. Nework köyünde 320 kişi yaşıyor. Hepsi de Yupik Eskimosu. Yupik yerel dilde “gerçek” anlamına geliyor. Bu halk, bildiğimiz buzdan yapılmış evlerde yaşamıyorlar. Onların evleri ahşap. Balıkla besleniyor ve geçimlerini de balıkçılıktan sağlıyorlar. Hani medeniyetten uzak bir köy derler ya aynen öyle...Kendilerine en yakın yerleşim birimi ile aralarındaki mesafe 200 kilometre. Normal seyrinde süren hayatları havaların ısınması ve bir daha soğumaması nedeniyle sekteye uğramış ve 60 haneli bu köyde eskiden çatılarına kadar yükselen kar tepeciklerinin yerini çamur birikintileri almış.
  Bir buzdağının üzerine yerleşik olan kasabadaki evler denizin alttan erimesi nedeniyle gün geçtikçe çöküyor. Köylüler uzunca bir süreden beri, evlerinin yıkılma tehlikesine karşı hidrolik krikolar kullanıyor ve beyhude bir çabayla evlerini kurtarmaya çalışıyorlar.

  MÜLTECİ KAMPINA YOLCULUK • Yurtlarını ve yuvalarını muhafaza etmek için çok çaba harcıyorlar, ancak onlar için en büyük tehlike sudan geliyor. Zira köylerini terk etmelerinin esas nedeni “dev dalgalar”. Bütün köyü yutacak büyüklükte dalgalarla baş etmek mümkün olmadığı için yurtlarını terk etmek ve daha önce hiç gitmedikleri Nelson Island’daki Mertarvik mülteci kampına sığınmak zorunda kalmışlar. Bu kampın yapımını gerçekleştiren hükümete şükran borçlu olduklarını söylüyorlar.
  Yupik Eskimoları’nın Newtok’tan tahliye edilmesinin maliyeti 130 milyon doları bulmuş. Zaten eyalet bütçesinden küresel ısınmayla mücadele için ayrılan miktar üç milyar dolar olduğu için şimdilik rahat olduklarını söylüyorlar. Ancak 2080’e kadar harcanacak paranın 80 milyar doları bulacağının açıklanmasıyla endişelerinin arttığını belirtiyorlar.
  İki yıldan beri valileri olan Sarah Palin’in başkan yardımcılığı yarışına gireli ve ‘şöhret olalıberi’ kendileriyle yeterince ilgilenmediğinden yakınıyorlar. Hele Palin’in gaf niteliğindeki “Küresel ısınmanın insan eliyle yapılmış bir şey olmadığını düşünüyorum” sözü kafalarını iyice karıştırmış.
  NASA’nın verilerine göre, Alaska bölgesinde son 50 yılın en yüksek sıcaklıkları yaşanıyor ve sıcaklıkların düşmesi de imkânsız gibi görünüyor. Öyle ki eyalette 213 köy ve kasabanın 184’ünün küresel ısınmadan ciddi bir şekilde etkilendiği söyleniyor. Bu yerleşim alanları arasında en büyük darbeyi alan ise Newtok. Newtok’a giden ve bölgenin eski halini bilen NASA’dan bir gözlemci, köyü, küresel ısınmanın “Ground Zero”su olarak adlandırıyor.

  BU İLK DEĞİL • Newtok halkı bir yandan evlerini terk edip mülteci kampına alışmaya çalışırken, bir yandan da koruyup kolladıkları kültürlerinin bir çırpıda yok olmasından endişe ediyor. Çünkü biliyorlar ki bu mülteci kampı onlar için bir yuvadan çok geçici bir sığınak sadece. Ancak alaskalılar için “kültürlerini kaybetme korkusu” nesillerdir süregelen, ve adeta kanıksanmış bir korku.
  Dış istilalar ve doğal felaketlere açık bu kimsesiz ve ıssız bölgede yaşayan dedeleri de birçok farklı nedenle daima sıkıntı çekmiş. 1700’lerin başında Ruslar ‘kunduz avı’ bahanesiyle istila etmiş Alaska’yı. Ruslar’ın o yıllardaki varlığı dillerine ve dinlerine bile sirayet etmiş. Yupikçe’de, sayıları yüzü aşan Rusça sözcükler ve her kasabada bulunan Ortodoks Kiliseleri, Rus gölgesini hâlâ üzerlerinde hissetmelerinin nedenlerini açıklamaya yetiyor.
  Rusların yanı sıra Cizvit misyonerleri de bir dönem Alaska’nın istenmeyen misafirlerindenmiş. Yaydıkları öldürücü nezle mikrobunun yanı sıra, göçebe hayatı yaşayan Alaska’ya okul kavramını da ilk kez 1900’lerde Cizvitler getirmiş. O yıllardan itibaren ingilizce eğitim verilen okullar sayesinde Alaska halkı kabuklarını kırıp dışa açılmayı başarmış.

  YUPİK ESKİMOLARI DOĞAYA SAYGI • Yupik eskimolarının küresel ısınmadan en çok etkilenen Amerikalılar olması oldukça ironik. Zira bu zorlu iklim koşullarına karşı hayat mücadelesi veren halkın inançları ve kültürleri ‘doğaya saygı’ duymalarını gerektiriyor. Doğaya zarar vermek bu halk nezdinde en büyük suç. Küçük yaşlardan itibaren çocuklarına, avladıkları hayvanlara dahi iyi davranmaları gerektiğini öğretiyorlar. Hayvanlara zarar verirlerse öteki hayatlarında büyük ceza ile karşılaşacaklarına inanıyorlar. Ayrıca hasta veya yaşlı bir hayvana rastlamaları halinde, inançları, o hayvana bakıp beslemelerini gerektiriyor. Ancak doğaya herkes onlar kadar saygılı davranmadığı için, gezegendeki küresel ısınma felaketi nedeniyle yurdundan olan ilk halk, Yupik Eskimoları oldu. Kimbilir, belki de dünyanın dört bir yanına dağılıp diğer canlılara ve topyekun doğaya karşı nasıl davranılması gerektiğini öğretirler diğer insanlara da...
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Küresel ısınma mültecileri

  Reklam  küresel ısınma yüzünden göç edildiğinde yıl 2005 yılı aradan 10 yıl geçti bu 10 yılda bile pek çok şey farketti ısınma adına artarak devam metti 2015 yılında parsite dünya devletleri küresel ısınma adına önlem paketi açıkladılar biraz olsun umut verici+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi