Dünyayı Kurtarıcak 6 Proje

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Dünyayı Kurtarıcak 6 Proje ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Dünyayı Kurtarıcak 6 Proje

  Reklam  Dünyayı Kurtarıcak 6 Proje

  Forum Alev
  Bilim adamları, küresel ısınmaya karşı dünyayı yeniden şekillendirmeye hazırlanıyor. Bundan birkaç yıl önc, dev uzay aynaları, suni bulut makineleri, okyanus gübreleme programları ve benzeri projeler bilimkurgu gibi geliyordu. Ancak bugün birçok mühendis ve araştırmacı, “geo-mühendislik projeler” adı verilen bu buluşların, dünyayı kurtaracak yegane çözümler olduğuna inanıyorlar.
  Daha önce geo mühendislik konularına endişe ile yaklaşan Manchester Üniversitesi Makine Mühendisliği Profösörü Brian Launder, “Zaman ilerledikçe karbon emisyonlarının azaltılması konusunda aşama gösteremediğimizi gördüm.” diyor ve artık bu projelere sıcak baktığını söylüyor. Londra’daki Bilim Müzesi’nden şu günlerde açılan “Yosunlar Dünyayı Kurtarabilir mi?” sergisi de gezegeni kurtaracak ileri teknoloji projelerine odaklanıyor. İngiliz Observer gazetesind, 7 Ekim’de yayımlanan bir yazıda, küresel ısınmaya karşı geliştirilen projeler ve başarı şansları anlatılıyor.
  Karbon emisyonlarının azaltılması için yapılan antlaşmalar, kirliliği önleme konusunda bir işe yaramadı. Politikacılar bir türlü anlaşamayınca, iş bilim adamlarına düştü. Bilim adamları, gökyüzünün ve denizlerin doğasını değiştirecek araştırmalar üzerinde yoğunlaştılar. Başarı şansları tartışılır; ancak bilim, tüm gayretiyle dünyayı kurtarmaya çalışıyor. İşte öne çıkan altı proje…

  Sentetik ağaçlar
  Karbondioksit emen ağaçlar dikmek, ekoloji için önemli bir etkinlik haline geldi. Ama şimdi, bilim adamları başka bir teknoloji öneriyor. Sentetik ağaçlar. Bu ağaçlar büyümüyor, çiçek vermiyor ama karbondioksiti emiyor. Columbia Üniversitesi’nden Klaus Lackner, bu fikri İlk olarak Bilimin Gelişmesi İçin Amerika Birliği (American Associaton of Advencement of Science) yıllık toplantısında verdi. Lackner’in ağaçlardan sadece bir tanesi, yılda 90 bin karbondioksit emebiliyor. Bu da 15 bin aracın yaydığı karbondioksite eşit. Bu oranda karbondioksiti ancak binlerce doğal ağaç emebiliyor. Lackner’in projesi,karbonu tutup onu yer altına gömme üzerine kurulu. Bununla birlikte, karbondioksiti sıvılaştırıp eski madenlere ve petrol sahalarına da gömme projeleri de var. Lacher’in sentetik ağaçları da filtre görevini görecekler. Ancak projeyi eleştirenler, karbondioksiti elde etmek için çok fazla enerji gerektiğini söylüyorlar.

  Sülfür örtüleri
  Büyük volkanik patlamalarda yeryüzü soğuyor. Örneğin Filipinler’deki Pinatubo Yanardağı, 1991’de patladığında, dünya çapında ısı 0.6 C düştü. Bilim adamları, bunun , volkanın stratosfer püskürttüğü 10 milyon ton sülfür yüzünden olduğunu söylüyor. O zaman, neden kendi Pinatubo’muzu yaratmayalım? Bu, 1995’te ozon tabakasıyla ilgili çalışmasıyla Nobel ödülü alan profesör Paul Crutzen’in önerisi. Crutzen, güneş ışınlarının dünyaya ulaşmasını engelleyecek bir sülfür örtü yaratmak gerektiğini biliyor. Bunun için de sülfür dolu yüzlerce roket stratosfere gönderilecek. Yaklaşık bir milyon ton sülfür, dünyayı kurtarmak için yeterli olacak. Ancak bu fikir, bu kadar fazla sülfürün, asit yağmurlarına yol açacağını ve ozan tabakasına zarar vereceğini iddia eden bilim adamlarını endişelendiriyor.

  Bulut kalkanı
  Colorado Ulusları Atmosfer Araştırmaları Merkezi’nden Jhon Latham ve Edinburgh Üniversitesi’nden Stephen Salter, deniz suyundan spreyler kullanarak bulut miktarını yüzde dört arttırılırsa,dünyayı güneşin radyoaktif ışınlarından yeterince koruyabileceklerine inanıyor. Plan, karbondioksit salınımını aza indirecek en ucuz projelerden biri ve bilgisayar simülasyonları sonuç verirse, beş yıl içinde deneme aşamasına geçilecek. Ancak Latham, bu projenin hava değişikliklerine
  yol açabileceğini söylüyor.


  Uzay aynaları
  Güneşin yaydığı radyasyon dünyayı ısıtıyor ve yaşamın devam etmesini sağlıyor. Ancak dünya ısındıkça, bilim adamları dünyaya ulaşan radyasyon miktarını kısıtlamak istiyorlar. Bunun yollarından biride uzaya dev aynalar yerleştirmek. Projenin fikir babası, California Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarları’ndan fizikçi Lowell Wood, alüminyum ipliklerle yapılan binlerce metrelik çapı olan ekranları uzaya yerleştirmek. Bu ekran, güneş ışınlarını bloke edecek ve radyasyonu filtreleyecek. Bu aynanın maliyeti biraz yüksek. Ancak bir kere yerleştirildiğinde, çalıştırması çok kolay ve ucuz olacak. Güneşten gelen radyasyonun yüzde birini kısacak olan aynalar, yaklaşık bir milyon kilometre yer kaplayacak. Ancak bilim adamları, sonucu belli olmayan bir projeye çok fazla yatırmayı mantıklı bulmuyor.

  Deniz ormanları
  Planktonlar ve yosunlar okyanusların meraları. Karbondioksiti emiyor, ölüyor, sonrada emdikleri karbondioksitle birlikte deniz dibine iniyorlar. Bu alanların sayısını artırmak, atmosferden daha çok karbondioksit emilimini sağlayacak. Planktonlar oluşturmak için önerilen yol, demir gübreler kullanmak. Az miktar demirin bile okyanusta planktonların büyümesini sağladığı biliniyor. Ancak dünyanın bir çok yerinde, denizlerde demir bulunmuyor yada çok az var. Amerikalı bazı girişimciler, denize tonlarca demir pompalama denemelerine başladılar bile. Ancak bu yolla atmosferdeki karbondioksitin çok az miktarının yok olacağını, buna karşılık yöntemin, ciddi kirlenmelere yol açacağını söyleyenler de var.

  Okyanus pompaları
  İngiltere Bilim Müzesi Başkanı Chris Rapley ve “Gaia” konseptinin yaratıcısı James Loverlock, deniz yüzeyine soğuk su pompalayacak yatay borular öneriyor. Bu sayede soğuk su, özel bazı yosunlar sayesinde, bazı yaşam formlarıyla etkileşime girerek karbondioksit emilimini sağlayacak. Bu yaşam formları, daha sonra okyanusun dibine çökecek ve karbonu bin yıllığına denizin dibine gömecek. Bazı biyaloglar, bu yöntemin deniz yaşamını olumsuz etkileyeceğini söylüyor.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Dünyayı Kurtarıcak 6 Proje

  Reklam  Bilim adamları dünyayı kurtarmak için değişik fikirler öne sürmektedir.Fakat biz insanların dikkat etmesi gereken o kadar çok konu varken bu fikirlerin hepsi askıda kalmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi