Karadeniz, Akdeniz mi Oluyor ?

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Karadeniz, Akdeniz mi Oluyor ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Karadeniz, Akdeniz mi Oluyor ?

  Reklam  Karadeniz, Akdeniz mi Oluyor ?

  Forum Alev
  Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından hazırlanan ”Küresel Isınma ve Türkiye Denizleri” raporunda, küresel ısınma nedeniyle Karadeniz’in giderek Akdenizleştiği belirtildi. Raporda, “Karadeniz’de özellikle soğuk mevsimlerde hamsilerin kuzeye yaptıkları göçler ya azalacak ya da duracaktır. Bu da ülkemize zarara ve birçok balıkçı ailenin işsiz kalmasına yol açacaktır” denildi.
  TÜDAV’ın internet sitesinde yayınlanan “Küresel Isınma ve Türkiye Denizleri Raporu”nda, ulusal iklim değişimi çalışmalarına göre geçen yüzyılda deniz seviyesinin küresel ölçekte 10-20 santimetre yükseldiği, bu yüzyılda ise deniz seviyesinin 40-60 santimetre daha yükseleceğinin öngörüldüğü belirtildi.

  Bunun ağırlıklı olarak küresel ısınmadan kaynaklandığının vurgulandığı raporda, bu değişimden en çok Maldiv ve Tuvalu gibi ada devletlerin etkileneceği, Bangladeş’te ise toplam ülke alanın yüzde 12-28’sinin kaybedileceği vurgulandı.
  Türkiye’de neler olacak?
  Türkiye’de küresel ısınmanın denizleri çok yönlü etkileyeceğinin belirtildiği raporda, “Küresel ısınmanın denizlerimize etkisini sadece biyo çeşitlikteki değişime indirgeyemeyiz. Bozulan atmosferik ritm ile denizlerimizde daha farklı bir rüzgar ve akıntı sistemi ortaya çıkacak, bazı limanlarımızda ulaşım aksayacak, balıkçı filolarımızın ve her türlü deniz araçlarının seyri zorlaşacak, balık çiftlikleri şiddetli dalgalara maruz kalacak, adalara ulaşım aksayacak, deniz ortamı kara alanından daha riskli bir hal alacaktır” denildi.
  Raporda, nüfus artışının yüzde 2.1 olduğu Türkiye’de denizlerin hala bir protein deposu olduğuna dikkat çekildi ve “Küresel ısınma ile ortaya çıkacak sorunlar geleneksel balık avcılığına, av türlerine ve yöntemlerine ciddi bir darbe vuracaktır. Bununla birlikte bunun hangi bölgelerde ve hangi şiddette olacağını şimdiden söylemek mümkün değil. Hazırlık ise yok” ifadesine yer verildi.
  Akdeniz tropikalleşiyor
  TÜDAV’ın tarafından hazırlanan raporda, Süveyş Kanalı yoluyla birçok türün Akdeniz’e girdiği ve hala girmeye devam ettiği belirtildi.
  Akdeniz’de bulunduğu bilinen 650 balık türünden 90′ının havzanın yeni müdavimleri olduğu ve bunlardan 59 türün Süveyş Kanalı yoluyla Akdeniz’e girdiği vurgulandı.
  Halen 300 civarında Kızıldeniz kökenli denizel türün Akdeniz’de olduğuna işaret edilen raporda, “Ülkemiz sularında tespit edilen Hint Okyanusu kökenli balıkların sayısı şimdiden 30′un üzerindedir ve bunların arasında ticari değere sahip olanlar balıkçılarımızca avlanmaktadır. Sadece İskenderun Körfezi’nde avlanan yabancı türler toplam avın yüzde 20’sini oluştururken bu oranın yakın zamanda artması beklenmektedir” denildi.
  Raporda, “Batı Akdeniz’de son 10 yılda yüzey suyu sıcaklığı 0.2 santigrat derece artmıştır. Bu artış 13 santigrat gibi sabit bir sıcaklıkta yaşamaya alışan derin deniz balıkları için tehdit oluşturmaktadır” görüşüne de yer verildi.
  Karadeniz, Akdeniz oluyor
  Raporda, Akdeniz’de deniz suyundaki sıcaklık artışlarının göçmen türler için de tehlikeli olduğu belirtildi.
  Raporda ayrıca, “Son yıllarda Orta Akdeniz ve Ege Denizi’nde de görülen yumuşak mercanların (Gorgonlar) ölümü de küresel ısınmayla ilintilidir” denildi.
  TÜDAV raporunda Akdeniz’de yaşayan, Karadeniz ve Marmara’da 20 yıl önce nadir görülen sardalye, kupes ve salpa gibi balıkların bu denizlerde daha sık görülmeye başlandığına da dikkat çekti.
  Karadeniz’de balıkçılar işsiz kalabilir
  Raporda, yaşanan gelişmelerin ardından Karadeniz’deki av kompozisyonununda değişeceği vurgulandı ve Karadeniz’deki hidrojen sülfür tabakasının kalınlığının da değişebileceğine işaret edildi.
  Karadeniz’de özellikle soğuk mevsimlerde hamsilerin kuzeye yaptıkları göçlerin azalacağı ya da duracağı ifade edilen raporda, bunun birçok balıkçı ailesinin işsiz kalmasına yol açacağı vurgulandı.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Karadeniz, Akdeniz mi Oluyor ?

  Reklam  Her bölgenin kendine göre iklimsel özellikleri vardır.Fakat küresel ısınma ile beraber iklim değişiklikleri meydana gelmektedir.Bu nedenle de bölgelerdeki iklim farkı olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi