Kuzey Buz Denizinde Rekor Erime

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Kuzey Buz Denizinde Rekor Erime ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Kuzey Buz Denizinde Rekor Erime

  Reklam  Kuzey Buz Denizinde Rekor Erime

  Forum Alev
  Kuzey Buz Denizi’ndeki buzulların, geçen yaz rekor seviyede eridiği bildirildi. Buzulların kapladığı alan 2005’e yüzde 23 azaldı.
  Fransız Ulusal Bilim Araştırma Merkezi Araştırma Müdürü Jean-Claude Gascard, düzenlediği basın toplantısında, 2007 yazında Kuzey Buz Denizi’ndeki buzullarda çok büyük erime görüldüğünü ve buzullarda bu kadar büyük bir erimeyi beklemediklerini söyledi.

  Bunun en önemli nedeninin küresel ısınma olduğunu belirten Gascard’a göre, geçen eylül ayında buzulların Kuzey Buz Denizi’nde kapladığı alan yaklaşık 4.13 milyon kilometre kare oldu. Bu alan 2005’te 5,3 milyon kilometre kareydi. 2005’e göre buzulların kapladığı alanın yüzde 23 azaldığını belirten Gascard, buzulların kapladığı alanın 2 yılda 1 milyon kilometre kareden daha fazla azaldığını kaydetti.
  Gascard, Kuzey Kutbu’ndaki buzulların son 20 yılda yüzde 40 oranında yok olduğunu, ortalama buz kalınlığının 3 metreden 1,5 metreye düştüğünü ve buzların erime döneminin uzadığını hatırlattı. Buzulların arasından Kuzey Buz Denizi’ni geçen Tara adlı geminin, yolculuğunu 16 aydan biraz uzun sürede tamamladığını belirten Gascard, Norveçli kaşif Fridtjof Nansen’in Fram adlı gemisiyle bu yolculuğu 19. yüzyılın sonunda 3 yılda tamamladığını kaydetti.
  Gascard, 2008 yılının buzulların erimesi açısından çok önemli olduğunu ve bu yaz 1 milyon kilometre karelik buzulun eriyebileceğini söyledi.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kuzey Buz Denizinde Rekor Erime

  Reklam  Kuzey buz denizide küresel ısınmadan etkileniyor. Buzulun kapladığı alan azalarak buzlar incelmeye başlıyor. Özellikle yaz aylarındaki erime oldukça fazla.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi