Haberci Hayvanlar

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Haberci Hayvanlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Haberci Hayvanlar

  Reklam  Haberci Hayvanlar

  Forum Alev
  Hayvanlar bizden çok daha önce iklimin eskisi gibi olmadığını anladı. Bir buçuk yüzyıldır, özelliklede son otuz yıldır, çok sayıda hayvan türü yaşadıkları alanı değiştirdi. Bu, bölgesel iklime bağlı olan ortamın değiştiğini gösterir. Yani iklim kargaşası başladı. Geriye kargaşanın büyüklüğünü ve geriye döndürülebilirliğini anlamak kaldı.

  “Gittikçe daha fazla “sıcak” hayvan ılıman bölgelere yerleşiyor. Bu, bölgelerin farkına varılmadan ısındığının kanıtı. Kızıl tilki kutup tilkisini takip ederek yukarı doğru çıkıyor ve tropikal iklim balıkları Bretagne’a yaklaşıyor.”

  İlk tanık deniz
  Yaklaşık yüzyıldır doğabilimciler türlerin gerek aralarındaki düzende gerekse her birinin yaşam düzeninde değişiklikler olduğunu belirtiyor. Deniz dünyasında, örneğin Akdeniz’de, bilimciler, balıkçılar ve dalgıçlar 1980’lerin sonundan beri, Doğu havzasına yerleşmiş olan türlerin Batı havzasına doğru göç ettiklerini tespit ediyorlar. Fransa kıyılarında daha önce görülmemiş olan tropikal bölgelerin muhteşem gündüz balığı, ilk kez 1988 yılında Korsika’da görüldü. Aynı balık dört yıl sonra Port-Crosmilli parkında ve hemen ardından bütün Lion körfezinde görüldü. Oysa bu bölgeler gündüz balığına uzun süre ev sahipliği yapmış Yunanistan ve Filistin sahillerine kıyasla çok daha serin. Öte yandan, çaçabalığı olarak bilinen başka tür bir balık, Atlantik Okyanusu için Batı Akdeniz’i terketti.

  Kuzey Atlantik bölgesinde, 1990’lı yılların kış aylarında, bitkisel planktonun üreme dönemi uzarken miktarı ikiye katlandı. Aynı zamanda bitkisel planktonlarla beslenen onayaklı kabukluların larvaları yumurtalarından daha erken çıkmaya başladı. Avrupa’da, 1970’li yıllarda, hayvan planktonu türlerinin bütün çoğunluğu ve morina balığı gibi önemli bir balık, en soğuk denizlere kazar kuzeye doğru bir yolculuğa başladı. Bu türlerin nufusundaki önemli değişkenlik, insan baskısı ve doğal olaylar dikkate alındığında, bu değişikliklerin kökeninde suların yüzeyindeki sıcaklık artışı olduğu açıkca görülüyor.
  Alt üst olmuş göçler
  Otuz yıldır dünyanın hemen her yerinde ve özellikle Avrupanın doğusunda bazı türler kışın yaşayacakları bölgelere gitmek için göçe başlamakta gecikiyorlar. Sadece Kuzey Avrupa ile tropikal Afrika arasından geçen kül rengi kaz gibi kuşlar, Artık Fransa ve İspanya’da duruyorlar. Öte yandan tropikal kökenli ve yakın zamanda Akdeniz havzasına yerleşen arıkuşu gibi türlerin, Kuzey Avrupa’ya ulaşmaları otuz yıl sürdü. Böcekbilimciler aynı hareketleri, kuzeye doğru göç eden ve gittikçe daha erken yumurtadan çıkan kelebekler ve böceklerde de tespit etti. Memelilerde ise, ılıman Avrupa’nın kızıl tilkisi, Kuzey Kutup bölgesine doğru çekilen kutup tilkisini avlayarak sürekli daha yukarılara çıkıyor…

  Bütün bu örnekler tek bir sonuca varıyor. Yeryüzünün ortalama sıcaklığında henüz algılanamayan bir artış, türler bakımından iklim dağılımını değiştirmeye başlamış gibi. Avrupa’da, Akdeniz iklimi ılıman bölgenin güneyinde etkili olurken, ılıman iklimse kuzey iklim bölgesine doğru her bir ek derece Celsius için 160 km ilerliyor.

  Domino Etkisi
  Bu kadar kısa zaman diliminde ve bu büyüklükteki değişimler doğal ayıklanmayı hızlandırıyor. Ekolojik ortam, her bir tür için oldukça katı bir biçimde belirlenen sıcaklık, yağmur miktarı, mevsimlerin süresi, bitki örtüsü ve beslenme koşullarıyla tanımlanır. Bu parametrelerden herhangi biri değiştiğinde tür, fizyolojik kapasitesi ve zamanı varsa bu değişime uyum sağlar. Aksi taktirde aynı ekolojik ortamı başka yerlerde arar, ve arayışı sonuçsuz kalırsa yok olur. Bıraktığı alan, kolay uyum sağlayabilen az uzmanlaşmış bir çok tür için kullanıma açıktır. Oysa, doğada her şey birbirine bağlıdır. Bir tür yaşadığı yeri değiştirdiğinde, üreme zincirini ayarladığında yada av yelpazesini uyarladığında diğer tüm türler bunun sonuçlarından etkilenir. Bu domino etkisidir. Bazen küçük değişiklikler ufak çaplı kargaşalara yol açabilirler, bunlar da daha sonra büyük çaplı etkiler ile kendilerini gösterir.

  Küresel ısınmanın etkisinden nasibini alan hayvan türleri: Kutup ayısı, Morina balığı, Kutup tilkisi, Kızıl tilki, Peygamber devesi, Monark kelebeği, Omurgasız balıklar, Çokira, Kılıç balığı, Tarpon balığı, Mercan resifleri
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Haberci Hayvanlar

  Reklam  Küresel ısınmanın başlamasıyla doğanın dengesi bozularak hayvanlarıda etkiliyor.Göç zamanları değişiyor. Doğum zamanları değişirek hayvanlarda bize uyarı veriyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi