Atmosfere karbon salımı artıyor

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Atmosfere karbon salımı artıyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Atmosfere karbon salımı artıyor

  Reklam  Atmosfere karbon salımı artıyor

  Forum Alev
  Küresel ısınmaya yol açan karbon salımının, geçen yıl hızla arttığı belirtildi.


  SİNGAPUR - Karbondioksit salımını ölçen “Global Carbon Project” tarafından yayımlanan “Carbon Budget and Trends 2007” başlıklı raporda, Kyoto Protokolü çerçevesinde birçok ülkenin karbondioksit emisyonunu denetlemesine karşın, salımın 2000’den bu yana 1990’lara oranla dört 4 kat hızlı arttığı bildirildi.

  Fosil yakıtların bu artışa önemli katkı sağladığı kaydedilen raporda, küresel ısınmaya neden olan ve insanların yarattığı karbondioksit çıktısının yarısından fazlasının Hindistan ve Çin tarafından üretildiğine dikkat çekildi.

  Rapora göre, atmosferdeki karbondioksit oranı 2006’da yıllık 1,8 ppm (milyonda bir) iken, 2007’de yılda 2,2 ppm’ye yükseldi. 2000-2007 arasında ortalama yılda 2 ppm olan bu oranın, önceki 20 yıllık sürede yılda 1,5 ppm olduğu belirtildi.

  Atmosfere karbondioksit salımının yarısından fazlasının gelişmiş ülkelerden geldiği belirtilen raporda, dünya nüfusunun yüzde 80’ini barındıran gelişmekte olan ülkelerin 1751’den beri toplam emisyonun yalnızca yüzde 20’sinden sorumlu olduğu ve 800 milyon kişinin yaşadığı dünyanın en yoksul ülkelerinin toplam emisyondaki payının yüzde 1’in altında kaldığı ifade edildi.

  Projenin yöneticisi Pep Canadell, emisyonlardaki artışın yüzde 60’ından Çin’in sorumlu olduğunu, ABD’nin de ikinci en büyük karbondioksit salan ülke olduğunu söyledi.

  Avustralya Adelaide Üniversitesinden İklim Değişikliği Araştırmaları Enstitüsü yöneticisi Barry Brook, emisyonlardaki hızlı artışın dünyanın tahmin edilenden daha hızlı ısınabileceği anlamına geldiğine dikkati çekti.

  Halen 380 ppm olan karbondioksit yoğunlaşmasının daha önce tahmin edildiği gibi 2040’a kadar değil 2030’a kadar 450 ppm olabileceğini belirten Brook, ancak öngörülen tarih ne olursa olsun, 450 ppm karbondioksidin 2 derecelik küresel ısınmaya yol açabileceğini, bunun da olumsuz sonuçları olacağını kaydetti.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Atmosfere karbon salımı artıyor

  Reklam  Karbon salınımının artması dünyanın yok olmasına bir adım daha atıyor.Fabrika bacaları egzos gazları ve nükkleer çalışmalar.Bunlara dur demek gerekir yoksa dünya yok olur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi