Son küresel ısınma raporuna göre

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Son küresel ısınma raporuna göre ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Son küresel ısınma raporuna göre

  Reklam  Son küresel ısınma raporuna göre

  Forum Alev
  Birleşmiş Milletler'in son küresel ısınma raporuna göre, Akdeniz ülkelerindeki nehirlerin akış hızı, yağışların düşmesiyle yüzde 20-30 azalacak.

  Türkiye başta olmak üzere, nehirler üzerine hidroelektrik santralleri yapacak ülkelerin, projelerini gözden geçirmesi gerekecek.


  Birleşmiş Milletler'in açıkladığı rapor küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin Avrupa için ağır bir fatura getireceğini ortaya koymuştu.


  Bin 400 sayfalık raporun Türkiye'ye ilişkin bölümü Birinci İklim Değişikliği Kongresi'nde IPCC'ye Türkiye adına katılan Su Vakfı Başkanı Zekai Şen tarafından açıklandı.


  130 ülkeden 2 bin 500 bilimadamının hazırladığı raporda Akdeniz havzasındaki nehirlerin yakın gelecekteki durumlarının pek iç açıcı olmadığına vurgu yapılıyor.


  Bu tesbitte nehirler üzerine hidroelektrik santrali yapmayı planlayan ülkelerin projelerini revize etmeleri anlamına geliyor.


  Türkiye hala su potansiyelinin yüzde 36'sını kullanıyor. Ve 540 hidroelektrik santrali yapmayı planlıyor. Özel sektörün devreye girmesinden sonra bine yakın santral için başvuru yapıldı.


  Eğer doğru bir planlama yapılırsa küresel ısınmaya rağmen Türkiye'de sorun yaşanmayacak.


  Aksi durumda ise 2050 yılında Türkiye'de kişi başına düşen su miktarının 1200 metrekübe düşeceği öngörülüyor. Bu da Türkiye'nin iyi kaynaklarına rağmen su fakiri ülkeler arasında yer alacağı anlamına gelecek.

  Kyoto Protokolü için önemli adım atma hazırlığı


  Çevre Bakanlığı, dışişleri ve ilgili kamu kurumlarının temsilcileri, protokolü görüşmek üzere 18 Nisan'da biraraya gelecek.


  Görüş birliğine varılırsa, hükümete 'Kyoto'yu imzala tavsiyesinde bulunulacak. Protokol, küresel ısınmayı tetikleyen sera gazlarının salınımını düzenliyor.


  Türkiye, sera gazı salınımında dünyada 22'nci sırada. Avrupa'nın sera gaz salınımı en hızlı artan ülkesi. Ancak bu çarpıcı artışa rağmen Amerika'dan 20, Çin'den de 14 kat daha az gaz salıyor.


  Sanayileşmesini henüz tamamlayamadığı için de gaz salınımı bırakın azaltmayı yavaşlatamıyor bile. Bu nedenle de Kyoto Protokolü'nü imzalamaya yanaşmıyor.

  Ancak sivil toplum örgütlerinin imzala baskısı sonuç vermiş gibi görünüyor.


  Çünkü 18 Nisan'da devletin ilgili kurumları Kyoto Protokolü'nü masaya yatıracak.

  Bu toplantıdan çıkacak sonuç 10 yıldır ertelenen imzanın atılmasını sağlayabilir.


  Kyoto Protokolü, taraf olan ülkelerin sera gazı salınımını düşürmesi ya da en azından salınım hızını yavaşlatmasını öngörüyor. Ancak, ekonomik kriz sonrası büyüyen ekonomi ve petrol doğal gaz gibi fosil yakıtların yaygın kullanımı nedeniyle Türkiye gaz salınımını frenleyemiyor.


  Protokolün ek ikinci maddesi Türkiye OECD ülkesi olsa da 2012 yılına kadar bir yaptırım uygulanamayacağını öngörüyor. Türkiye ise bu süreyi çok kısa buluyor.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Son küresel ısınma raporuna göre

  Reklam  Göller kuruyacak,nehirler azalacak deniz seviyesi önce artıp sonra azalacak,canlılar yok olacak ve daha birçok felaket.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi