Kuraklığa Yeni Çözüm: Biyo-zar

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Kuraklığa Yeni Çözüm: Biyo-zar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Kuraklığa Yeni Çözüm: Biyo-zar

  Reklam  Kuraklığa Yeni Çözüm: Biyo-zar

  Forum Alev
  Çöllerdeki bereketin nedeni olan 'su tutan toz' dünyaya umut oldu. Bilim adamları 'biyo-zar' adı verilen toz tabakasının sünger işlevi gördüğünü ve susuzluğu çözüm olabileceğini açıkladı. Küresel ısınmanın beraberinde getirdiği kuraklığın Türkiye'nin yanı sıra dünyadaki birçok ülkeyi de tehdit etmesi üzerine bilim adamları kuraklığa karşı savaşta yeni bir adım attılar. Bilim adamları, dünyadaki su kıtlığına, deniz yosunuyla tavuk gübresi gibi biyolojik olarak ayrışabilen maddelerle oluşturulan bir toz tabakasının çözüm getirebileceğini söylüyorlar.
  'Biyo-zar' adı verilen bu toz tabakası, toprakta sünger işlevi görüyor ve yağmur suyunu emerek çöl gibi son derece kurak ve çorak koşullarda bitkilerin yetişmesine olanak sağlıyor. Amerikan Bilimsel
  İlerleme Derneği'ne mensup bilim adamlarının İnternet sitesinde yaptıkları açıklamada, su darlığına karşı çözüm önerisi olarak sunulan, 'biyo-zar'ın tarımcılıkta da suyun kullanımını değiştirebileceği kaydedildi.
  Bilim adamları, 'biyo-zar'ın ilk demelerinin Nijerya'da yapıldığını ve az miktarda suyla mısır yetiştirilmesinde başarı elde edildiğini bildirdiler. 'Biyo-zar'ın kalkınmakta olan ülkeler için büyük yenilik olduğunu belirten bilim adamları, bu sistemle oluşturulacak bitki örtüsü sayesinde, küresel ısınmanın da azaltılabileceğini söylüyorlar.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kuraklığa Yeni Çözüm: Biyo-zar

  Reklam  Küresel ısınmanın getireceği ve getirdiği en önemli sorunlardan biri de kuraklıktır.Kuraklığa çözüm için bilim adamları çalışmalarını devam ettirmekte.Fakat biz elimizden gelen çabayı göstermeliyiz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi