Sulak alanlar için hassas olmak lazım

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Sulak alanlar için hassas olmak lazım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Sulak alanlar için hassas olmak lazım

  Reklam  Sulak alanlar için hassas olmak lazım

  Forum Alev
  Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'de uluslar arası önemde 135 sulak alan olduğunu belirterek, "Suyumuzun korunması ve gelecek nesillere aktarılması için her kesimden sulak alanların korunması konusunda en yüksek hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz" dedi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. 2 Şubat 1971 yılında imzaya açılan Sulak Alanların Korunması...
  Sözleşmesi'nin (Ramsar Sözleşmesi) aynı gün tüm dünyada "Dünya Sulak Alanlar Günü" olarak kutlandığını hatırlatan Eroğlu, Türkiye'de toplam alanı 1 milyon hektarı aşan 500'den fazla sulak alan bulunduğunu belirtti. Uluslar arası kriterler dikkate alınarak Bakanlık tarafından şu ana kadar yapılan değerlendirmeler sonucunda, bu alanların 135'inin uluslar arası önemde sulak alan olduğunun tespit edildiğini ifade eden Eroğlu, sulak alanların korunması ve akılcı kullanımını sağlamak üzere geliştirilen Ramsar Sözleşmesine Türkiye'nin 1994 yılında taraf olduğunu ve bu güne kadar 12 sulak alanının sözleşme listesine dahil ettirildiğini belirtti.
  Ramsar Sözleşmesi ile Türkiye'nin sınırları içindeki tüm sulak alanları korumayı, geliştirmeyi ve akılcı kullanmayı uluslar arası düzeyde taahhüt ettiğini ifade eden Eroğlu şunları kaydetti:
  "Sulak alanların korunması ve akılcı kullanımının sağlanması Ramsar Sözleşmesinin ve buna bağlı olarak çıkarılan Sulak Alanların Korunması Yönetmeliğinin uygulanmasından sorumlu olan Bakanlığımız, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü sorumluluğundadır. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, sulak alanların önemi konusunda bir takım bilinçlendirme çalışmaları da yürütmektedir. Her yıl Ramsar Büro tarafından hazırlanan ve bu konuya yönelik materyaller ülkemize uygun hale getirilerek dağıtılmaları sağlanmaktadır. Ayrıca 2008 yılında başlatılan "Sulak Alanların İzlenmesi ve Bilinçlendirme Projesi" kapsamında 8 merkezde 40 ilden yaklaşık 300 kişiye eğitim verilmektedir. Proje 2009 yılında sonuçlanacaktır. Sulak alanlarımızda koruma bölgesi belirleme çalışmaları, Sulak Alanların Korunması yönetmeliği çerçevesinde 25 sulak alanın "Sulak Alan Koruma Bölgeleri' belirlenmiştir. Bilindiği üzere sulak alan ekosistemleri yağmur ormanlarından sonra yeryüzünün en üretken ekosistemlerindendir. İnsanoğlunun yararına birçok işlevi bulunan sulak alanlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle kuraklık ve küresel ısınma tehdidi altındadır. Bunun yanı sıra bilinçsiz insan müdahaleleri ile bu alanlardaki bozulma süreci hız kazanmaktadır. Bu çerçevede, suyumuzun korunması ve gelecek nesillere aktarılması için 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü vesilesiyle bir kez daha her kesimden sulak alanların korunması konusunda en yüksek hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz."
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Sulak alanlar için hassas olmak lazım

  Reklam  Küresel ısınmanın başlamasıyla sulak yerler dahada önem kazanmıştır. Sulak yerlerin korunması ve buraların daha iyi bir şekilde kullanılması için hassasiyet gösterilmelidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi