Doğal hayata müdahele bakın nelere yol açtı

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Doğal hayata müdahele bakın nelere yol açtı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Doğal hayata müdahele bakın nelere yol açtı

  Reklam  Doğal hayata müdahele bakın nelere yol açtı

  Forum Alev
  Avustralya'nın ünlü adası Macquarie'de, doğal hayata müdahale, ekosistemi bozarak çevre tahribatı yarattı.

  • Macquarie Adası kedilerden arındırılmadan önce fotoğrafın üstündeki gibiydi, şimdiyse tavşanlar hızla çoğalınca fotoğrafın altındaki gibi oldu
  Dünya Mirası listesine dahil olan Macquarie'deki denizkuşlarını korumak için adanın kedilerden arındırılması önerisi başlangıçta güzel bir fikir gibi görünüyordu. Ancak bu proje, adada yaşayan tavşan nüfusunda patlama ve kuşların besini için gerekli sebzelerin imhasıyla sonuçlandı.

  İngiliz Ekoloji Derneğinin dergisinde Dana Bergstrom ve arkadaşlarının kaleme aldığı makalede, Macquarie adasının kedilerden arındırılmasının "çevresel tahribata neden olduğu" ve bu tahribatın düzeltilmesinin 16,2 milyon dolara mal olacağı belirtildi.

  Bergstrom, açıklamasında da 2000-2007 yılları arasındaki araştırmalarının yaygın bir ekosistem tahribatı olduğunu gösterdiğini söyledi.

  Araştırmanın, adanın kedilerden arındırılması projesinin beklenmeyen sonuçlarının, iyi niyetli olsa bile uzun süreli düşünülmeden ekosisteme yapılan müdahalenin tehlikelerini gösterdiği kaydedildi.

  Adadan sorumlu olan Tazmanya Parklar ve Yaban Hayatı Dairesi sözcüsü Liz Wren, başlangıçta kedilerin yok edilmesinin tavşan nüfusunu artıracağının farkında olunduğunu, ancak araştırmacıların kedilerin denizkuşlarına verdiği zararı karşılamak için bu riskin değer olduğunu belirttiğini aktardı.

  Wren, 2010'da başlayacak yeni planlarının da kedilerden sonra adanın fare ve tavşanlardan temizlenmesi olduğunu söyledi. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Doğal hayata müdahele bakın nelere yol açtı

  Reklam  Doğal hayatın kendine göre bir dengesi vardır. Bir canlıyı ortadan kaldırmak çözüm değildir. doğal hayata müdehale etmek bütün ekosistemi bozmak demektir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi