Mimar kuşlar ve kuş yuvaları

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden Mimar kuşlar ve kuş yuvaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dark.water
  Asker Üye
  Reklam

  Mimar kuşlar ve kuş yuvaları

  Reklam  Mimar kuşlar ve kuş yuvaları

  Forum Alev
  Bütün yuva yapan canlıların içinde, yüksek bir mimarî değerlere sahip yuva inşa eden kuşlar, biyologlar arasında bir hayli ilgi uyandırmıştır. Hatta bir Fransız atasözünde; insanların kuş yuvaları haricinde her şeyi yapabileceği sözü edilir.
  Kuşlar, kayalık bir zemine sadece tükürükleriyle, adeta beton gibi yapıştırdıkları minicik zarif yuvalardan tutun da, dokumacı kuşların teşkil ettiği muazzam büyüklükteki toplu yuvalara kadar uzanan, en güzel tabii yapılan en mükemmel bir plân dahilinde inşa eden varlıklardır.

  Kuşların yuvalarını inşa ederken kullandıkları vasıtalar, sadece ayak ve gagalarıdır. En nazik ve en küçük kuş yuvalarından biri, Amerika’da yaşayan sinek kuşları (Trochilus) tarafından inşa edilir. Kuşların bizzat kendileri kadar küçük olan bu yuvalar, yosun, liken, kıl, tüy, yapraklar dahil en hafif materyallerden teşkil edilir. Ve çoğu defa malzemeler yapışkan örümcek ağlarıyla birleştirilir. Meselâ Batı Hint adalarında yaşayan ve dünyanın en küçük kuşlarından biri olan (Trochilidae) familyasına mensup cüce-kolibri (messigua minima) nin yuvası takriben bir ceviz kabuğunun yarısı kadardır.

  Salıncaklı Yuvalar
  Afrika’da yaşayan (Apodidae) familyasına mensup kırlangıca benzeyen bir kuş olan Ebabil kuşu (Apus apus), sallanabilen palmiye yapraklarının alt tarafına yapıştırılmış ve tüylerden meydana gelen küçük yastık şeklinde, son derece nazik ve narin yuvalar inşa eder. Şiddetli rüzgarlarda bu yuva o kadar sallanır ki, yumurtalar ve kuluçkaya yatmış kuş, bazen ters dönebileceğinden yumurtalarını yuvaya yapıştırır. Avrupa ve Asya’da yaşayan uzun kuyruklu baştankara (Parus majör) hassasiyetle meydana getirdiği şişe şeklindeki yuvasını, yosun ve likenlerden inşa eder. Ve bunları fevkalade bir meharetle örümcek ağıyla birleştirir. Yuvanın içini ise, 2000 kadar tüy ile dekore eder. Normal olarak yuvayı kurma üç hafta sürer. Bazan 10 gün gibi kısa bir zaman içinde kurduğu da olur.

  Güneydoğu Asya’da yaşayan küçük ötleğengiller (Sylviidae) iki komşu yaprağı harika bir şekilde adeta bir terzi gibi diktikleri için kendilerine terzi kuşları adı verilmiştir. Bu kuşlar iplik olarak örümcek ağlarını ve bitki liflerini; yapraklarda delik açmak ve ipliği geçirmek için de gagalarını kullanırlar. Bu şekilde meydana getirilen boşluk içine, çeşitli bitki materyallerini koyarak da süslerler.
  Orta ve Güney Amerika’da yaşayan Oronendolas kuşları, mimar kuşların en meharetlilerinden biri olup, iki metre uzunluğuna varabilen ve yukarıda bir giriş deliğine sahip, çanta şekilli yuvalar inşa ederler. Ağaç dallarına asılmış bu yuvalar, çamaşır telindeki çorapların rüzgarda sallanmasını hatırlatır.

  Ekmek Fırını Şeklindeki Yuvalar
  Tropikal Amerika’ya sehayat ettiğinizde karşılaşacağınız göz alıcı manzaralardan biri de, şüphesiz (Furnariidae) familyasından Çömlekçi kuşlarının (Furnarius rufus) yuvaları olacaktır. Pek cazip bir görünüşe sahip olmayan bu küçük kuşlar, güneşte yanmış kilden veya sertçe bir çamurdan son derece sağlam ve büyük hacimli yuvalar inşa ederler. Bu yuvalar, karşıdan bakıldığında adeta bir ekmek fırınını andırır. Bunun için yuva sahibi kuşlara “fırıncı kuşları” adı verilmiştir. Fırıncı kuşların çoğu çok uzun kuluçka süresine sahip olduklarından, yaklaşık dokuz ay kadar yuvalarını çeşitli malzemeler ilâve etmek veya dışarıya atmak suretiyle koruyup kollarlar. Buna rağmen yine de her yıl fırın şeklinde yeni bir yuva inşa ederler.

  En câzip ve insanı büyüleyen kuş yuvalarından biri de çoğu Afrika’da yaşayan (Ploceidae) Dokumacı kuşları tarafından yapılanlarıdır. Serçe gibi küçük olan bu kuşlar ot, çimen, saman parçalarını, palmiyenin uzun ince sürgünlerini, yapraklarını gaga ve ayaklarıyla bükerek, düğüm atarak, örerek geniş ve çok hassas bir şekilde plânlanmış yuvalar inşa ederler. Yüzbinlerce yıldan beri bu kuşlar tarafından meydana getirilen bu kompleks desenlerin “içgüdü” ile meydana getirildiğine inanmak çok zordur. Tıpkı bütün hayvanların yapmış oldukları mimari yapılar gibi… İşin daha da enteresan tarafı, insanları hayrette bırakan bu yuvaların, sadece bir günde tamamlanabilmesidir.
  Güneybatı Afrika’da toplu halde yaşayan bu dokumacı kuşlar, ağaçlara yahut telgraf direklerine, yuvalarını yan yana gelecek şekilde bir bütün olarak inşa ederler. Bu toplu yuvalardan bazıları bir harman yığını görünüşünde ve büyüklüğünde olup her bir yuvaya giriş alt tarafından sağlanır. Bazan da yuvalar o kadar ağır olur ki, yuvaların asıldığı dalları ve direkleri kırabilirler.

  Süslenmiş Kur Evleri
  Gine ve Avustralya’da yaşayan (Ptilonorhynchus) türüne mensup olan İpekyaprak Kuşlarıının erkekleri fevkalade kompleks ve son derece süslü kur evleri inşa ederler. Bu evlerde, çiftleşmeden önce, eşlerine karşı davet dansı yapmaktadırlar. Bazı çeşitleri, bu davet dansını yapmak için, büyük yapraklar, ağaç kabukları, böcek artıkları ve reçinelerden hususi salonlar yaparlar. Diğer çeşitleri ise, tavanları çeşitli meyveler, mantarlar ve yanmış odun kömürleriyle süslenmiş, yosunla kaplı odalar inşa ederler. Altunî Kadife Kuşu (Sericulus Chrysocephalus) etrafı küçük kuleler ile çevrili ve yosun, kabuksuz meyve ve çiçekler ile süslenmiş iki metre kadar yüksekliği olan bitki parçalarından müteşekkil uzun kule inşa ederler. Mavi Atlas Kuşu (Ptİlonorhynchus violaceus) ise mavi çakıl taşlan, kuş tüyleri ve diğer maddelerle süslenmiş, odun parçalarından müteşekkil çatısız sağlam kur evleri inşa eder. Bazen de çeşitli meyve sularından elde ettiği mavi boya ile yuvasını boyar. Boyama için de fırça olarak gagasında tuttuğu bir ağaç kabuğunu kullanır.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Mimar kuşlar ve kuş yuvaları

  Reklam  Kuşlar yuvalarını yaparken bir mimar gibi çalışmaktadır.Zor şartlarda elleri olmadan gagaları ile taşıdıkları malzemelerden çok güzel ve sağlam evleri inşa etmektedir.Bir kırlangıç yuvasını herkes bilir.Onda bile ne kadar güzel bir mimari bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
i atlas kuşu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi