Kuş şarkıları ve anlamları

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden Kuş şarkıları ve anlamları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dark.water
  Asker Üye
  Reklam

  Kuş şarkıları ve anlamları

  Reklam  Kuş şarkıları ve anlamları

  Forum Alev
  Kuş şarkılarının her biri farklı melodiye sahiptir . Kuşlar bir taraftan kendi zikirlerini yaparken, bir taraftan da insanlara huzur veren melodiler sunarlar.

  En meşhur ötücü kuş, bülbüldür. Bu kuş hakkında “Dünyada hiçbir müzik âleti yoktur ki, şu kuşun ağzından çıktığı kadar güzel ses çıkarsın.” denmiştir. Onların küçük cüsselerinden çıkartılan bu ses inanılmazdır. Avrupa çalı kuşları (troglodytes troglodytes) 740 farklı notanın bulunduğu bir şarkıyı bir dakikadan daha kısa sürede söyleyebilir ve sesini 500 metre mesafeye duyurabilecek şekilde ötebilir. Bu kuşlarla insan vücudu ölçüleri karşılaştırıldığında, insanın, sesini 6-8 km öteye duyurması gerekirdi.

  Bazı kuşlar, pratikte üreme sezonu boyunca durmaksızın öter. Avrupa’da yaşayan embreliza citrinella (sarı kiraz kuşu), şarkısını günde 3.000 kereden fazla tekrar etmektedir. Amerika’da yaşayan ve iyi bir şarkıcı olan kırmızı gözlü vireonun, (vireo olivaceus) şarkısını günde 22.197 kere söylediği tespit edilmiştir.
  Bazı çalı kuşları (thryothorus ludovicianus), diğer erkek türdeşinin ne kadar uzakta bulunduğunu, ses hacmine bakmadan, sadece sesin geldiği kaynaktan azalma değerine bakarak ve sesi duyduğu noktayı tespit ederek sesin uzaklığını hesaplayabilir.
  Çalı kuşları üzerine yapılan çalışmalarda, dişilerin, daha kompleks nota düzeninde şarkı söyleyen erkekleri tercih ettiği görülmüştür. Erkeğin şarkısı, karşısındakine şunu söylemektedir: “Bu evin bir sâkini vardır ve sahibi evdedir.” Çalı kuşunun bu ötüşü iki mânâya gelir:

  1- Diğer erkeklere orasının kendi meskeni olduğunu ilân etmek.
  2- Yeni nesil vermek için dişi kuşu davet etmek.

  Ormanlık arazideki kuşların ötmesi için seher vakti çok uygun bir zamandır. Çünkü ortalık sâkindir. Ayrıca ses, net olarak iletilebilmektedir. Diğer yandan bu vakit, yırtıcı kuşların daha az göründüğü bir vakittir. Üçüncü olarak; böcek yiyen kuşlar için, henüz böcek gibi uyarıcılar ortaya çıkmadığından avlanma zamanı değildir. Dördüncüsü; birçok dişi kuş için sabahın bu vakti, yumurtaların üzerine yatmadan önceki en iyi zaman dilimidir. Son olarak; bir erkeğin bir dişiyi iyi öterek davet edebileceği en uygun zamandır. Bu, dişi için oldukça önemlidir. Çünkü erkeğin ötüşündeki güzellik, onun bir gün önceki beslenme durumuyla alâkalıdır. Dişiler, nesillerinin devamı iyi beslenen erkekleri tercih eder.

  Ornithologlar bir çalışmada, 200’ün üzerinde kuş türüne ait ötüşleri kaydedip farklılıklarını tespit etmiştir. Kuşlar, türlerine ait ortak şarkıları söyleyip aralarındaki sosyal münasebetleri kuvvetlendirmektedir. Bu hâdise, göçmen olmayan kuşlarda daha yaygındır ve bunlar mahallî lehçelere sahiptir.
  Mahallî lehçelere sahip olmalarının hikmeti, dişilerin lehçesi iyi olan erkekleri tercih etmesidir. Bu yüzden erkekler arasında, şarkıları öğrenmek, söylemek ve mükemmelleştirmek için üstün bir gayret görülür.

  Bazı kuşlar, basit, bazıları nispeten kompleks şarkılar söyler. Fringilla coeleps (ispinoz) gibi türler, genelde beş değişik şarkı söyler. Üreme sezonunda eşini erken bulan erkekler, daha kompleks şarkı söyler. Eşi erken bulmak, erkek açısından çok önemlidir. Şöyle ki, erken eş bulan fertler, daha erken yavru sahibi olur. 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Kuş şarkıları ve anlamları

  Reklam  Her kuş türü farklı şekilde ötmektedir.Onların sesleri kapı zillerine bile konmaktadır.İnsanları dinlendiren ve rahatlatan kuş sesleri cıvıltılarını dinlemek için bazen de piknik yerlerine gideriz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi