Ev kiraz kuşu hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden Ev kiraz kuşu hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Ev kiraz kuşu hakkında bilgi

  Reklam  Ev kiraz kuşu hakkında bilgi

  Forum Alev
  Ev kiraz kuşu (Emberiza sahari), kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasından ötücü bir kuş türü.
  Fiziksel özellikleri

  Ev kiraz kuşu 14 cm uzunluğunda, gri başlı kiraz kuşuyla aynı büyüklükte ve kaya kiraz kuşundan daha küçüktür. Erkeğin, kumlu turuncu-kahverengi bir vücudu ve belirsiz koyu çizgili bir başı vardır fakat gri başlı kiraz kuşunda bulunan superciliuma sahip değildir. Dişinin açık gri kahverengi bir başı vardır, daha çok çizgiler hakimdir.
  Ev kiraz kuşu yakın zamanda gri başlı kiraz kuşundan ayrılmıştır, eskiden Emberiza striolata sahari olarak alt tür düzeyinde kabul ediliyordu.

  Yaşam şekli

  Ev kiraz kuşu insanların ikamet ettiği yerlerde bulunur. Bir duvar veya binadaki delikte kurduğu yuvasına 2 ila 4 arası yumurta bırakır. Doğal besinlerini küçük böceklerle tohumlar oluşturur.
  Bir tünekdeyken ötüşü ispinozla aynı fakat ondan daha zayıftır.

  Diğer

  Tür Fas'da kutsal kabul edilir ve evcilleşmiştir, rahat bir şekilde ev, dükkân ve camilerin içinde beslenirken görülür. 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Ev kiraz kuşu hakkında bilgi

  Reklam  Evlerde beslenmekte olan bu kuşlar yabani olarak yaşar ama insanların olduğu yerlere yuva yaparlar.Bazı ülkelerde daha fazla görülmektedir.Özellikle kuzey Afrika ülkelerinde fazla bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
ev kiraz kuşu özellikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi