Ülkemizde Nesli Tükenen Kuşlar

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden Ülkemizde Nesli Tükenen Kuşlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  tuanamlk
  Usta Üye
  Reklam

  Ülkemizde Nesli Tükenen Kuşlar

  Reklam  Ülkemizde Nesli Tükenen Kuşlar

  Forum Alev
  Ülkemizde Nesli Tükenen Kuşlar


  KARA AKBABA (Aegypius monachus)
  Ülkemizde yasayan en büyük kustur. (Kanat açikligi 2 metreyi geçebilir) Soylari dünya genelinde (Ispanya hariç) tehlikededir; ülkemizde de sayilari çok azalmistir. Genellikle orta yükseklikteki ve yasli agaçlarin (özellikle karaçam) bulundugu ormanlik bölgelerde yasarlar. Ülkemizde Iç Ege, Iç Anadolu ve Dogu Anadolu’nun kuzeyinde görülürler. En yogun popülasyonlarinin bulundugu yer Soguksu Milli Parki’dir (Kizilcahamam / Ankara)


  KIZIL AKBABA
  Kara akbabadan biraz daha küçüktür. Ülkemizde sayilari en hizli azalan türlerden biridir. Akdeniz havzasindaki pekçok ülkede soyu tükenmistir; ülkemiz son siginaklarindan birisidir. Özellikle kaya duvarlarinin ve hayvanciligin yaygin oldugu açik alanlarda yuva kurarlar. Yüksek daglar, bozkirlar ve makilerde görülürler. Ülkemizde Toros ve Ilgaz daglarinda, Çoruh ve Dicle vadilerinde, yanisira Ankara ve Eskisehir’in engebeli bölgelerinde yasarlar.


  KÜÇÜK AKBABA
  1950li yillara kadar tüm Türkiye’de yasiyorlardi; günümüzde Bati Anadolu ve Trakya’da tamamen yok oldular, diger bölgelerde az sayida bulunuyorlar. Dik kanyonlardaki kayalarin arasina yuva kurarlar.


  SAH KARTAL
  Soylari dünya genelinde (Macaristan hariç) çok ciddi tehlikededir. Ülkemizde Iç Anadolu, Iç Bati Akdeniz ve Dogu Anadolu’da, çevresinde genis bozkirlarin bulundugu ormanlarda görülürler.


  AKKUYRUKLU KARTAL
  Türkiye’de tümüyle yok olmak üzeredir; en fazla 15 çift kaldigi tahmin edilmektedir. Çevresinde dogal orman bulunan sulak bölgelerde yasarlar. Ülkemizde Igneada, Nallihan, Akdag ve Göller Bölgesi’nde görülürler. Kanat açikliklari 2 metreyi asabilir; kartallarin en kalin gövdelisidir. Beyaz kuyrugu, kalin boynu ve genis kanatlariyla diger türlerden ayrilirlar.  YILAN KARTALI
  Sulak alanlara yönelik yogun kurutma çalismalari nedeniyle (özellikle baraj yapimlari) YILAN KARTALI’nin artik ülkemizde yuva kurmadigi anlasilmaktadir.


  ALADOGAN, DELICE DOGAN ve BIYIKLI DOGAN
  Ülkemizde soylari henüz tehlikede olmayan; ancak Arap ülkelerine canli olarak kaçirildiklari için gelecekte popülasyonlari azalma tehlikesinde olan türlerdir.


  YESIL ARIKUSU (Merops persicus)
  Yari çöl, çöl, yariçöllerdeki nehir kenarlarinda, çaliliklarda ve kum yamaçlarinda yasarlar. Ülkemizde Güneydogu Anadolu bölgesi ve Igdir ovasinda çok az sayida kalmislardir. Sayilarinin hizla azalmalarinin temel nedeni barajlardir. Isminden de anlasilacagi üzere yesil renklidirler. Sürmesi siyah ve kalin, gidisi sari, bogazi
  kizil, gagasi ve kuyruk telleri uzundur.


  TOY (Otis tarda)
  20 kiloya yaklasan agirligi ve devasa boyuyla Türkiye’de yasayan en büyük kus türüdür. Bati, Orta ve Dogu Anadolu’daki bozkirlar ve kuru tarim alanlarinda yasarlar. Avcilik, asiri otlatma, kimyasal gübre kullanimi ve tarim alanlarinin genislemesi sonucunda ülkemizde sayilari çok azalmistir. Ciddi önlemler alinmadigi taktirde on yil içinde ülkemizde tamamen yok olacaklari tahmin edilmektedir.


  KELAYNAK (Geronticus eremita)
  Bilimsel arastirmalara ragmen eski dagilis bölgelerinde hiçbir canli birey bulunamamistir. Baska bir deyisle serbest dogada soylarinin tükenmis oldugu düsünülmektedir. Dünyada sadece ülkemizde (Birecik / Urfa) ve Fas’da koruma altinda az sayida bulunmaktadirlar.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Ülkemizde Nesli Tükenen Kuşlar

  Reklam  neden hepsi yok oldu 3. 3
  Ziyaretçi
  hepsi bilinçsiz avlanma ve insanların doğayı yok etmesi yüzünde oluyor 4. 4
  <3DILAN<3
  Yeni Üye
  Keşke nesli tükenmese

 5. 5
  Ziyaretçi
  güzel ödevim tam istediğim gibi oldu çok güzel bilgiler ama biraz daha ekleyin bence :)☺☻♥

 6. 6
  Ziyaretçi
  allah allh bence çok güzel olmuş biri lazımdı hepsini yaptım diğer sitelerden 1000 kat daha iyi

 7. 7
  Ziyaretçi
  Ödevime çok yardımcı oldunuz...İyi bir site.Nesillerinin tükenmesi üzücü bir olay o başka :( Teşekkürler.....

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok teşşekürler ödevime yardım ettiniz

 9. 9
  Ziyaretçi
  keşke tükenmeseydi ne güzel olurdu NECLA

 10. 10
  Ziyaretçi
  bu site harika.yeşil arı kuşunu bu arada çok güzel anlatmışsınız.başka konularla ilgilide site açabilirsiniz

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Ülkemizde Nesli Tükenen Kuşlar

  Reklam  keşke nesilleri tükenmese :( çok saolun ödevime yardımcı oldu

 12. 12
  Ziyaretçi
  Allahım sen bu canlılırı yarattın ya teşekkürler

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
nesli tükenen kuşlar,  nesli tükenmekte olan kuşlar,  soyu tükenen kuşlar,  nesli tükenmiş kuşlar,  soyu tükenmekte olan kuşlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 35 kişi