Vista Gibi Linux

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Linux işletim sistemi Bölümünden Vista Gibi Linux ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye
  Reklam

  Vista Gibi Linux

  Reklam  Vista Gibi Linux

  Forum Alev
  Vista Gibi Linux
  Vista’nın görsel güzelliklerinden yararlanırken Linux’taki özgürlüğünden ödün vermek istemeyenler için Vista görünümlü Linux...


  Giriş


  Windows Vista çıktıktan sonra hakkındaki tartışmalar bir türlü bitmek bilmedi. Birçok kişi Vista’da beklediğini bulamamıştı. Dolayısıyla XP’den Vista’ya geçiş süreci de Microsoft’un planladığı gibi gitmedi. Çoğu kişi Vista’nın görsel özelliklerini çok beğense de, XP’ye kıyasla yüksek denebilecek sistem gereksinimleri bilgisayar kullanıcılarının Vista’ya mesafeli yaklaşmasına sebep oldu. Çoğu kişi Vista’nın görsel güzelliklerini tecrübe etmek için arabirim geliştirme paketleri veya temalar yüklemeyi tercih etti. Windows’ta hal böyle iken, “ Linux” ortamında Vista görselliğini yaşamak isteyenler ne yapmalı? Bu sorunun cevabı oldukça kısa ve basit: Vixta.

  İndirmek için:
  http://vixta.sourceforge.net/

  --------------------------------------------------------------------------


  Nasıl Çalıştırmalıyım?


  Bu noktada bir şeyi daha hatırlatmakta fayda var: Vixta ile tam performans almak istiyorsanız VMWare ya da benzeri bir sanal işlem aracı ile değil, CD’den ya da diskinize kurup çalıştırmanızı öneririz. CD’nizi yazıp sürücünüze taktıktan sonra Vixta’da göz gezdirmeye başlayalım.

  --------------------------------------------------------------------------

  İçerdiği Araçlar


  Öncelikle koskoca bir işletim sistemini bu kadar kısa bir yazıyla doyurucu bir biçimde anlatmanın mümkün olmadığını hatırlatmak isteriz. Fedora tabanlı Vixta’yı kurduğunuzda masaüstü deseninden başlayarak Vista ile benzerliği dikkat çekiyor. Başlangıç menüsü de Vista’yı hatırlatan Vixta’nın içerdiği paketler, kategoriler altında başlangıç menüsü altında derlenmiş. Başlangıç menüsünde sağda yer alan öğelerin üzerine geldiğinizde sol sütunda, söz konusu öğenin içerdiği alt öğeler ekrana geliyor. “Administration” başlığı altında klavye, dil, ekran ayarları, ağ ayarları gibi sisteminizin temel ayarları yapılıyor. Buradaki “Network” linkini tıklayarak internet bağlantınızı kullanmak için gerekli ayarları yapabilirsiniz. “Graphics” bölümüne geldiğinizde ise sunum hazırlama, fotoğraf düzenleme, PDF düzenleme, gibi birçok işlemi gerçekleştiren araçları bulabilirsiniz. “Internet” bölümü altında ise ağ ayarları, P2P paylaşım programı, web tarayıcı, FTP istemcisi ve dosya indirme yöneticisi gibi birçok farklı programı ücretsiz olarak bulabilirsiniz. “Office” bölümü altında ise elektronik tablolama, sunum ve kelime işlem araçlarını bulabilirsiniz.

  --------------------------------------------------------------------------


  Genel Ayarlar  “Settings” bölümü ise “Administration” bölümü ile benzer özellik taşıyor. Sisteminiz ile ilgili temel ayarları n yapıldığı bu menüde daha ayrıntılı değişiklikler yapabileceğiniz öğeler de yer alıyor. Windows’taki program ekleme kaldırma işlemlerini yapan Program Ekle/Kaldır aracının görevini Linux altında gören araca ise “System” altından ulaşabilirsiniz. Burada disk yönetimi, güvenlik duvarı, güç yönetim seçenekleri gibi konularda ayar yapabilirsiniz. “Utilities” bölümü altında da sistemle ilgili ince ayarları yapabileceğiniz bazı editörleri bulabilirsiniz. “Appearance & Themes” bölümü altında ise Vixta’nın arabirim ve görünüm ayarlarını yapabileceğiniz öğeler yer alıyor. Masaüstü arka planı, pencere görünümleri, menü biçimleri gibi ayarlar buradan gerçekleştirilebiliyor.


  “Internet & Network” bölümünden internet ve ağ ayarlarını, “KDE Components” bölümü altından da KDE bileşenlerini bulabilirsiniz. Peripherals ise Vixta’nın donanım yöneticisidir. “Regional & Accesibility” bölümünden ise bölgesel ayarlar ile Windows’tan tanıdığımız erişilebilirlik ayarları yer alıyor. Security& Privacy bölümünde ise güvenlik ve kişisel mahremiyet konusu olan verilerle ilgili ayarları yapabilirsiniz. “Sound & Multimedia” bölümünden multimedya ve ses ayarları son olarak da “System Administration” bölümü ise sistemle ilgili genel ayarları içeriyor.
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Vista Gibi Linux

  Reklam  startmenuandcontrolpanel.jpg


  aslında gayet başarılı bir işletim sistemi olmuş ancak benzerliği tartışılır yani saydamlaştırılarak windows vistaya benzemek saçma olmuş hiçbir benzerliği yok bunun dışında bence+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi