Linux Ubuntu Nedir? Vista vs Ubuntu . Az donanımla büyük işler yapın

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Linux işletim sistemi Bölümünden Linux Ubuntu Nedir? Vista vs Ubuntu . Az donanımla büyük işler yapın ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye
  Reklam

  Linux Ubuntu Nedir? Vista vs Ubuntu . Az donanımla büyük işler yapın

  Reklam  Linux Ubuntu Nedir? Vista vs Ubuntu . Az donanımla büyük işler yapın

  Forum Alev
  UbuntU

  ubuntu.jpg

  Ubuntu, Debian kökenli, kurulum ve kullanım kolaylığı ve düzenli sürüm yükseltmeleriyle öne çıkan bir Linux dağıtımıdır. Canonical Ltd.'nin (Mark Shuttleworth'e ait) sponsorluğunda geliştirilmektedir. Ubuntu'nun hedefi son kullanıcıların ulaşabileceği kolay, hızlı, ücretsiz, güçlü bir işletim sistemi oluşturmaktır. Ubuntu, Zulu dilinde; "Ben, seninle ben oldum" demektir, aynı zamanda "başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever" olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşüdür. İnsanlık için Linux (Linux For Human Beings) sloganını kullanan Ubuntu, Debian'dan farklı olarak her 6 ayda bir yeni sürüm; her sürüm için de 18 ay destek sunmaktadır. Ayrıca 3 yıl Masaüstü ve 5 yıl Sunucu sistem desteği sunan ve belli sürelerde bir çıkarılan Uzun Süreli Destek (Long Term Support, LTS) sürümleri de mevcuttur. 8.04 (Hardy Heron) sürümü, Ubuntu'nun 6.06'dan sonra ikinci LTS sürümüdür.
  Ubuntu projesinin amacı, her düzey kullanıcının rahat bir biçimde kullanabileceği, tamamen açık kaynaklı ve kararlı bir işletim sistemi oluşturmaktır. Bu bağlamda GNU/Linux hakkında hiç tecrübesi olmayan kişilerin başlaması için ideal bir seçimdir. Özellikleri itibarıyla acemi, tecrübeli ve uzman kitleye de hitap etmektedir.

  Tarihçe ve Geliştirme Aşaması

  Debian temel alınarak yola çıkılan ilk Ubuntu sürümü 20 Kasım 2004 tarihinde yayımlandı. O zamandan beri her altı ayda bir yeni sürüm yayımlanmaktadır; bu da onu en güncel GNOME (nom diye okunur) arayüzü kullanan dağıtım yapmaktadır. MEPIS, Xandros, Linspire, Progeny ve Libranet gibi diğer Debian tabanlı işletim sistemlerinin aksine Ubuntu, Debian'ın felsefesine sadık kalmış ve özgür bir yazılım olarak yoluna devam etmiştir.
  Ubuntu logosu ilk sürümden beri aynıdır. Elde çizilmiş ve şimdi ubuntu-title adlı bir yazıtipi olan bu logo Andy Fitzsimon tarafından yapılmıştır. Logosundaki işlenen temada insanlar arasındaki eşitliğe ve kardeşliğe dikkat çekmektedir.
  Ubuntu paketlerinin çoğunluğu Debian projesinin kararsız bölümünden derlenir. Ubuntu ve tüm resmi türevleri .deb paketleri ve APT/Synaptic tabanlı paket yöneticisi kullanır.
  Ubuntu projesi, paketlerle ilgili bazı konularda Debian ile ortak çalışmaktadır. Ubuntu'ya yüklenen paketler Debian'ın kararlılık seviyesi için bir deneme ortamı yaratmaktadır. Öte yandan Ubuntu ve Debian çok sayıda kişi tarafından yeterince beraber çalışmamakla suçlanmaktadır; zira Ubuntu .deb'leri ve Debian .deb'leri birbiriyle uyumlu değildir. Her ne kadar çok sayıda Debian geliştiricisi aynı zamanda Ubuntu'nun gelişimine yardım ediyor olsa da Debian'ın kurucusu Ian Murdock Ubuntu'nun ayrı bir proje olduğunu ve Debian ile yeterince ortak noktaya sahip olmadığını belirtmiştir.


  Özellikleri

  Kurulum
  Kurulumu oldukça kolay olan Ubuntu; kurulum kolaylığında Windows Vista, SuSe, Mandriva ve Fedora Core gibi kolay kurulum ile ün yapmış işletim sistemleriyle rekabet etmektedir. Kurulum için CD versiyonunda önce işletim sisteminin canlı cd olarak açılması gerekir, DVD versiyonunda text mod ile kuruluma başlanabilir. Bundan sonra kurulum sadece "install" simgesine tıklayıp birkaç ileri düğmesine basmaktan ibarettir. Kurulum sırasında işletim sistemi üzerinde istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz, ancak değişiklikler yeni kurduğunuz sisteme aktarılmamaktadır...

  Kullanım  Kullanışlılık üzerine odaklanılmış bir dağıtım olan Ubuntu'da çok sayıda değişik kullanım özelliği bulunmaktadır.
  • Diğer Linux dağıtımlarının aksine, Ubuntu'da su(super user) komutu yerine sudo kullanılır. Ancak bir terminal komutu ile bu durum diğer dağıtımlardaki gibi ayarlanabilir.
  • Çok sayıda açık kaynaklı yazılım ile birlikte gelmektedir; OpenOffice.org, Firefox, Pidgin (eskiden Gaim) ve GIMP gibi.
  • Windows'tan bazı kullanıcı özellikleri içe aktarılabilmektedir; sık kullanılanlar ve duvar kağıdı gibi.

  Paketler

  Debian'ın APT (Advanced Package Tool) paket sistemini kullanan Ubuntu, kaynak listenizi (sources list) de genişletmeniz halinde 23 binden fazla paketi internetten indirip kurmaya hazırdır. Apt programının görsel arayüzü olan Synaptic ile Ubuntu depolarından istediğiniz paketi arayıp kurabilirsiniz. İstediğiniz bir paketi seçtiğiniz zaman onun çalışması için gerekli tüm diğer paketleri/bağımlılıkları kendiliğinden seçilip yüklenecektir.  Paket Sınıflandırılması


  Görsellik
  Ubuntu GNOME masaüstü yöneticisi ile gelmektedir. GNOME'un temel felsefesi olan sadelik aynen Ubuntu masaüstünde de yer almaktadır. KDE masaüstü yöneticisini tercih eden kullanıcılar Kubuntu'yu, XFCE'yi tercih edenler ise Xubuntu'yu edinebilir veya yüklü Ubuntularına kde-desktop, xfce-desktop paketlerini yükleyebilirler.
  Ubuntu 7.10 sürümünden itibaren Compiz Fusion adlı 3 boyutlu yazılımla birlikte gelmektedir. Bu yazılım, 3 boyutlu masaüstü ve jöle gibi pencereler başta olmak üzere çok sayıda görsel efekt içermektedir.


  Ticari Lisanslı Yazılımlar


  Ubuntu, bazı ticari kapalı kaynak yazılımları doğrudan bünyesinde barındırmamaktadır. Bunların arasında;  Bölge ayarı yapılmış DVDleri çözebilen(dekoder) yazılımlar. Her ne kadar özgür Libdvdcss kütüphanesi bu işlevi yerine getirebiliyorsa da kimi ülkelerde yasadışı sayıldığı için Ubuntu'yla hazır gelmemektedir. Bu paketin sonradan yüklenmesiyle sorun giderilebilir.  WMV ve MP3 gibi bazı ticari ses formatlarının çözücüleri. Sonradan bu kütüphanelerin eklenmesiyle sorun giderilebilir.  Çok sayıda ticari tarayıcı eklentisi. Örneğin Adobe Flash, dahili olarak bulunmamakla beraber "flashplugin-nonfree" paketinin multiverse depolarından indirilmesiyle kullanılabilir. Ya da daha basiti, Firefox'la (Ubuntu'nun kullandığı internet tarayıcı) flash kullanılan bir siteye girilip, "Eksik eklentileri yükle" yazısına tıklanabilir.


  Sürümler

  Türevleri
  Resmi Türevler  Ubuntu'nun, felsefesini paylaşan ancak farklı alışkanlıklara sahip kullanıcılar için birçok farklı türevi oluşturulmuştur, bunlar:

  Kubuntu logosu  • Kubuntu, GNOME yerine KDE masaüstü ortamı kullanan türevi, ShipIt ile sipariş edilebilir.

  Edubuntu, eğitim amaçlı olan türevi, ShipIt ile sipariş edilebilir.
  Xubuntu, Xfce masaüstü ortamına sahip olan "hafif" sürümü şu an için ShipIt ile sipariş edilememektedir.
  Gobuntu Free Software Foundation'un dört temel özgürlük ilkesine uygun şekilde geliştirilen sürümdür.
  Ubuntu JeOS (İnglizce "Juice" kelimesi gibi telaffuz edilir) özellikle sanal makina uygulamaları için geliştirilmesi planlanan en yeni resmi projedir.
  Resmi Olmayan Türevler

  Ubuntu projesinin kullanışlılığı ve uyumluluk kolaylığı sebebiyle çok sayıda resmi olmayan türevi geliştirilmiştir, başlıcaları;

  • Ubuntu Studio, Ubuntu'ya yüksek çokluortam desteği eklemek için geliştirilmiştir. Profesyonel düzeyde ses görüntü ve vidyo işleme yazılımları barındırmaktadır. Bunların tamamı açık kaynaklıdır.
  • Ubuntu Mobile and Embedded Edition, Mobil cihazlarda kullanılmak üzere geliştirilen bir ubuntu sürümüdür.Maemo adlı masaüstü ortamı kullanmaktadır.
  • Elbuntu, Enlightenment (E17) masaüstü ortamı tabanlı, yüksek performans ve güçlü masaüstü efektleri içeren bir sürümdür.
  • Fluxbuntu, Fluxbox masaüstü ortamına sahip olan "daha hafif" sürüm. Sony Playstation 3'den mobil araçlara kadar çok sayıda cihazda çalışabilmektedir.
  • Freespire Ubuntu'nun aksine ticari yazılım ve sürücüler içeren , KDE kullanan sürüm.
  • gNewSense Özgür yazılım Derneği (FSF) tarafından desteklenen "tamamen özgür" sürüm.
  • Google firmasının Goobuntu adında bir Linux dağıtımı hazırlamakta olduğu haberleri yayılırken Google'ın yaptığı açıklamaya göre bu dağıtımı şirket dışına çıkarmak gibi bir amaçları olmadığını sadece kendi kullanımları için olduğu açığa çıkmıştır. [26] [27]
  • gOS, Enlightenment masaüstü ortamı ve google yazılımlarını biraraya getiren sürüm.
  • Geubuntu, İtalyan İntilinux grubunun hazırladığı ve Enlightenment masaüstü ortamını kullanan bir başka Ubuntu tabanlı dağıtım.
  • Guadalinex, Debian-Tabanlı bir dağıtımdır. İspanyanın andalucia eyaletinde kamu kullanımı için geliştirilmektedir.
  • ImpiLinux, Güney Afrika'nın devlet işlerinde kullanılmak üzere geliştirilen bir türevi
  • Kiwi Linux, i386 mimarisi için optimize edilmiş, macarca ve romence destekli sürümdür.
  • Linux Mint, kolay kullanım amaçlı bir Ubuntu türevi.
  • mEDUXa Kanarya Adaları'nda eğitim amaçlı geliştirilen sürümdür.
  • Molinux İspanya'nın Castile La Mancha bölgesi istihbarat teşkilatı tarafından geliştirilen sürüm.
  • Mythbuntu MythTV yayınlarını Ubuntu ile birleştirmeyi amaçlayan yazılımdır.
  • nUbuntu, güvenlik araçlarıyla donatılmış bir türevi
  • Ubuntu Christian Edition (Ubuntu CE) incil programları ve hristiyanlara öğütler içeren ubuntu sürümü.
  • Ubuntu Satanic Edition, sloganı, lanetlenmiş linux olan ve satanist öğeler barındıran linux dağıtımı.
  • UbuntuME (Ubuntu Muslim Edition) Kur'an programı ve internet içerik filtresi içeren sürümdür.
  • zUbuntu, IBM zSeries makineleri için düzenlenmiş türevi

  Sistem gereksinimleri


  En son sürüm Ubuntu resmi olarak Intel x86 ve AMD64 mimarilerinde Masaüstü çeşidiyle; Intel x86, AMD64 and SPARC mimarilerinde ise Sunucu çeşidiyle yayımlanır.
  Aşağıdaki sistem gereksinimlerini karşılayamayan bilgisayarlar için, resmi bir Ubuntu çeşidi olan ve Xfce masaüstü yöneticisini kullanan Xubuntu, belirtilen RAM ve disk alanının yarısı ile de çalışabilir.


  http://www.youtube.com/watch?v=xC5uEe5OzNQ

  Kendime ben bir tane CD Sipariş ettim...
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Linux Ubuntu Nedir? Vista vs Ubuntu . Az donanımla büyük işler yapın

  Reklam  linuxta öncelikle ubuntu gelir akla zira en çok kullanışlı olan işletim sistemidir hem rahat hem özellik bakımından ötekilere nazaran daha fazla basitleştirilmiş ve teferruatı en bol olandır ama windows xp nin yeri tartışılmaz+ Yorum Gönder
linux ubuntu nedir,  ubuntu nedir,  ubuntu linux nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi