Skype'a Giriş

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Mac OS X Bölümünden Skype'a Giriş ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  computer
  Özel Üye
  Reklam

  Skype'a Giriş

  Reklam  Skype'a Giriş

  Forum Alev
  Çoğu PC kullanıcısı Mac OS X dünyasına geçiş yaptığında Windows Live Messenger ile webcam sohbeti gerçekleştiremediğinin farkına varır. Özellikle MSN’den başka mesajlaşma yazılımı kullanmamış nesil için bu kabul edilemez bir durumdur ancak yapılacak bir şey yoktur. Bunu belirleyen tek firma Microsoft’tur ve kendileri senelerdir görüntülü sohbet desteğini Mac kullanıcılarına sunmamaktadır.
  Aslında çoğu Mac kullanıcısı bu durumu da fazla iplememektedir, zira sistemlerinde mükemmele yakın bir sohbet yazılımı bulunmaktadır. iChat adındaki bu yazılım ile bir çok aktivite gerçekleştirebilir, hatta aynı anda 3 kişi ile görüntülü sohbet edebilirsiniz. Bu yazılımın da tek kusuru karşı tarafın da iChat kullanmasını gerektirmesi.
  Bu yüzden bir çok Mac kullanıcısı çapraz platform uyumluluğu nedeniyle Skype kullanmaktadır. Şu anda Mac üzerinde en sağlıklı görüntülü sohbet çözümü bu yazılım olduğu için yazılımın kurulumunu ve ilk hesap açılışını biraz anlatmak istedim.
  Skype hakkında söylenmesi gereken bir diğer önemli ayrıntı da Skype ile kredi yüklenerek sabit ve cep telefonlarını bilgisayardan arayabilmenizdir. Özellikle yurtdışı hatlarını aramak için oldukça hesaplı tarifeler sunan Skype’ın tarifeleri için web sitesini ziyaret edip kredi satın alabilirsiniz. Skype-Skype arası konuşma her zaman ücretsizdir.

  Kurulum
  Tabiki ilk yapmamız gereken yazılımı sitesinden indirmek. Bunun için Skype’ın ilgili indirme sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sayfa her ne kadar Türkçe olsa da, yazılım malesef hala Türkçe’yi barındırmıyor.
  İnen dosya bir disk görüntüsü olduğu için, Mac’lerdeki tarzda yazılımı Uygulamalar klasörüne atarak yükleme işlemini bitiriyoruz.
  Sırada Uygulamalar klasörüne giderek Skype yazılımına çift tıklamak var. Eğer daha önce Skype’ı bilgisayarınıza hiç kurmadıysanız sizden önce lisans anlaşmasını kabul etmenizi ardından da yeni bir kullanıcı yaratmanızı isteyecektir. Sözleşmeyi Accept tuşuna basarak kabul edebilirsiniz.
  Şimdi karşınızda Skype ana penceresi bulunuyor. Eğer kullanıcı adınız varsa doğrudan kullanıcı adınızı ve şifrenizi girebilirsiniz. Eğer ilk defa kurulum yaptıysanız Skype Name kutusunun altındaki Don’t have a Skype Name? yazısına tıklayın. Karşınıza aşağıdaki pencere gelecektir. Bu pencereden yeni bir hesap yaratabilirsiniz.

  Kolay hatırlanabilir ve Türkçe harf barındırmayan bir Skype ismi seçmenizi tavsiye ederim. Diğer boşlukları doldurduktan sonra yine bir sözleşmeyi kabul etmeniz gerekiyor, bunun için Yes, I have read… şeklinde başlayan kutuyu işaretleyin. Ardından bilgisayardaki tek kullanıcı sizseniz ikinci seçeneği işaretleyerek kullanıcı adınızı ve şifrenizi bilgisayarın otomatik hatırlamasını sağlayabilirsiniz.
  3. seçenek bilgisayar açılır açılmaz Skype’ın da başlamasını, 4. seçenek ise Skype haberlerine abone olma eylemini gerçekleştirir.
  Create tuşuna bastığınız anda hesabınız yaratılmış olacaktır. Eğer şifreniz çok basit ise Skype sizi uyaracak ve daha karmaşık bir şifre kullanmanızı isteyecektir.
  İlk Ayarlar

  Yukarıdaki gibi yeni bir kullanıcı yarattıysanız veya eski bir kullanıcı adı ile giriş yaptıysanız, yazılım eğer o bilgisayara ilk defa kurulduysa size profilinizi ayarlamanıza olanak sağlayacaktır.

  İlk sorulardan biri de Adres defterindeki kişilerin listede görüntülenmesinin istenip istenmediğidir, ki bence listeyi boş yere doldurmaktan başka işe yaramamaktadır. Güvenle No diyebilirsiniz. Eğer Skype’a en yukarıda belirttiğim gibi kredi yükleyerek sabit telefon arayacaksanız OS X Adres Defteri’nin listenizde görüntülenmesi işinize yarayabilir. Bu seçeneği tekrar Preferences menüsünden değiştirebilirsiniz.
  Profil penceresinde çok fazla ayrıntı girmenize gerek yok, ancak yine de burada bu pencereyi sunalım. Apply tuşuna basınca kişi listenize dönebilirsiniz:

  Şu anda ya bomboş kişi listenize bakıyor olmalısınız, ya da Skype Test Call adlı biri çevrimiçi durumdadır. İlk işimiz yazılımı test etmek olsun. Eğer bu kişi listenizde gözüküyorsa üzerine bir kere tıklayın. Böylece alternatif düğmeler gözükecektir.

  Burada bulunan ahize tuşuna basın ve ilk aramanızı gerçekleştirin. Bu bir teyp kaydı olduğundan karşınızdaki bilgisayar sizden biraz konuşmanızı isteyecek ve sonra da konuşmanızı size oynatacaktır. Böylece mikrofonunuzun düzgün çalışıp çalışmadığını denetlemiş olacak ve başkalarıyla konuşurken sorunu yaşamadan problemi bulmuş olacaksınız. Bu kişiyi listenizde sürekli bulundurmanızı tavsiye ederim. Eğer birisiyle konuşurken sizi duyamadığını belirtirse her zaman bu telesekretere bağlanarak sorunun sizden mi yoksa karşı taraftan mı kaynaklandığını görebilirsiniz.

  Bu konuşmada ilk bip sesinden sonra konuşmaya başlayın. 10 saniye sonra ikinci bip sesini duyacaksınız ve size az önceki konuşmanız geri oynatılacaktır. Eğer kendinizi net bir şekilde duyuyorsanız Hang up tuşuna basarak telefonu kapatabilirsiniz.
  Kişi Ekleme

  Sıra geldi listeye tanıdıklarımızı eklemeye. Eğer yukarıdaki adımda yer alan Skype Test Call veya benzeri bir otomatik kişi listenizde yer almıyorsa onu ekleyebilirsiniz.
  Bunun için kişi listesinde sol altta bulunan + tuşuna basın. Arama kutusuna echo123 yazın ve aramaya başlayın. Aşağıdakine benzer bir sonuç penceresiyle karşılaşacksınız. Skype Name’i echo123 olan ilk kişiyi seçip Add Contact düğmesine basabilirsiniz.

  Kişi eklemek bu kadar basit. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta karşınızdaki kişinin Skype ismini doğru yazmaktır. Eğer karşınızdaki kişi de Skype’ı ilk defa kuruyorsa tam Skype ismini söylemesini rica edin. Karşılıklı bulmanın en kolay yolu budur. Kişinin güvenlik ayarlarına bağlı olarak birisini eklerken aşağıdaki gibi bir ekleme talebi göndermeniz gerekebilir.

  Aynı şekilde birisi sizi eklediğinde de sizin bu eklemeyi onaylamanız gerekebilir.
  Sorun Giderimi ve WebCam ayarı

  Aslında bundan sonra yapmanız gereken neredeyse hiç bir şey yok. Görüntülü sohbet başlatmadan önce tek yapmanız gereken kameranızın çalışıp çalışmadığı. Eğer iMac veya Macbook serisinden bir bilgisayar kullanıyorsanız kameranız zaten yerleşik olarak monitörünüzün üzerinde bulunuyordur. Bu modellerde mikrofon da yerleşik olduğundan çoğu ayar otomatik olarak sizin için yapılmıştır.
  Eğer ses konusunda sorun yaşıyorsanız Skype menüsündeki Preferences öğesini seçin. Burada bulunan Audio kısmına gelin ve Audio Input’un doğru seçildiğinden emin olun.

  Webcam ayarlarını da Video kısmından ayarlayabiliriz.

  Eğer yukarıdaki kutuda kendinizi görüyorsanız kameranız gözüküyor demektir. iSight yerine harici başka bir kamera kullanıyorsanız ve burada listelenmiyorsa harici kameranızın OS X desteklediğine ve tüm sürücülerinin kurulmuş olduğuna emin olun. Dikdörtgen içine aldığım ayar ise sesli sohbete başladığınız anda kameranızı açacaktır. Eğer kameranızın hemen açılmasını istemiyorsanız bu ayarı etkisiz hale getirin.
  Artık görüntülü sohbet yapabilirsiniz. Skype’ın web sayfasındaki kadar olmasa da bağlantınıza göre oldukça net bir görüntü yakalamanız mümkün. Konuşma sırasında kendinizi pencerenin sol altında göreceksiniz, bu kareyi istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. İmleci görüntülü sohbetin üzerine getirdiğinizde bazı düğmelerin ortaya çıktığını göreceksiniz. Burada belki de en işlevsel olanı görüntünün en sağ üstünde belli belirsiz çıkan tam ekran tuşudur.

  Yukarıdaki sohbet penceresinde de gördüğünüz gibi eğer sohbet ederken kameranızı açıp kapatmak istiyorsanız kırmızı Video tuşuna basabilirsiniz. Skype’ın bir diğer güzel özelliği olan ekran paylaşımı ise webcaminizi devre dışı bırakarak ekranınızı aynen karşı tarafa gösterir. Böylece bilgisayarla yaşadığınız bir sorunu birisine anlatırken sorunun nasıl olduğunu canlı gösterebilirsiniz. Tabi bunun yerine TeamViewer da kullanabilirsiniz, ama bu başka bir yazının konusu.
  Malesef Skype’ta birden fazla kişiyle görüntülü sohbet gerçekleştiremiyorsunuz, ancak toplu konferans gerçekleştirebilirsiniz.
  Elimden geldiği kadar basit bir şekilde Skype kurulumunu ve kullanımını anlatmaya çalıştım. Gördüğünüz gibi Skype kurmak ve kullanmak son derece basittir. Eğer Windows Live Messenger’in webcam desteği vermesini beklemeye niyetliyseniz size kolay gelsin diyebilirim, bu sırada Mac, Linux ve Windows kullanıcıları Skype ile görüntülü sohbetin tadını çıkartıyor. Skype’ın iPhone’da ve çoğu mobil cihazın yanı sıra artık TV’lerde bile olduğunu göz önüne alırsak ne kadar yaygın kullanım alanı olduğunu görebiliriz. Umarım siz de sevenlerinizle bu şekilde bir nebze özlem giderebilirsiniz. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Skype'a Giriş

  Reklam  skype microsofta geçmeden önce iyidi zira Microsoft en çok tehdit alan işletim sistemi ve uygulamalarıda keza aynı şekilde tehditler almakta ama programların içerik yönünden zenginliği tartışılmaz+ Yorum Gönder
skype gir,  Skaypa gir,  skype girmek,  skaype gir,  skype gır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 16 kişi