+ Yorum Gönder
Cep Telefonu ve Markalar - Gsm Operatorleri Bölümünden İPhone Avea internet ve MMS Ayarları Yapma {Resimli Anlatım} ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye

  İPhone Avea internet ve MMS Ayarları Yapma {Resimli Anlatım}

  İPhone Avea internet ve MMS Ayarları Yapma {Resimli Anlatım} Forum Alev
  iPhone Avea internet ve MMS Ayarları Yapma {Resimli Anlatım}

  Turkcell ve Vodafone iPhone satışı yaptıkları için haliyle teknik destekle beraber servisleri ile hemen hemen tam uyum da sağlıyorlar. Fakat Avea bunu yapmıyor
  bunun yerine size yapacağınız ayarları yolluyor. Eğer bu ayarları nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız benim gibi Avea müşteri hizmetlerini aramak zorunda kalırsınız. Eğer karşınıza çıkan görevli iPhone kullanmışsa ya da daha önce böyle bir istekle karşılaşmışsa işiniz kolay. Ama karşılaşmamışsa biraz zorlanabiliyor(sunuz). Hem görsel olarak size yardımcı olması hem de pratiklik sağlaması yani müşteri hizmetlerinde kırk saat beklememeniz için ufak bir rehber hazırlamak istedim. Umarım Avea kullanıcıları için güzel bir çalışma olmuştur.
  Adım adım anlatmaya başlayalım:
  1. Adım: Avea ile mesaj trafiği

  İsterseniz öncelike Avea ile mesaj trafiğimi göstereyim. Sadece mms ve internet ayarlarını yollamıyor Avea Wap GPRS Mobil TV vs. gibi ayarları da yolluyor. Ayarların ne olduğunu da görebilirsiniz böylelikle. Zaten sonrasında sadece nereye gireceğinizi göstereceğim ki aslında bu rehberin asıl amacı da bu.

  Gördüğünüz gibi detaylı ayarları yolluyor Avea ama nasıl gireceğimizi yollamıyor. Yani standart mesajlarını yolluyorlar.
  2. Adım: Ayar menüsünün bulunması

  Rehberimizin en önemli kısmına geldik. Ayar menüsünü nasıl bulurum sorusunun cevabına… Hemen ekran görüntülerine bakalım. (not: iPhone'da ekran görüntüsü almak için kapama tuşuna basıp hemen ardından menü tuşuna basarsanız o anda ekranın görüntüsünü alır. Çok çok çok kolaydır.)

  Ayarlar menüsünden "Genel"e tıklıyoruz.

  Genel'den "Ağ"a tıklıyoruz.

  Ağ'dan "Hücresel Veri Ağı"na tıklıyoruz.

  Burada internet ve mms ayarlarını yapabileceğiniz bir menü çıkıyor karşımıza. İnterenete girmek çok kolay. APN olarak "internet" yazmamız yeterli. MMS ayarları biraz daha karışık. Tüm yazı yerlerine "mms" yazıyoruz ve MMSC ve MMS Proxy'yi giriyoruz.
  Ayarları başarılı bir şekilde yaptık. Artık hem internete girebilir hem de mms yollayabiliriz.
  3. Adım: Ne kadar internet kullandığınıza bakma.

  Yine ayarlara girip oradan genele tıklıyoruz. Buradaki "Kullanım" menüsüne tıklıyoruz. Burada telefonu son şarjdan itibaren ne kadar kullanmışsınız ne kadar beklemiş toplam konuşma süresi gibi bilgilere de bakabiliyorsunuz. Menünün altlarına doğru ne kadar internet kullanımı olduğunu da gösteriyor. Neyse ki buradaki veriler kablosuz bağlantı ile bağlandığımız verileri tutmuyor. Yani operatörümüzden ne kadar veri indirmiş ve yollamışsak bunları gösteriyor.

  Burada ufak bir not düşmekte fayda var bu aldığınız paket ne kadarsa buna indirme ve yükleme verilerinizin toplamı dahil edilecektir. Eğer operatörünüz farklı bir servis sunuyorsa bunu mutlaka sorun. Sonra kota aşımı nedeni ile uçuk faturalarla karşılaşmayın.
  Şimdi adımlarımıza bir daha bakalım


  Adım 1: Avea ile mesaj trafiği nasıl oluyor.
  Adım 2: Ayarları hangi menüden yapıyoruz.
  Adım 3: Ne kadar internet kullandığıma nereden bakıyorum.


  Kişisel Not: Avea'da ne kadar megabaytınızın kaldığını öğrenmeniz için 9495'e "KALAN MB" yazıp yollamanız yeterli. Gelen sonuç byte cinsinden olacaktır ve – hesap edilecektir. Yani mesela -11613 mb kalan yazarsa ki bu çok büyük bir hatadır Avea'nın bunu en kısa zamanda düzeltmesi lazım; rakamı 1000'e bölüyorsunuz; bu sizin kalan megabaytınız oluyor ama başında eksi olduğundan aslında 11mb kullanmışsınız demek oluyor. Bu bilgiye Avea'da 5 tane müşteri temsilcisi ile konuştuktan sonra 5. kişi işini iyi biliyordu da ancak öyle ulaşabildim. Her aradığımda hızlı bir şekilde müşteri temsilcisi ile konuştum artık bekleme süreleri daha kısalmış ama bilgili insan sayısı azalmış. Yeni gelenleri Avea'nın daha iyi eğitmesi gerekiyor. Umuyorum bana doğru bilgiyi vermişlerdir de faturamda şokla karşılaşmam. (Hatta bir müşteri temsilcisi faturanızı alın sonra onun üzerinden konuşalım dedi. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedim içimden ama argoda.)

  (
  Ceplab.com)
 2. 2
  yengec_ist
  Yeni Üye
  arkadaşım sizin yaptığınız ayarlar hatlı doğrusu bu

  Aradım müşteri hizmetlerini verdiler ayarları. Ayarları yaptıktan sonra MMS yollama seçeneği aktif fotoğraflarda

  Lazım ol[/URL]an olur belki, buraya yazayım ayarları:

  Ayarlar -> Genel -> Ağ -> Hücresel Veri Ağı -> MMS in al[/URL]tındaki;
  APN......mms (küçük harflerle yazın)
  Kullanıcı Adı.....mms (küçük harflerle yazın)
  Parola...mms (küçük harflerle yazın)
  MMSC...mms.avea.com.tr/servlets/mms
  MMS Proxy......213.161.151.201:8080

  Bu ayarları yapınca galerideki fotoğraflarda gönderme seçeneklerinde MMS aktif oluyor.

 3. 3
  Hasan
  Özel Üye
  konu zaten alıntıdır , en alt'a baktıgınızda bunu görebilirsiniz.. hatalı olur yada olmaz ben bilemem :)

 4. 4
  Ziyaretçi
  iphone 3 kullanıyorum ama ağ ayarlarındaki ''hücresel veri ağı'' yerine ''hücresel veri'' yazıyor ve internete bağlanamıyorum bunu nasıl çözebilirim

 5. 5
  Ziyaretçi
  Arkadaşlar bende iphone 4 kullanıyorum mms ayarlarını bir türlü yapamadım çünkü ben hücresel veri ağına girdiğimde karşıma sadece APN KULLANICI AD SOYADI VE PAROLA çıkıyor mms mmsc diye bir seçenek yok malesef sıkıntı nerede acaba sizce neyapmalıyım arkadaşlar?

+ Yorum Gönder
iphone avea internet ayarları,  iphone internet ayarları avea,  Avea internet ayarları,  iphone 4 avea internet ayarları 2013,  iphone 4 mms ayarları avea