İstanbul İlinin Fatih İlçesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden İstanbul İlinin Fatih İlçesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  İstanbul İlinin Fatih İlçesi

  Reklam  İstanbul İlinin Fatih İlçesi

  Forum Alev
  istanbul-fatih-ilcesi.jpg

  Fatih, İstanbul

  Koordinatlar: 41°01′21 28°56′27
  Fatih,

  Fatih'in İstanbul'daki konumuBilgilerBağlı olduğu il:İstanbulYüzölçümü:13 km2Nüfus: (2007)422.941 (TÜİK)Nüfus yoğunluğu:31383,92 kişi/km2Mahalle sayısı:69Koordinatlar:41°01′21 N°28′56Belediye başkanı:Mustafa DemirKaymakam:Hasan Karakaş
  Fatih, İstanbul tarihi yarımadadaki en eski ilçedir. İsmini Fatih Sultan Mehmet'ten alır. Fatih, İstanbul'un Fethinden sonra hızlı bir şekilde klasik Türk şehri haline dönüştürülmüştür. Fatih'in, camileriyle, türbeleriyle mistik bir havası vardır.


  Fatih ilçe sınırındaki surlar


  Buradaki en önemli anıtsal yapı olan Fatih Camii yine Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Fatih camii bu bölgedeki en fazla ziyaret edilen cami durumundadır. Fatih Camii'nin Osmanlı Tarihi açısından bir diğer önemi de açılan ilk medreselerin bu camiinin bünyesinde olmasıdır. Şu anda hala bu medreseler üniversite öğrencileri tarafından kullanılmaktadır. Tarihi değere sahip Zeyrek Camii kiliseden camiye çevrilmiştir. İskender Paşa Camii, Hırka-i Şerif Camii, Vefa Camii yine bölgedeki en önemli anıtsal yapılardır.
  Fatih'i Beyazıt'a bağlayan ana cadde olan Fevzi Paşa Caddesi Roma döneminden beri aynı işlevini sürdürmektedir. Yine çok önemli bir yapı olan tarihi su kemeri aynı bölgede bulunmaktadır.

  Fatih semti oldukça yüksek bir yerde kurulmuştur. Çeşitli manzara noktalarından Haliç ve İstanbul Boğazı rahatlıkla izlenebilir. Fatih ilçesi kuzeyde Eyüp ve Haliç, doğuda Eminönü, batıda Zeytinburnu, güneyde de Marmara Denizi ile çevrelidir. İlçenin tümü İstanbul kentinin tarihsel çekirdeği olan suriçinde yer alır. Fatih Belediyesi 1984'e değin İstanbul Belediyesi'ne bağlı bir şubeyken,yapılan bir düzenlemeyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı bir ilçe belediyesi durumuna getirilmiştir. Köy yerleşimi olmayan ilçede 69 mahalle vardır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: İstanbul İlinin Fatih İlçesi

  Reklam  İstanbul İlinin Fatih İlçesi tarih kokan bir ilçedir daha doğrusu istanbul deyince merkezi orası anlaşılır topkapı fatih tarafı surların çoğunlukla surların ve tarihi yapılan bulunduğu alandır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi