İstanbul İlinin Büyükçekmece İlçesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden İstanbul İlinin Büyükçekmece İlçesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  İstanbul İlinin Büyükçekmece İlçesi

  Reklam  İstanbul İlinin Büyükçekmece İlçesi

  Forum Alev
  Büyükçekmece, İstanbul

  Koordinatlar: 41°1258 28°3509
  Büyükçekmece,


  Büyükçekmece'nin İstanbul'daki konumuBilgilerBağlı olduğu il:İstanbulYüzölçümü:196 km2Nüfus: (2007)688.774 (TÜİK)Nüfus yoğunluğu:1,960 kişi/km2Mahalle sayısı:45Koordinatlar:41°1258 28°3509Belediye başkanı:Hasan AkgünKaymakam:Hayrettin Altunok

  Büyükçekmece, İstanbul'un batısında bulunan bir ilçesidir. Doğusunda Avcılar, batısında Silivri, kuzeyinde Çatalca ilçeleriyle güneyde Marmara Deniziyle çevrilmiştir. Yüzölçümü 196 km²'dir.
  Büyükçekmece, 11 belediye ve 45 mahalleden oluşmaktadır. Belediyeleri: Merkez, Kumburgaz, Mimarsinan, Tepecik, Bahçeşehir, Kıraç, Gürpınar, Yakuplu, Kavaklı, Esenyurt, Beylikdüzü.

  Eğitim

  Büyükçekmece'de 3 adet özel üniversite, 58 Resmi, 11 Özel İlköğretim Okulu, 8 Resmi Genel Lise, 13 Özel Lise, 2 Resmi, 16 Özel Anaokulu, 23 Okul Bünyesi Ana sınıfı, 2 Anadolu Lisesi, 2 Çok programlı Lise, 1 Ticaret Meslek Lisesi, 1 Anadolu Meslek Lisesi vardır.

  Sağlık

  Büyükçekmece'de Devlet Hastanesi, dispanser, sağlık ocakları, iki özel hastane, bir tıp merkezi ve çok sayıda poliklinik bulunmaktadır.

  Ulaşım

  Büyükçekmece ilçesinden TEM ve D-100 karayolları geçmektedir. İETT ve Özel Hakl Otobüsleri'nin ve İDO'ya bağlı deniz otobüslerinin düzenli seferleri vardır.

  Kültür

  Büyükçekmece'de bulunan tarihi eserlerden bazıları şunlardır:

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü
  Kurşunlu Han
  Sokullu Mehmet Paşa Camii
  Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: istanbul İlinin Büyükçekmece İlçesi

  Reklam  istanbul İlinin Büyükçekmece İlçesi büyükçekmece ile silivri arasında kalan bir tarafı kötü kokan bir büyükçekmece gölü :) diğer tarafı denizle çevrili olan istanbulun ilçesidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi