Küçükada Kalesi (Kuşadası)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Küçükada Kalesi (Kuşadası) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Küçükada Kalesi (Kuşadası)

  Reklam  Küçükada Kalesi (Kuşadası)

  Forum Alev


  Küçükada Kalesi (Kuşadası)
  Kuşadası’nın önünde bulunan Güvercin Adası’ndadır. Bu ada Kuşadası iskelesi yapılırken, Kuşadsı ile birleştirilmiştir. Kale, 1834 yılında Osmanlılar tarafından yapılmıştır. Surlar 2,5 m. Yüksekliğinde adayı çepeçevre kuşatırlar. Şehre bakan yönünde biri silindirik, diğeri de altıgen iki kule arasında yuvarlak kemerli bir kapısı vardır. Bu kapının üzerinde olması gereken yazıt yerinden alınmış, altıgen burcun yanına konulmuştur. Kalenin ortasında bulunan kare biçimindeki büyük kule aynı zamanda depo olarak kullanılmıştır. Güneydeki sivri kemerli bir kapıdan içerisine girilen kulenin ikinci katında top ve tüfek mazgalları açılmıştır.

  Yapılma nedeni Mora ayaklanması sırasında adalardan gelebilecek saldırılara karşı ileri bir karakol niteliğindedir. Kalenin duvarları ile güney kapısı iyi bir durumda günümüze gelebilmiş olup, içerisindeki evler de bir süre iskân edilmiştir. İçerisinde elektrik ve suyu da olan bu adanın (Güvercin Adası) bahçesi gazino, kulesi de gece kulübü olarak kullanılmaktadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Küçükada Kalesi (Kuşadası)

  Reklam  Küçükada Kalesi (Kuşadası)ında bulunuyor 1834 senesinde osmanlı devleti yaptırmış kaleyi ,yapım amacı karakol niteliğidir şimdilerde güzel güzel turitik bir alan görünümündendir+ Yorum Gönder
küçükada
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi