Şeyh Edebali Zaviyesi (Bİlecik)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Şeyh Edebali Zaviyesi (Bİlecik) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Şeyh Edebali Zaviyesi (Bİlecik)

  Reklam  Şeyh Edebali Zaviyesi (Bİlecik)

  Forum Alev


  Şeyh Edebali Zaviyesi (Bİlecik)

  Şeyh Edebali Zayiyesi Mal Hatun Türbesi ile birlikte Eski Bilecik’in kuzeyinde, Orhan Camisi’nin üzerindeki kayalık bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Bu yapı topluluğundan zaviye yıkılmış, Osman Gazi’nin eşi Mal Hatun Türbesi yanına sonraki devirlerde yeniden yapılmıştır. Günümüzde bu yapı topluluğu Şeyh Edebali’nin Türbesinin de bulunduğu zaviye-mescit, türbeden ibaret bir yapı topluluğu halindedir.

  Şeyh Edebali Türbe ve dergahı aynı yapı içerisinde olmasına karşılık Mal Hatun Türbesi onların doğusunda ayrı bir yapıdır. Bazı kayıtlarda bütün bu yapı topluluğunu Osman Gazi’nin yaptırdığı ileri sürülmüşse de o tarihlerde Osman Gazi hasta olup, Bursa’da yaşıyordu. Bu bakımdan bu yapı topluluğunu Orhan Gazi’nin yaptırmış olması daha akla yakındır.

  Edebali Türbesi ve zaviye dikdörtgen planlı, ahşap tavanlı bir yapıdır. Taş duvarlı yapının batısında Edebali’nin türbesi kubbeli olup iki yanında eyvanlı bir üst örtü bulunmaktadır.

  Bu yapı topluluğunun doğusunda Mal Hatun Türbesi bulunmaktadır. Türbe küçük bir yapı olmasına karşılık Osmanlı Türbe Mimarisi özelliğini taşımaktadır. Kare planlı,moloz taş bir yapısı vardır. Türbenin orta kısmında sandukaların bulunduğu kubbeli kısım kare planlıdır.Yanlarda eyvan duvarlarında açılmış küçük pencerelerle içerisi aydınlatılmıştır. Üzeri kubbe ile örtülüdür. Ayrıca kubbe üzerine kiremit çatı kaplanmıştır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Şeyh Edebali Zaviyesi (Bİlecik)

  Reklam  Şeyh Edebali Zaviyesi (Bİlecik)te bulunmaktadır yapı topluluğunun bir parçası olarak orhangazi tarafından yaptırılmıştır üzeri kubbe ile örtülü yapıda kiremit bir çatı mevcuttur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi