Orhan Gazi Türbesi (Osmangazi)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Orhan Gazi Türbesi (Osmangazi) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Orhan Gazi Türbesi (Osmangazi)

  Reklam  Orhan Gazi Türbesi (Osmangazi)

  Forum Alev
  Bursa Tophane semtinde, Tophane Parkı girişinin sağında, Osman Gazi Türbesi’nin karşısındadır. Bizans döneminde tarihlenen Saint Elie Kilisesi kalıntısı üzerine yapılmıştır. Kiliseye ait mozaik kalıntıları döşemelerinde günümüze kadar gelmiştir. Osman Gazi türbesi ile Orhan Gazi türbesi aynı çatı altında iken 1855 depreminde yıkılmış, 1863’de Sultan Abdulaziz tarafından yenilenmiştir.

  Türbe kare planlıdır. Duvar kalınlığı 1.30 m.dir. Güney cephedeki girişten içerisine girilen türbenin dört kalın sütunun birbirine bağladığı kemerlerin taşıdığı bir kubbe ile üzeri örtülmüştür. İçerisi on bir pencere ile son derece mükemmel aydınlatılmıştır.Türbenin ortasında Orhan Gazi’nin (1281-1363) gösterişli etrafı dökme pirinç parmaklıklarla çevrili sandukası bulunmaktadır. Ayrıca burada Cem Sultan’ın oğlu Abdullah, Şehzade Korkut, Orhan Gazi’nin oğlu Kasım Çelebi ile karısı Nilüfer Hatun ve kızı Fatma,Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Musa Çelebi (1388-1413) Emir Süleyman (1379-1410), Sultan 2.Beyazıt’ın oğlu Korkut’un (1467-1512) sandukaları vardır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Orhan Gazi Türbesi (Osmangazi)

  Reklam  Orhan Gazi Türbesi Osmangazi bursada bulunmaktadır osmangazi türbesi ile karşılıklı olan türbe Saint Elie Kilisesi kalıntıları üzerine inşaa edilmiştir bu yapıda 1855 depreminde yıkılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi