Pirinç Hanı (Bursa)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Pirinç Hanı (Bursa) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Pirinç Hanı (Bursa)

  Reklam  Pirinç Hanı (Bursa)

  Forum Alev


  Pirinç Hanı (Bursa)
  Bursa Ulu Cami’den aşağıya inen yolun sonunda, İvaz Paşa Camisi’nin karşısındadır. Sultan II.Beyazıt, Koza Hanı’nda olduğu gibi bu hanı da İstanbul’da yaptırdığı Beyazıt Külliyesi’ne gelir sağlamak amacıyla 1508’de yaptırmıştır. Mimarı Yakupşah bin Sultanşah ve Ali bin Abdullah’tır. Bina emini ise Ecebey bin Abdullah ve Nazır Muhiddin’dir.

  Pirinç Hanı büyük bir avlu etrafında iki katlı olarak yapılmıştır. Hanın doğu yönünde taş kabartma motifleriyle bezeli muhteşem bir kapısı vardır. Ancak depremlerde büyük hasara uğramıştır. Orijinalinde alt katta otuz sekiz, üstte de kırk odası bulunuyordu. Hanın önünde doğuya doğru uzanan iki sıra dükkan 1519 yılında yanmış ve bunlar sonradan onarılmıştır. Avlu ortasındaki mescit de harap durumdadır. Odalar tonozludur. Üst örtüsündeki kurşunlar sökülüp XVII.yüzyılda yerine kiremitle kaplanmıştır.

  Han 1519, 1630, 1644, 1670 ve 1677 yıllarında onarılmıştır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Pirinç Hanı (Bursa)

  Reklam  Pirinç Hanı (Bursa)da bulunur istanbulda bulunan beyazıt külliyesine gelir olsun diye 1508 de yaptırılmıştır mimarı Yakupşah bin Sultanşahtır son onarım tarihi ise 1700 lü yıllardır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi